🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

Majonezë vegane

Alternativë e shijshme dhe e shëndetshme për majonezën.

Majo e shijshme vegane e bërë në shtëpi, e bërë me vetëm 4 përbërës dhe në vetëm 2 minuta! Kjo majonezë vegane është e shijshme dhe gjithashtu pa kolesterol!

A është majoneza vegane?

Meqenëse majoneza përmban vezë, nuk është vegane. Sidoqoftë, disa marka gjithashtu ofrojnë majonezë pa vezë dhe pa qumësht. Përveç kësaj, mayo vegan është shumë e lehtë për tu bërë me përbërës themelorë dhe një blender.

Recetë shtëpi majoneze

Për të bërë këtë majonezë shtëpiake, ju duhen vetëm 4 përbërës të thjeshtë, dhe është gati për pak më pak se 2 minuta.

Përbërësit për mayo vegan

Ja se çfarë do t'ju duhet për të bërë majonezë vegane:

Udhëzimet

Bërja e majonezës vegane në shtëpi është shumë e thjeshtë dhe mund të ndahet në 6 hapa:

  1. Sigurohuni që vaji të jetë në të njëjtën temperaturë me qumështin. Kam gjetur se qumështi dhe vaji në temperaturën e dhomës janë më të lehtat për tu punuar.
  2. Vendosni të gjithë përbërësit në blender, përveç vajit, dhe përziejeni për rreth 10 sekonda.
  3. Shtoni vajin gradualisht ndërsa blenderi po shkon me një shpejtësi të ngadaltë derisa të trashet.
  4. Kur majoja fillon të trashet, rritni gradualisht shpejtësinë e blenderit derisa të përzihet mirë.
  5. Provoni mayo dhe shtoni më shumë kripë nëse është e nevojshme. Nëse është shumë i trashë, shtoni më shumë qumësht dhe nëse është shumë i holluar me ujë, shtoni më shumë vaj.
  6. Ndizni përsëri blenderin derisa majoja të ketë një qëndrueshmëri të përsosur.

Bestshtë më mirë të përdorni menjëherë mayo ose ta mbani në frigorifer për disa orë derisa të jetë ftohtë.

Mbetjet mund t’i ruani në një enë hermetike ose në një kavanoz në frigorifer për rreth 1 javë.

Këshilla shtesë

Mund të ngrish majo vegane?

Ju nuk mund ta ngrini këtë majo vegane. Por bërja e tij zgjat vetëm 2 minuta dhe ka nevojë vetëm për përbërës të thjeshtë që gjithmonë mund t’i keni në qilar.

Majo vegane e bërë në shtëpi zgjat për rreth 1 javë sepse edhe pse vaji, uthulla dhe kripa zgjasin shumë më tepër, qumështi nuk zgjat.

✍️  Shkurt 15, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Majonezë vegane”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt