🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

Si të bëni qumështin e tërshërës

Recetë shtëpie e qumështit të tërshërës

Ky qumësht irshërë shtëpiak është super i butë, i shëndetshëm dhe ushqyes. Ju duhen vetëm 4 përbërës të thjeshtë, dhe është gati për më pak se 30 minuta!

📖  Përmbajtja:

Çfarë është qumështi i tërshërës?

Qumështi i tërshërës është një nga qumështet më të njohura me bazë bimore. Qumështi i tërshërës është qumësht bimor që rrjedh nga drithërat e plota të njomura në ujë dhe i tendosur me një napë ose një qese unike të qumështit me arra. Shtë një alternativë e shkëlqyeshme ndaj qumështit të lopës kur jeni në dietë vegane. Dhe pjesa më e mirë është që qumështin e tërshërës mund ta bëni lehtë.

Si të bëni qumështin e tërshërës?

Qumështi i tërshërës është shumë i lehtë për tu bërë. Receta e mëposhtme ju udhëzon në 4 hapa të thjeshtë për të bërë qumështin e tërshërës në shtëpi.

Recetë qumështi tërshëre

Për të bërë këtë qumësht shtëpie tërshëre, ju duhen vetëm 5 përbërës të thjeshtë, dhe është gati për pak më pak se 30 minuta.

Perfectshtë e përkryer për të bërë shumë receta të tjera, dhe mund ta shijoni të thjeshtë ose të ëmbël.

Përbërësit për qumështin e tërshërës

Ja se çfarë do t'ju duhet për të bërë qumështin e tërshërës:

Udhëzimet

Bërja e qumështit tërshërës në shtëpi është shumë e thjeshtë dhe mund të ndahet në 4 hapa:

  1. Zhytni tërshërën në ujë për të paktën 30 minuta. Ju gjithashtu mund t'i thithni ato brenda natës, por kjo nuk është e nevojshme.
  2. Kulloni tërshërën dhe shpëlajini ato. Hidhni ujin e njomur.
  3. Shtoni tërshërën, 3 deri në 4 gota ujë të pastër (750 ml-1 litër) dhe të gjithë përbërësit e tjerë në një blender dhe përziejini derisa të zbuten. Shtoni pak a shumë ujë në varësi të asaj se sa ju pëlqen qumështi i tërshërës.
  4. Kulloni qumështin duke përdorur një napë, një sitë, një pecetë ose një qese qumështi me arra.

Dhe qumështi juaj i tërshërës është i gatshëm!

Qumështin e tërshërës mund ta ruani në një enë hermetike në frigorifer deri në 5 ditë.

Çfarë mund të bëj me tulin e qumështit tërshërë?

Ju mund të përdorni tulin e qumështit të tërshërës për pjekjen e donutëve, gluten-free, biskota bollgur, apo edhe të bëni tartuf me çokollatë. Ju gjithashtu mund ta shtoni atë në smoothies tuaj për të përfshirë fibra më thelbësore në dietën tuaj.

A mund të nxehet qumështi i tërshërës?

po! Ju mund të shijoni qumështin tuaj të shijshëm tërshëre të ngrohtë ose të ftohtë.

✍️  Shkurt 7, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Si të bëni qumështin e tërshërës”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt