🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

Djathë vegan

Alternativë e shijshme dhe e shëndetshme për djathin.

Ja se si ta bëni djathin vegan që ka shije si djathi i vërtetë. Shtë një alternativë e shijshme dhe e shëndetshme për djathin, e bërë me përbërës të lirë dhe të lehtë për t’u marrë.

📖  Përmbajtja:

A është djathi vegan?

Jo, djathi nuk është vegan.

Djathi tradicional bëhet nga qumështi i lopës, i dhisë ose i deleve, të cilat janë produkte shtazore. Meqenëse veganët nuk konsumojnë ndonjë produkt shtazor, djathi me bazë qumështi nuk është përfundimisht vegan.

Djathi është arsyeja për shumë njerëz pse nuk mund të qëndrojnë në një dietë 100% me bazë bimore. Dua të them, kush nuk e do djathin?

Lajmi i mirë është që ju mund të bëni djathëra të shijshëm me bazë bimore që shijojnë pothuajse tamam si djathi i vërtetë. Për më tepër, është e shëndetshme, e lirë dhe gjithashtu e përshtatshme për intolerancën ndaj laktozës!

Çfarë është djathi vegan?

Djathi Vegan ka të njëjtën qëndrueshmëri si një salcë klasike e djathit. Shërben shkëlqyeshëm me patatinat e tortilës por mund të përdoret gjithashtu për të bërë pica ose lazanjë.

Përveç kësaj, është pa kolesterol, i mirë për shëndetin tuaj, me pak yndyrë dhe jashtëzakonisht i shijshëm. Në parim është bërë me patate, karota, vaj, ujë dhe disa erëza.

Recetë djathi Vegan

Provojeni këtë djathë vegan të shijshëm dhe të shëndetshëm. Ju nuk do të pendoheni!

Përbërësit për djathin vegan

Ja se çfarë do t'ju duhet për të bërë djathë vegan:

Udhëzimet

Bërja e djathit vegan është shumë e thjeshtë dhe mund të ndahet në 3 hapa:

  1. Zieni ose avulloni patatet dhe karrotat për rreth 20 minuta ose derisa të zbuten.
  2. I kullojmë dhe i shtojmë në një blender.
  3. Shtoni të gjithë përbërësit e mbetur dhe përziejeni derisa të qetë.

Në përgjithësi, koha e përgatitjes dhe gatimit do të zgjasë rreth 30 minuta.

Shërbyer idetë

Duhet ta shërbeni djathin vegan menjëherë.

Djathi vegan është i shkëlqyeshëm si një meze apo edhe një meze të lehtë për t’u shërbyer me patate të skuqura tortilla ose bukë pita.

Ju gjithashtu mund të përdorni djathë vegan për të bërë pizza ose lazanjë. Në thelb, çdo recetë që ka nevojë për pak djathë.

Këshilla shtesë

✍️  Shkurt 7, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Djathë vegan”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt