🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

Si të bëni qumësht shqeme

Recetë shtëpie e qumështit shqeme

Qumështi i gatuar në shtëpi është një alternativë e shijshme ndaj qumështit të lopës dhe kërkon vetëm ujë dhe shqeme. Mësoni se si të bëni qumësht shqeme në vetëm nën 5 minuta.

📖  Përmbajtja:

Çfarë është qumështi i shqemës?

Qumështi i shqemes është një pije e njohur jo-qumështore, me bazë bimore, e bërë nga shqeme dhe ujë. Prandaj, qumështi i shqemës është vegan dhe pa gluten.

Ka një strukturë të butë, të pasur dhe është e ngarkuar me vitamina, minerale, yndyrna të shëndetshme dhe përbërës të tjerë të dobishëm të bimëve.

Qumështi i shqemës është një zëvendësim i shkëlqyeshëm për qumështin e lopës në shumë receta.

Përfitimet shëndetësore të qumështit shqeme

Qumështi i shqemës ofron një alternativë të shkëlqyeshme ndaj qumështit për ata me intolerancë ndaj laktozës dhe alergji nga qumështi. Shërben si një alternativë me më pak kalori që ofron një qëndrueshmëri më të butë se sa soja standarde, orizi dhe ofertat me bazë bajame.

Recetë e qumështit shqeme

Për të bërë këtë qumësht shqeme të bërë në shtëpi, ju duhen vetëm 2 përbërës të thjeshtë dhe është gati për më pak se 5 minuta.

Përbërësit për qumështin e shqemës

Këtu është ajo që do t'ju duhet për të bërë qumështin tuaj të shqemës:

Udhëzimet

Bërja e qumështit të shqemes në shtëpi është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe mund të ndahet në 3 hapa:

  1. Thith cashews brenda natës një natë më parë.
  2. Kullojeni dhe pije shqemet, i vendosni në një blender me 3-4 gota ujë dhe përziejini derisa të përzihen mirë.
  3. Nëse keni një blender të fuqishëm dhe nuk e keni mendjen nëse qumështi juaj është më i trashë, mund ta pini ashtu. Nëse jo, ju mund të kullojeni qumështin duke përdorur një napë, një sitë, një pecetë ose një qese qumështi me arra.

Mund të mbani çdo mbetje në një enë hermetike në frigorifer, dhe ato do të zgjasin deri në 4 ditë.

Këshilla shtesë

Çfarë të bëjmë me tulin e qumështit shqeme

Pulpa e qumështit shqeme mund të përdoret për të bërë bollgur, biskota çokollate, ose kifle vegane. Prandaj mos e hidhni tutje!

✍️  Shkurt 18, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Si të bëni qumësht shqeme”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt