🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

Si të bëni gjalpë kokosi

Recetë shtëpi e gjalpit të kokosit

Ja se si të bëni një gjalpë kokosi të butë, të shijshëm dhe të lezetshëm me vetëm 1 përbërës në 2 minuta.

📖  Përmbajtja:

Çfarë është gjalpi i kokosit?

Gjalpi i kokosit është një gjalpë i shijshëm vegan i bërë me kokos të copëtuar. Meqenëse nuk përmban sheqerna ose konservantë të shtuar, gjalpi i kokosit në shtëpi është i shëndetshëm dhe ushqyes dhe nuk ka kolesterol.

Recetë e gjalpit të kokosit

Kjo recetë e gjalpit të kokosit është shumë e thjeshtë për tu bërë pasi kërkon vetëm kokos të copëtuar. Nëse keni një blender të fuqishëm, është gati për më pak se 2 minuta dhe ka shije të shijshme!

Arra e kokosit e copëtuar është gjithashtu mjaft e përballueshme në krahasim me disa arra dhe fara. Ky gjalpë kokosi është gjithashtu më i shëndetshëm se ato të blera në dyqane, pasi nuk përmban asnjë shtesë ose konservues.

Përbërësit për gjalpin e kokosit

Ja se çfarë do t'ju duhet për të bërë gjalpë kokosi në shtëpi:

Udhëzimet

Bërja e gjalpit të kokosit në shtëpi është shumë e thjeshtë:

Këshilla:

Nëse nuk keni mjaft kokosit të copëtuar, blenderi ose përpunuesi juaj i ushqimit nuk do ta përziejnë siç duhet kokosin. Gjalpi juaj i kokosit nuk do të ketë një strukturë të mirë.

Si të ruhet gjalpi i kokosit

Gjalpi i kokosit mund të ruhet në një enë të mbyllur në temperaturë dhome ose në frigorifer deri në 2 javë. Nëse e mbani gjalpin e kokosit në frigorifer, gjalpi i kokosit mund të ngurtësohet dhe nganjëherë të ndahet në 2 shtresa. Nëse kjo ndodh, thjesht nxeheni pak, ose shërbejeni atë me ushqim të ngrohtë, si buka e thekur.

✍️  Shkurt 8, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Si të bëni gjalpë kokosi”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt