🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

Tofu i skuqur

Recetë e lehtë dhe e shpejtë e skuqur e tofusë

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

📖  Përmbajtja:

Tofu është një nga burimet më të mira të proteinave vegane me cilësi të mirë, dhe gjithashtu është shumë e përballueshme. Por disa njerëz nuk e pëlqejnë atë, sepse nëse nuk është gatuar ose marinuar, në të vërtetë nuk ka shije si asgjë. Sidoqoftë, nëse e përgatisni në mënyrën e duhur, tofu mund të shijojë shumë!

Recetë e skuqur me tofu

Tofu i skuqur është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përfshirë proteina vegane cilësore në dietën tuaj dhe kërkon vetëm 6 përbërës! Tofu i skuqur është shumë aromatik, i thjeshtë dhe i thjeshtë për t’u përgatitur. Ja se si të bëni tofu të skuqur:

Përbërësit për tofu të skuqur

Ja se çfarë do t'ju duhet për të bërë tofu të skuqur:

Si të bëni tofu të skuqur

Bërja e tofut të skuqur është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe mund të ndahet në 5 hapa:

  1. Shtoni kube tofu, tamari ose salcë soje, pluhur hudhre dhe piper të zi në një tas të madh, përziejeni derisa të kombinohen mirë, dhe lëreni të pushojë për të paktën 5 minuta.
  2. Kullojeni tofun dhe transferoni 13 e kubeve tofu në një qese frigorifer me 1 ose 2 tbsp niseshte misri dhe hidheni të lyhet. Përsëriteni këtë hap me tofun e mbetur dhe niseshten e misrit. Shtoni më shumë niseshte misri nëse është e nevojshme.
  3. Nëse nuk doni të përdorni një frigorifer ose qese plastike, thjesht shtoni niseshtenë e misrit në një pjatë të cekët, pastaj kubikët tofu dhe hidheni për tu lyer.
  4. Pasi kubat e tofusë të jenë veshur me niseshten e misrit, ngrohni vajin në një tigan dhe shtoni kubët tofu. Ne rekomandojmë vaj ulliri, por çdo vaj do ta bëjë këtë.
  5. Gatuajini kubat e tofusë në nxehtësi mesatare të lartë derisa të gjitha anët të marrin ngjyrë kafe të artë. Hiqni tofun nga tigani dhe lini mënjanë.

Tofu i skuqur mund të kombinohet me pjata si tempura perimesh, lakër jeshile ose bok choy.

Këshilla shtesë

Sa zgjat tofu i skuqur?

Nëse e ruani tofun e skuqur në një enë hermetike në frigorifer, mund të zgjasë deri në 5 ditë.

A mund ta ngrij tofun e skuqur?

Ne nuk do të rekomandonim ngrirjen e tofus së skuqur pasi tofu do të zbutet dhe do të humbasë strukturën e saj krokante.

✍️  Prill 14, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Tofu i skuqur”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Si të bëni qumësht shqeme

Qumështi i gatuar në shtëpi është një alternativë e shijshme ndaj qumështit të lopës dhe kërkon vetëm ujë dhe shqeme. Mësoni se si të bëni qumësht shqeme në vetëm nën 5 minuta.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt