🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

Seitan

Mësoni si të bëni dhe gatuani seitan.

Seitan është një alternativë e modës, e bazuar në bimë. Jo vetëm për shkak të shijes së tij, por edhe sepse është aq e gjithanshme sa mund ta përdorni për të zëvendësuar mishin e vërtetë për të bërë gati çdo recetë që kërkon mish.

📖  Përmbajtja:

Çfarë është seitan?

Seitan referuar gjithashtu si "mish gruri", është baza për shumë produkte vegane të disponueshme në treg. Në përgjithësi mund ta gjeni në stile të ndryshme, të tilla si tokë, në feta, ose në shirita. Seitan mund të përgatitet me dorë duke përdorur ose miell gruri të plotë ose gluten jetik të grurit. Isshtë bërë duke shpëlarë niseshtenë e brumit të grurit, duke lënë prapa glutenin me shumë proteina.

Si ka shije seitan?

Seitan ka një shije të këndshme, të ngjashme me pulën e butë. Seitan ka një aromë të butë më vete, por mund të marrë shumë më tepër shije nga receta të ndryshme.

Popullariteti i seitan është më shumë për shkak të strukturës së tij sesa shijes së tij. Kjo është veçanërisht e vërtetë në krahasim me alternativat e tjera, të tilla si tofu ose tempeh, të cilat nuk kanë një strukturë "të mishit".

Si të gatuaj seitan?

Pavarësisht nëse e bëni ose e blini, seitan gjithmonë duhet të gatuhet për t'u përdorur në një vakt vegjetarian ose vegan. Një skuqje e shpejtë me një spërkatje tamari ose salcë soje është një mënyrë për të gatuar seitan tuaj. Mund ta zieni me pak pluhur kerri dhe ta mbushni me maja ushqyese për një pjatë të këndshme.

Seitan është gjithashtu i pjekur në skarë. Thjesht vendoseni atë me salcën tuaj të preferuar për Barbecue dhe nxeheni.

Hidhni seitanin në një tigan për ta marrë atë të skuqet lehtë para se të shtoni perime për të bërë një skuqje të perimeve. Ju mund të shtoni seitan në pothuajse çdo recetë të kerrit vegjetarian ose të shtoni copa në një supë ose merak për një rritje të proteinave me bazë bimore. Sapo të filloni, do të gjeni shumë mënyra krijuese për të përdorur seitan në gatimet tuaja vegjetariane dhe vegane.

Recetë shtëpie seitan

Bërja e seitan në shtëpi është me të vërtetë e lehtë nëse ndiqni këtë udhëzim hap pas hapi. Thjesht duhet të përzieni të gjithë përbërësit e thatë, shtoni ujin dhe përziejeni derisa të kombinohen mirë, pastaj lëreni seitanin të pushojë për disa minuta dhe gatuajeni atë për 1 orë. Kjo eshte!

Përbërësit për seitan

Këtu është ajo që do t'ju duhet për të bërë vetë seitan tuaj:

Udhëzimet

Bërja e vet seitanit tuaj shtëpiak është shumë e thjeshtë dhe mund të ndahet në 3 hapa:

  1. Shtoni gluten thelbësore të grurit, miellin e grurit të plotë, hudhrën dhe pluhurin e qepës në një tas dhe përzieni derisa të kombinohen mirë.
  2. Shtoni ujë dhe përzieni derisa të gjithë përbërësit të kombinohen mirë.
  3. Vendoseni seitanin në tas dhe mbulojeni me një peshqir kuzhine.
  4. Lërini seitanin të pushojë për 15 minuta.
  5. Bëni një top me brumin e seitanit.
  6. Shtoni të gjithë përbërësit e mbetur (stoku i perimeve, tamari ose salcë soje dhe kombu) në një tenxhere të madhe, trazojeni dhe vërini të ziejnë.
  7. Shtoni seitanin dhe lëreni të ziejë pjesërisht i mbuluar për 1 orë. Ju nuk keni nevojë të trazoni gjatë gatimit.
  8. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.

Seitan juaj është gati! Seitan mund të zëvendësojë mishin në çdo pjatë ose recetë që ju dëshironi, si fajitas vegan, qebap vegan, ose hell.

Nëse nuk e përdorni menjëherë, mund ta vendosni në frigorifer në një enë hermetike për rreth një javë. Mund ta ngrish gjithashtu në një enë hermetike dhe do të zgjasë deri në 6 muaj në frigorifer.

Këshilla shtesë

✍️  Shkurt 16, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Seitan”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt