🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

Si të bëni qumësht orizi

Recetë shtëpiake e qumështit të orizit

Qumështi i orizit në shtëpi është një alternativë e shijshme, miqësore me veganin, ndaj qumështit të lopës. Ju duhet vetëm oriz dhe ujë, dhe është gati në vetëm 5 minuta!

Çfarë është qumështi i orizit?

Qumështi i orizit është qumësht bimor i bërë nga orizi. Alsoshtë gjithashtu pa alergjen, pa laktozë dhe pa qumësht. Pra, është e shkëlqyeshme për pothuajse të gjitha dietat!

Qumështi i orizit është natyrshëm më i ëmbël se shumë qumësht alternative të qumështit. Nuk është aq kremoze sa tërshëra, arra ose qumështi juaj i farës, por aroma e tij mund të preferohet për disa.

Pse të bëjmë qumësht orizi shtëpiak?

Qumështi i blerë në dyqan zakonisht mbushet me preservantë, aditivë dhe trashës të panevojshëm. Për të mos përmendur ëmbëlsuesit dhe sheqernat. Edhe blerja e qumështit të orizit me një listë përbërësish të arsyeshëm të pastër ka një të keqe. Zakonisht vjen me një çmim të rëndë.

A është i mirë qumështi i orizit për ju?

Në krahasim me recetat e tjera të qumështit pa qumësht, qumështi i orizit në shtëpi ka një larmi të mirat dhe të këqijat. Si dhe opsionet e përmendura më sipër përfshijnë të qenit me kosto efektive.

Pro:

Orizi është një mundësi e shkëlqyer me karbohidrate të larta. Personalisht, unë e konsideroj këtë si një gjë të mirë pasi karbohidratet sigurojnë më shumë energji me më pak yndyrë për t'ju mbajtur më të ngopur për më shumë kohë.

Kundër:

Krahasuar me recetat e tjera të qumështit pa qumësht, qumështi i orizit në shtëpi është me karbohidrate të larta, yndyrë të ulët, proteina të ulëta dhe me pak fibra.

Recetë qumështi orizi

Këtu është një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të bërë qumësht orizi shtëpiak nga vetëm 2 përbërës.

Përbërësit për qumështin e orizit

Ja se çfarë do t'ju duhet për të bërë qumësht orizi:

Udhëzimet

Bërja e qumështit të orizit në shtëpi është shumë e thjeshtë dhe mund të ndahet në 3 hapa:

  1. Gatuaj orizin sipas udhëzimeve të paketës. Kullojeni dhe lëreni të ftohet. Mund të përdorni edhe oriz të mbetur.
  2. Shtoni të gjithë përbërësit në një blender (oriz i gatuar, ujë dhe shurup panje) dhe përziejeni derisa të qetë.
  3. Tendosni përzierjen duke përdorur një qese qumështi me arra, napë, pecetë ose një filtër. Ky hap është opsional.

Qumështi juaj i orizit është vetë gati! Nëse i mbani mbetjet në një enë hermetike në frigorifer, ato zgjasin deri në 5 ditë.

Këshilla shtesë

✍️  Shkurt 17, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Si të bëni qumësht orizi”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt