🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

Si të bëni qumësht soje

Recetë shtëpie e qumështit të sojës

Qumështi i sojës në shtëpi është një alternativë miqësore për veganin ndaj qumështit të lopës. Supershtë super e lehtë për tu bërë dhe kërkon vetëm ujë dhe fara soje.

📖  Përmbajtja:

Çfarë është qumështi i sojës?

Qumështi i sojës është një pije jo-qumështore me bazë bimore, e konsumuar shpesh si një alternativë ndaj qumështit. Madeshtë bërë nga farat e sojës dhe për këtë arsye është vegan.

Pse mund të pini qumësht soje në vend të qumështit të qumështit?

Ka kaq shumë arsye pse mund të kaloni në qumësht soje në kafe, gojëmjaltë ose në drithërat tuaj. Ndoshta nuk ju pëlqen shija e qumështit të lopës, dhe gjithashtu mund të preferoni qumështin e sojës mbi alternativat e tjera jo-qumështore. Ju gjithashtu mund të jeni duke u përpjekur të shmangni qumështin për arsye të ndryshme, qoftë për shëndet ose humbje peshe.

Receta e qumështit të sojës

Për të bërë këtë qumësht shtëpie të sojës, ju duhen vetëm 2 përbërës të thjeshtë, dhe është gati për pak më pak se 20 minuta.

Përbërësit për qumështin e sojës

Ja se çfarë do t'ju duhet për të bërë qumësht soje:

Udhëzimet

Bërja e qumështit të sojës në shtëpi është shumë e thjeshtë dhe mund të ndahet në 7 hapa:

  1. Thith fasule soje në ujë brenda natës (në mënyrë ideale 12 orë ose më shumë).
  2. Kulloni sojën dhe hiqni lëkurat e jashtme. Heqja e lëkurave të jashtme është opsionale, por qumështi juaj do të ketë një strukturë më të mirë nëse e bëni.
  3. Përziejini farat e sojës me 3 gota ujë (750 ml) derisa të përzihen mirë dhe pothuajse të qetë.
  4. Tendosni përzierjen e përzier duke përdorur një qese qumështi me arra, një napë, një pecetë ose një sitë me rrjetë të hollë.
  5. Hidhni përzierjen në një tenxhere ose një tenxhere dhe shtoni 1 filxhan ujë (250 ml). Sillni një çiban, llokoçis dhe shkumë të skremuar.
  6. Gatuajeni në nxehtësi mesatare, herë pas here duke e trazuar, për rreth 20 minuta.
  7. Lëreni qumështin e sojës të qetësohet. Mund të shtoni përbërës të tjerë si ekstrakt vanilje ose hurma. Përziejeni përzierjen nëse është e nevojshme.

Këshilla shtesë

Sa zgjat qumështi i sojës në shtëpi?

Nëse e ruani qumështin e sojës në një enë hermetike në frigorifer, mund të zgjasë deri në 5 ditë, në varësi të kutisë që përdorni.

Për të qenë të sigurt, kontrolloni qumështin para se ta pini. Nëse duket dhe nuhat mirë, duhet të jetë në rregull.

A mund ta ngrini qumështin e sojës?

Ju mund të ngrini qumështin e sojës. Sidoqoftë, pas ngrirjes së qumështit të sojës, ai shpesh humbet strukturën e tij dhe disa aromë. Megjithatë, ngrirja nuk ndikon në vlerën e saj ushqyese të sigurisë. Në mënyrë tipike, ju mund ta ruani qumështin e sojës në frigorifer deri në 5 muaj pa u shqetësuar.

Ndërsa ndryshon strukturën kur shkrihet, është më mirë ta përdorni për gatim sesa për të pirë.

✍️  Shkurt 15, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Si të bëni qumësht soje”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt