🐷
Älskar du också djur? Bli en supporter!

Är öl vegan?

Vilka öl är lämpliga för veganer?

Inte alla öl är veganer. I den här artikeln lär du dig varför vissa öl inte är veganer eller vegetariska.

📖  Innehåll:

Hur öl görs

För att förstå varför inte all öl är vegan måste vi titta på hur öl tillverkas.

Det mesta ölet tillverkas av fyra grundläggande ingredienser:

  1. Korn
  2. Vatten
  3. Humle
  4. Jäst

Alla dessa fyra ingredienser är veganer, inklusive jäst!

Grundidén är att extrahera sockret från korn (vanligt korn) så att jästen kan förvandla det till alkohol och skapa öl.

Så varför är lite öl inte vegan?

Är öl vegan?

Lyckligtvis är mest öl vegan! Vad som gör att vissa öl inte är veganer är när det gäller att klargöra slutprodukten innan man tappar, tappar eller konserverar.

Varför är öl inte vegan?

Vissa bryggerier använder animaliskt härledda finingsprodukter som gelatin att förfina sina bryggor. Det är inte heller ovanligt - många stora, kommersiella bryggerier använder denna typ av finmedel för att "rensa" sin öl.

Detta är också ofta fallet i viner, som kan innehålla ägg- eller fiskbaserade finprodukter.

Lyckligtvis överger många bryggerier praxis att använda animaliska biprodukter för böter. Denna trend från djurbaserade finingsingredienser blev obestridlig 2017 då Guinness gjorde sitt berömda Extra Stout öl vegan.

Vissa öl innehåller också honung och mycket sällan mjölkprodukter. De flesta länder undantar bryggerier från att behöva följa ingrediensmärkningslagar. Detta resulterar i en situation där fining ingredienser sällan visas på etiketten.

Om du vill se till att ölen du dricker är vegan, ta en titt på den Barnivore.com

De erbjuder en omfattande lista över veganska öl och viner.

✍️  27 april 2021
Ska jag bli vegan?

Undrar du om du ska bli vegan? Ta det här frågesporten så berättar vi om du skulle bli vegan.

Starta frågesport

Fler artiklar du kanske gillar

Människor som läser “Är öl vegan?” älskar också dessa artiklar:

Är vin vegan?

Många människor är inte medvetna om att vin, även om det är gjort av druvor, kan ha framställts med hjälp av animaliska produkter. Ta reda på varför de flesta viner inte är veganer och hur du hittar veganvin.

Läs nu

Är pizza vegan?

De goda nyheterna först, pizza kan vara vegan! Men allt beror på påläggen. Ta reda på hur du beställer vegansk pizza och vilka ingredienser som gör pizza inte lämplig för veganer.

Läs nu

Stekt tofu

Stekt tofu är ett av de enklaste sätten att äta tofu. Det är ett super enkelt och lätt att göra recept tillverkat med billiga och vanliga ingredienser som du kan hitta i vilken stormarknad som helst.

Läs nu

Hur man gör cashewmjölk

Hemlagad cashewmjölk är ett utsökt alternativ till komjölk och kräver endast vatten och cashewnötter. Lär dig hur man gör cashewmjölk på knappt 5 minuter.

Läs nu
Bläddra bland alla artiklar