🐷
Elsker du også dyr? Støt os!

Er øl vegansk?

Hvilke øl er egnede til veganere?

Ikke alle øl er veganer. I denne artikel lærer du, hvorfor nogle øl ikke er veganer eller vegetariske.

📖  Indhold:

Hvordan øl er lavet

For at forstå hvorfor ikke al øl er vegansk, skal vi se på, hvordan øl fremstilles.

Mest øl er lavet af fire grundlæggende ingredienser:

  1. Byg
  2. Vand
  3. Humle
  4. Gær

Alle fire af disse ingredienser er veganer, inklusive gær!

Grundideen er at udvinde sukkeret fra korn (almindelig byg), så gæren kan gøre det til alkohol og skabe øl.

Så hvorfor er noget øl ikke vegansk?

Er øl vegansk?

Heldigvis er det meste øl vegansk! Hvad der gør nogle øl ikke veganske, er når det kommer til at afklare slutproduktet inden aftapning, tønde eller konservering.

Hvorfor er øl ikke vegansk?

Nogle bryggerier bruger dyre-afledte finingprodukter som gelatine at forfine deres bryg. Dette er heller ikke en usædvanlig praksis - mange store, kommercielle bryggerier bruger denne type bøder til at "rydde" deres øl.

Dette er også ofte tilfældet i vine, som kan indeholde æg- eller fiskbaserede finprodukter.

Heldigvis forlader mange bryggerier den praksis at bruge animalske biprodukter til bøder. Denne tendens væk fra dyrebaserede finingredienser blev ubestridelig i 2017, da Guinness lavede sin berømte Extra Stout-øl vegansk.

Nogle øl indeholder også honning og meget sjældent mejeriprodukter. De fleste lande fritager bryggerier fra at skulle overholde lovgivningen om mærkning af ingredienser. Dette resulterer i en situation, hvor fining af ingredienser sjældent vises på etiketten.

Hvis du vil være sikker på, at den øl, du drikker, er vegansk, skal du kigge på Barnivore.com

De tilbyder en omfattende liste over veganske øl og vine.

✍️  27. april, 2021
Skal jeg gå veganer?

Gad vide om du skulle blive veganer? Tag denne quiz, så fortæller vi dig, om du skulle blive veganer.

Start Quiz

Flere artikler, du måske kan lide

Folk, der læser “Er øl vegansk?”, elsker også disse artikler:

Er vin veganer?

Mange mennesker er uvidende om, at vin, selvom den er fremstillet af druer, måske er fremstillet ved hjælp af animalsk afledte produkter. Find ud af, hvorfor de fleste vine ikke er veganer, og hvordan du får øje på vegansk vin.

Læs nu

Er pizza vegansk?

Den gode nyhed først, pizza kan være vegansk! Men det hele afhænger af påfyldningerne. Find ud af, hvordan du bestiller vegansk pizza, og hvilke ingredienser der gør pizza ikke egnet til veganere.

Læs nu

Stegt tofu

Stegt tofu er en af de nemmeste måder at spise tofu på. Det er en super enkel og nem at lave opskrift lavet med billige og almindelige ingredienser, som du kan finde i ethvert supermarked.

Læs nu

Hvordan man laver cashew mælk

Hjemmelavet cashewmælk er et lækkert alternativ til komælk og kræver kun vand og cashewnødder. Lær hvordan man laver cashewmælk på lidt under 5 minutter.

Læs nu
Gennemse alle artikler