🐷
Älskar du också djur? Bli en supporter!

Vad är gelatin gjord av?

Gelatin och det veganska alternativet

Har du någonsin undrat vad gelatin är gjord av? Eller var gelatin används? Lär dig allt du behöver veta om gelatin.

Vad är gelatin gjord av?

Typiskt gelatin är ett protein som erhålls genom att koka hud, senor, ligament eller ben med vatten. Det mesta av det använda materialet erhålls från kor och grisar. Därför är gelatin inte vegan.

Var används gelatin?

Gelatin används fortfarande i stor utsträckning av livsmedels- och kosmetikindustrin. Typiska användningsfall är:

Gelatinanvändning i kosmetika

Används i schampon, ansiktsmasker och andra kosmetika.

Gelatinanvändning i mat

Används som förtjockningsmedel för fruktgelatiner och puddingar, godis, marshmallows, kakor, glass och yoghurt.

Gelatinanvändning inom läkemedelsindustrin

Används som beläggning och som kapslar.

Gelatinanvändning vid fotografering

Det användes vid analog fotografering för gelatinprocessen - en fotografisk teknik där gelatin används som spridningsmedel för de ljuskänsliga silversalterna.

Gelatinanvändning i drycker

Ibland används också gelatin för att rensa vin och öl.

Agar-agar, det veganska gelatinalternativet

Agar-agar är ett växtbaserat gelatin som härrör från tång. Det säljs allmänt i form av flingor, pulver, bar och tråd. Det används ofta i mejerifria och veganska recept som ett stabiliserande och förtjockningsmedel. Det används också i glutenfria recept som förtjockningsmedel och är mycket näringsrikt.

Vad är agar-agar?

Agar-agar är en geléliknande substans gjord av röda alger, en typ av tång.

Skillnad mellan agar-agar och gelatin

Huvudskillnaden mellan agar-agar och gelatin är varifrån de härrör. Medan djurbaserade gelatiner är gjorda av djur, är agar-agar vegan och kommer från röda alger. När du lagar mat med agar-agar behöver det också olika förberedelser. Till exempel måste agar-agar koka för att stelna, medan gelatin helt enkelt kan lösas upp i varmt vatten.

✍️  13 oktober 2020
Ska jag bli vegan?

Undrar du om du ska bli vegan? Ta det här frågesporten så berättar vi om du skulle bli vegan.

Starta frågesport

Fler artiklar du kanske gillar

Människor som läser “Vad är gelatin gjord av?” älskar också dessa artiklar:

Är kaffe vegan?

Det kan tyckas som en dum fråga att fråga om kaffe är vegan, men kaffeens veganitet kan vara lite komplicerat.

Läs nu

Är öl vegan?

Inte alla öl är veganer. I den här artikeln lär du dig varför vissa öl inte är veganer eller vegetariska.

Läs nu

Guide för smink och kosmetika för vegan

Grymhetfri vegansk smink är lätt att hitta. Det finns ingen anledning att köpa kosmetika som innehåller animaliska biprodukter eller som är förknippade med djurförsök när överlägsna grymhetsfria märken är allmänt tillgängliga. Kolla in vår guide nedan för alla utforska veganska leverantörer av tänkbara slags kosmetika, plus tvålar, badprodukter, deodoranter och schampon.

Läs nu

Är vin vegan?

Många människor är inte medvetna om att vin, även om det är gjort av druvor, kan ha framställts med hjälp av animaliska produkter. Ta reda på varför de flesta viner inte är veganer och hur du hittar veganvin.

Läs nu
Bläddra bland alla artiklar