🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Pije miqësore me keto

13 pijet më të mira për keto (përveç ujit)

Shumica e pijeve supozohet të jenë të larta në karbohidrate, por një shumëllojshmëri e gjerë është krejtësisht e përshtatshme për dietën keto. Këtu janë 12 pijet më të mira keto-miqësore (përveç ujit).

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Gusht 20, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Korrik 7, 2022.

Nëse jeni duke ndjekur një dietë keto me pak karbohidrate dhe yndyrë të lartë, mund të pyesni veten se çfarë mund të pini përveç ujit.

Edhe pse uji është zgjidhja më e shëndetshme sepse është pa kalori, karbohidrate dhe aditivë, ju mund të dëshironi një pije për të rritur energjinë tuaj, për të ofruar një shije dhe shumëllojshmëri ose për të zëvendësuar disa nga pijet tuaja të preferuara me sheqer.

Ju gjithashtu mund të jeni kurioz për pijet alkoolike miqësore me keto.

Opsionet e mëposhtme kanë të gjitha 0-5 gram karbohidrate neto, që është numri total i karbohidrateve minus fibrat dhe alkoolet e sheqerit. Ai përfaqëson më saktë karbohidratet që trupi juaj përpunon.

Këtu janë 13 nga pijet më të mira miqësore me keto – përveç ujit.

1–3. Pije te nxehta

Disa pije të nxehta janë keto-miqësore, megjithëse duhet të jeni të vetëdijshëm për atë që shtoni në to. Shtesat e përshtatshme përfshijnë kremin gjysëm e gjysmë të rëndë, kremrat me bazë bimore të pa ëmbëlsuar, ëmbëlsuesit me zero kalori dhe shurupet aromatizues pa sheqer.

Ju do të dëshironi të shmangni shtesat me karbohidrate të larta si qumështi i zakonshëm, kremrat e ëmbëlsuar, sheqeri, mjalti dhe shurupet standarde aromatizuese.

1. Çaj i zi ose jeshil

Çaji është një opsion natyral që përmban një numër të papërfillshëm karbohidratesh – zakonisht më pak se 1 gram për filxhan (240 mL). Mund ta shijoni të ftohtë ose të nxehtë.

Çaji i zi është bërë nga gjethet e vjetra të çajit, duke i dhënë atij një aromë më të fortë, ngjyrë më të errët dhe përmbajtje më të lartë të kafeinës. Ndërkohë, çaji jeshil është bërë nga gjethet e çajit të freskët, duke i dhënë atij një aromë më lulesh, ngjyrë më të çelur dhe më pak kafeinë.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni çaj të bardhë, i cili është bërë nga gjethet e çajit të rinj. Ka një aromë shumë të butë dhe delikate në krahasim me çajin e zi dhe atë jeshil.

Është keto-miqësore ndaj qumështit?
Sugjeruar për ju: Është keto-miqësore ndaj qumështit?

Për më tepër, çaji është në thelb pa kalori dhe plot me antioksidantë polifenol. Për shembull, çaji jeshil është i pasur me epigallocatechin gallate (EGCG), një antioksidant i fuqishëm që mund të ofrojë përfitime kundër kancerit.

2. Kafe

Kafeja është një tjetër e preferuar pothuajse pa kalori dhe pa karbohidrate që është e sigurt për dietën keto. Ashtu si çaji, ai mund të konsumohet i nxehtë ose i ftohtë.

Kafeja përmban kafeinë, e cila mund t'i japë metabolizmit tuaj një nxitje të lehtë. Ai gjithashtu siguron acid klorogjenik, një antioksidant polifenol që gjithashtu mund të ndihmojë në humbjen e peshës.

3. Çajra bimorë

Çajrat bimor janë infuzione që rrjedhin nga lule të thata, fruta, gjethe ose barishte. Shembujt përfshijnë hibiscus, kamomil, yerba mate, mente dhe çaj rooibos.

Shumica janë të ulëta në karbohidrate, pasi pak karbohidrate nga barishtet e thata futen në ujë.

Megjithatë, produktet e bëra me copa frutash të thata ose të ëmbëlsuara mund të jenë pak më të larta në karbohidrate. Si i tillë, ju mund të dëshironi të kontrolloni numrin e karbohidrateve të produkteve të çajit të paketuar përpara se t'i blini ato.

Përmbledhje: Çaji, kafeja dhe infuzionet bimore përmbajnë kalori dhe karbohidrate të papërfillshme. Sigurohuni që të zgjidhni shtesa miqësore me keto për të mbajtur numrin e ulët të karbohidrateve.

4–5. Pije te lehta

Pijet e gazuara zakonisht janë të ngarkuara me sheqer ose ëmbëlsues artificialë potencialisht të dëmshëm. Sidoqoftë, ekzistojnë opsione miqësore me keto.

Sugjeruar për ju: Fasulet janë keto-miqësore?

4. Soda alternative dietike

Megjithëse pijet e gazuara dietike si Diet Coke dhe Diet Pepsi janë teknikisht keto, ato mund të mos jenë zgjidhja më e mirë.

Kjo për shkak se ato përmbajnë ëmbëlsues artificialë si sukraloza dhe aspartame, të cilat mund të dëmtojnë bakteret e shëndetshme në zorrën tuaj dhe të forcojnë dëshirat për sheqer - potencialisht duke çuar në shtim në peshë.

Anasjelltas, disa pije të gazuara dietike bëhen me ëmbëlsues me zero kalori me prejardhje natyrale si stevia ose eritritol, një alkool sheqeri që rrjedh nga misri që ka më pak efekte negative sesa ëmbëlsuesit artificialë.

5. Uji i gazuar

Uji i gazuar gazohet ose natyrshëm nga një burim mineral ose gjatë prodhimit duke përdorur gaz dioksid karboni.

Shumë opsione të ujit të gazuar janë të aromatizuar, por ato zakonisht nuk janë të ëmbëlsuar – duke i bërë ato një zgjedhje të shkëlqyer me pak karbohidrate.

Përmbledhje: Soda dietike dhe uji i gazuar zakonisht janë pa karbohidrate neto. Mundohuni të zgjidhni pije freskuese që janë të ëmbëlsuara me stevia ose ëmbëlsues të tjerë natyralë me zero kalori në krahasim me ëmbëlsuesit artificialë.

6. Lëngje

Në përgjithësi, është më mirë të shmangni lëngun në keto, por ka disa opsione të sigurta.

Sugjeruar për ju: A janë thjerrëzat miqësore me keto?

Lëng frutash

Lëngu i frutave zakonisht është i ngarkuar me sheqer, duke e bërë atë të papërshtatshëm për dietën keto.

Megjithatë, ka përjashtime, duke përfshirë lëngjet e limonit dhe limonit, të cilat janë të ulëta në karbohidrate, por plot shije. Mund t'i shtoni në ujë të thjeshtë ose pije të tjera, si çaji i nxehtë ose i ftohtë, për të gjallëruar shijen.

Lëng perimesh

Disa perime me lëng janë të ulëta në karbohidrate dhe mund të përfshihen në dietën keto. Megjithatë, mbani në mend se lëngjet heqin pjesën më të madhe të fibrave ushqyese nga perimet, përveç nëse vendosni të pini tulin.

Disa perime miqësore me keto që mund të nxirren lëng përfshijnë:

Nëse nuk keni një shtrydhëse frutash e perimesh, ndonjëherë janë të disponueshme lëngje të blera në dyqan.

Sidoqoftë, kontrolloni etiketën në lëngjet e perimeve në shishe, pasi ato mund të përmbajnë sheqer ose burime të tjera karbohidratesh. Shumica përmbajnë të paktën 10 gram karbohidrate për racion, duke i bërë ato të papërshtatshme për keto.

Përmbledhje: Shumica e lëngjeve të frutave janë të ngarkuara me sheqer, por lëngjet e limonit dhe limonit janë të ulëta në karbohidrate dhe mund të ndihmojnë në aromën e pijeve të tjera. Për më tepër, disa perime me pak karbohidrate mund të lëngohen.

7. Ujëra me aromë

Disa pije miqësore me keto aromatizohen me sasi të vogla të lëngut të vërtetë frutash, i cili shton aromë dhe ëmbëlsi natyrale duke e mbajtur sasinë e karbohidrateve relativisht të ulët - zakonisht 1-5 gram karbohidrate neto për racion.

A është keto-miqësor gjalpi i kikirikut? Karbohidratet, zëvendësuesit dhe më shumë
Sugjeruar për ju: A është keto-miqësor gjalpi i kikirikut? Karbohidratet, zëvendësuesit dhe më shumë

Plus, mund të shtoni përmirësues të lëngshëm me karbohidrate zero ose ujë pluhur në ujin e rubinetit ose në shishe. Ato janë të disponueshme në shumë shije, dhe megjithëse zakonisht bëhen me shije artificiale dhe ëmbëlsues, të tjerët nuk janë të ëmbëlsuar ose përdorin stevia.

Përmbledhje: Disa pije miqësore me keto janë të aromatizuara me sasi të vogla të lëngut të vërtetë të frutave. Ju gjithashtu mund të zgjidhni përmirësues uji-miqësorë keto në formë të lëngshme ose pluhuri.

8. Alternativat e qumështit

Megjithëse qumështi i lopës nuk rekomandohet për keto sepse përmban sheqer natyral, disa alternativa me bazë bimore janë krejtësisht keto-miqësore.

Llojet e qumështit me bazë bimore miqësore me keto përfshijnë:

Këto produkte janë të shkëlqyera për t'u pirë, për t'u derdhur në drithëra miqësore me keto dhe për përdorime të ndryshme në kuzhinë.

Megjithatë, vetëm versionet e pa ëmbëlsuara të këtyre llojeve të qumështit janë keto-miqësore. Shumë lloje qumështi me bazë bimore janë të aromatizuara dhe të ëmbëlsuara, duke i bërë ato të papërshtatshme për keto.

Përmbledhje: Pijet me bazë bimore pa sheqer si qumështi i bajameve dhe kokosit janë keto-miqësore. Megjithatë, versionet e ëmbëlsuara dhe të aromatizuara shpesh përmbajnë shumë sheqer për të qenë të përshtatshëm për dietën.

9. Pije energjike

Disa pije energjike janë keto-miqësore, megjithëse shumë marka të njohura përdorin ëmbëlsues artificialë. Si i tillë, ju mund të dëshironi të zgjidhni nga një pjesë e vogël që përdor ëmbëlsues natyralë si stevia.

Sugjeruar për ju: A janë karotat keto-miqësore?

Duhet të jeni të vetëdijshëm se pijet energjike mund të dëmtojnë trurin, zemrën dhe mëlçinë, veçanërisht tek adoleshentët dhe adoleshentët. Ato janë të lidhura me dështimin e zemrës në raste të rralla.

Nëse vendosni t'i konsumoni këto pije me raste, mbani në mend përmbajtjen e tyre të kafeinës. Shumica e pijeve energjike përmbajnë 150-200 mg për 16 ons (475-mL), të cilën mund ta krahasoni me pragun e rekomanduar ditor të sigurt të kafeinës prej 400 mg për popullatën e përgjithshme.

Përmbledhje: Pijet më të mira energjike miqësore me keto ëmbëlsohen me stevia ose ëmbëlsues të tjerë natyralë me zero kalori. Sigurohuni që të kufizoni marrjen e kafeinës në më pak se 400 mg në ditë.

10. Pije sportive

Pijet sportive si Gatorade dhe Powerade përmbajnë elektrolite, si natriumi dhe kaliumi, për të ndihmuar në rimbushjen e atyre që humbasin nga djersa.

Për njerëzit që angazhohen në stërvitje intensive ose stërvitje në natyrë në vapë, suplementet e elektroliteve dhe rihidratimi i lëngjeve janë jetike. Humbja e elektroliteve përmes djersës mund të përkeqësojë dehidratimin dhe të çojë në ngërçe të muskujve dhe dhimbje koke.

Pijet me elektrolit mund të ndihmojnë gjithashtu në luftimin e gripit keto, një grup simptomash që përfshin lodhje, dhimbje koke dhe ngërçe muskulore që mund të shfaqen kur filloni dietën për herë të parë.

Sugjeruar për ju: Janë shqeme keto-miqësore?

Megjithatë, shumica e pijeve sportive janë të ngarkuara me sheqer. Gatorade Zero dhe Powerade Zero janë opsione të forta keto-miqësore, por ato përdorin ëmbëlsues artificialë.

Disa alternativa përfshijnë pluhurat elektrolite të ëmbëlsuar me stevia që mund t'i përzieni në ujë.

Përmbledhje: Pijet sportive mund të ndihmojnë në rimbushjen e elektroliteve pas stërvitjes dhe mund të ndihmojnë simptomat e gripit keto. Mundohuni të zgjidhni pluhurat elektrolite që janë të ëmbëlsuar me stevia në vend të pijeve sportive me pak karbohidrate me ëmbëlsues artificialë.

11–13. Pijet alkoolike

Megjithëse alkooli ka të ngjarë të pengojë përpjekjet tuaja nëse po përpiqeni të humbni peshë me keto, mund të pyesni veten se cilat pije alkoolike mund të pini dhe të qëndroni në ketozë.

Mbani në mend se këto pije përmbajnë kalori nga yndyra dhe alkooli.

11. Birrë me pak karbohidrate

Birra është zakonisht e lartë në karbohidrate, pasi përmban sheqerna nga gruri që nuk fermentohen në etanol.

Megjithatë, birra me pak karbohidrate prodhohet ose duke përdorur më pak grurë ose duke lejuar një proces më të gjatë fermentimi për të kthyer më plotësisht sheqernat në alkool.

A është hummus keto-miqësor? Karbohidratet, zëvendësuesit dhe më shumë
Sugjeruar për ju: A është hummus keto-miqësor? Karbohidratet, zëvendësuesit dhe më shumë

Disa nga birrat më të ulëta të karbohidrateve, të cilat përmbajnë 2-3 gram karbohidrate neto për shishe 12 ons (355 ml), janë Budweiser Select 55, Michelob Ultra dhe Miller 64.

12. Pije e fortë

Pijet e forta si vodka, uiski, rumi dhe tekila janë natyrshëm pa karbohidrate dhe për këtë arsye të përshtatshme për dietën keto.

Megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm me pijet e përziera, të cilat shpesh janë të ngarkuara me sheqer nga lëngjet e frutave ose soda. Ju gjithashtu duhet të kontrolloni etiketën në pijet me aromë për ndonjë sheqer të shtuar.

Për t'i mbajtur pijet tuaja me pak karbohidrate, provoni të pini pije të forta direkt ose përdorni miksera me zero karbohidrate si sode diete ose ujë seltzer. Mundohuni të shmangni ujin tonik, pasi përmban sheqer të shtuar.

13. Seltzer i fortë me karbohidrate të ulët

Ju gjithashtu mund të zgjidhni seltzer të fortë me karbohidrate të ulëta, të cilat janë bërë me ujë të aromatizuar ose ujë të gazuar dhe pije alkoolike të shtuar.

Nëse ju ndodh të shmangni glutenin, duhet të kontrolloni me kujdes etiketën sepse shumë prej tyre janë bërë me pije malt.

Përmbledhje: Birra me pak karbohidrate, salcat e forta dhe pijet e forta janë të gjitha miqësore me keto. Megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm me pijet e përziera, pasi ato shpesh përmbajnë sheqer nga soda ose lëngjet e frutave.

Përmbledhje

Përveç ujit, ekzistojnë shumë pije miqësore me keto. Ju mund të keni tashmë disa nga këto në dorë.

Sugjeruar për ju: Frutat keto: 9 fruta ushqyese, miqësore me keto

Çaji, kafeja dhe çaji bimor janë disa opsione. Soda, uji i gazuar, lëngjet me pak karbohidrate, pijet sportive dhe pijet energjike janë gjithashtu opsione të mira. Edhe pse, do të dëshironi të zgjidhni versione me pak karbohidrate dhe pa sheqer dhe të kërkoni produkte që përdorin stevia në vend të ëmbëltuesve artificialë.

Së fundi, disa opsione alkoolike miqësore me keto janë të disponueshme, nga birra me pak karbohidrate deri te seltzer deri tek pijet e forta.

Siç mund ta shihni, ju keni shumë pije me shije për të zgjedhur në dietën keto.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “13 pijet më të mira për keto (përveç ujit)”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt