🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Alkooli për diabetikët

5 llojet më të mira të alkoolit për njerëzit me diabet

Nëse keni diabet, pirja e alkoolit është e sigurt për sa kohë që i zgjidhni pijet tuaja me mençuri. Ky artikull ndan 5 opsione të mira dhe rekomandon çfarë të mos pini.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Shtator 26, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Korrik 17, 2022.

Nëse keni diabet, pirja e alkoolit mund të jetë e sigurt për ju për sa kohë që zgjidhni llojet e duhura të pijeve dhe merrni parasysh efektet e alkoolit në nivelet e sheqerit në gjak.

Diabeti shkakton prodhim ose funksion më të ulët se normalja të insulinës - hormoni që ndihmon në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak - kështu që menaxhimi i sheqerit në gjak është i rëndësishëm.

Përveç kësaj, konsumimi i alkoolit mund të rrisë ose ulë tepër nivelet e sheqerit në gjak, në varësi të pijes dhe nëse keni ngrënë kohët e fundit.

Studimet sugjerojnë se marrja e moderuar e alkoolit - veçanërisht e verës së kuqe - lidhet me përfitimet shëndetësore te njerëzit me diabet. Por pirja e rëndë mund të ndërhyjë me disa ilaçe dhe të rrisë rrezikun e komplikimeve të lidhura me diabetin.

Udhëzimet dietike 2020–2025 për amerikanët përcaktojnë marrjen e moderuar të alkoolit si deri në 1 pije në ditë për gratë dhe deri në 2 pije në ditë për burrat.

Ja si duket një pije standarde:

Ky artikull liston 5 llojet e alkoolit që janë më të përshtatshme për njerëzit me diabet, bazuar në përmbajtjen e karbohidrateve, si dhe disa lloje pijesh që duhen shmangur.

1. Birrë

Në përgjithësi, birrat me pak karbohidrate mund të kenë deri në 37% më pak kalori dhe 80% më pak karbohidrate se birrat e zakonshme.

Këtu janë disa nga opsionet më të njohura të birrës me pak karbohidrate.

Miller Lite

Miller Lite është një lager i lehtë i stilit amerikan i bërë me malt elbi dhe shurup misri, ndër përbërësit e tjerë.

Megjithatë, ajo përmban vetëm 3,2 gram karbohidrate në një kanaçe ose shishe standarde 12 ons (360 ml), krahasuar me 12 gram për të njëjtin shërbim në birrat e zakonshme Miller.

Sipas rishikimeve të konsumatorëve në internet, njerëzit gjithashtu mendojnë se ka një aromë dhe shije të shkëlqyer. Kështu, mund të jetë një zgjedhje popullore gjatë muajve të nxehtë të verës.

Coors Light

Coors është një tjetër nga markat më të preferuara të birrës në Amerikë. Ai gjithashtu ka një version me pak karbohidrate i përshtatshëm për njerëzit me diabet.

A është kafeja e mirë për trurin tuaj?
Sugjeruar për ju: A është kafeja e mirë për trurin tuaj?

Ashtu si Miller Lite, Coors Light është një lager i lehtë i stilit amerikan. Ai siguron 5 gram karbohidrate për shishe 12 ons (360 ml).

Në të kundërt, opsionet standarde, të tilla si Coors Banquet, ofrojnë pothuajse 12 gram karbohidrate për shishe.

Shqyrtimet shpesh e përshkruajnë këtë birrë si freskuese, të lehtë për t'u pirë dhe jo shumë ngopëse për shkak të sasisë më të ulët të karbohidrateve.

Bud Lite

Bud Lite është një tjetër birrë me pak karbohidrate që ofron më pak se 5 gram karbohidrate për racion.

Me 4,6 gram karbohidrate për 12 ons (360 ml), ai siguron afërsisht 50% më pak karbohidrate se një Budweiser i zakonshëm.

Bud Lite njihet si paksa i ëmbël. Megjithatë, disa komente të konsumatorëve thonë se shija është pak e butë.

Busch

Birrat Busch janë alternativa të mira për njerëzit me diabet për shkak të përmbajtjes së ulët të karbohidrateve të shumicës së produkteve të markës - duke përfshirë birrat e tyre që nuk janë të markuara si karbohidrate të ulëta.

Për shembull, një porcion 12 ons (360 ml) Busch i rregullt përmban vetëm 7 gram karbohidrate, ndërsa të njëjtat përmasa shërbimi të Busch Ice dhe Busch Light ofrojnë respektivisht 4.2 dhe 3.2 gram.

Njerëzit gjithashtu duket se shijojnë birrat Busch në ditët e nxehta të verës.

Përmbledhje: Birra me pak karbohidrate është një alternativë më e mirë se birra e zakonshme për njerëzit me diabet që duan të shijojnë një birrë të ftohtë herë pas here.

2–3. Verë e kuqe dhe verë e bardhë

Marrja e moderuar e verës tek njerëzit me diabet lidhet me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës.

Sugjeruar për ju: 15 mënyra të thjeshta për të ulur nivelet e sheqerit në gjak në mënyrë natyrale

Këtu janë dy lloje të verës me sasi të ulët të karbohidrateve.

2. Verë e kuqe

Ndër të gjitha llojet e verës, vera e kuqe është e lidhur me përfitimet më të mëdha shëndetësore - si për njerëzit me diabet dhe për popullatën e përgjithshme - për shkak të përmbajtjes së lartë të antioksidantëve.

Studimet tregojnë se pirja e tij mund të përmirësojë shënuesit e sëmundjeve të zemrës dhe të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të lidhura me diabetin, siç është retinopatia diabetike, e cila dëmton enët e gjakut në sy.

Plus, ai siguron vetëm 3,8 gram karbohidrate në një shërbim standard prej 5 ons (150-mL).

3. Verë e bardhë

Verërat e bardha shpesh konsiderohen si pije me shumë sheqer. Megjithatë, përmbajtja e tyre e karbohidrateve mund të jetë praktikisht e njëjtë me atë të verërave të kuqe.

Për shembull, një gotë standarde 5 ons (150 ml) verë e bardhë gjithashtu siguron 3.8 gram karbohidrate.

Midis verërave të bardha, shampanja mund të jetë një zgjedhje veçanërisht e mirë nëse po përpiqeni të mbani përmbajtjen e karbohidrateve në minimum. Megjithatë, kjo varet nga stili i shampanjës - varietetet e thata dhe brut janë të ulëta në sheqer.

Për shembull, një porcion prej 5 ons (150 ml) shampanjë ekstra të thatë siguron 1,7-2,5 gram karbohidrate. Shampanja brut dhe ekstra brut në të njëjtën masë shërbimi ofrojnë më pak se 1,7 gram dhe më pak se 0,8 gram karbohidrate, respektivisht.

Përmbledhje: Përveç përmbajtjes së ulët të karbohidrateve, vera e kuqe mund të ulë rrezikun e komplikimeve të lidhura me diabetin nëse konsumohet në moderim. Verërat e bardha, veçanërisht disa lloje shampanjësh, gjithashtu përgjithësisht kanë një numër të ulët të karbohidrateve.

4. Shpirtrat e distiluar

Shpirtrat e distiluar ose pijet alkoolike të forta përmbajnë pak ose aspak karbohidrate. Megjithatë, duhet të jeni të vetëdijshëm për potencialin e hipoglikemisë, të quajtur edhe nivele të ulëta të sheqerit në gjak, kur i konsumoni.

Sugjeruar për ju: Soja: Mirë apo keq?

Kjo mund të ndodhë sepse mëlçia juaj nuk mund të mbajë nivelet bazale të sheqerit në gjak, ndërkohë që gjithashtu metabolizon alkoolin. Kjo mund të çojë në sheqer të ulët në gjak - dhe aq më tepër nëse pini me stomak bosh.

Këtu janë disa opsione të mundshme të pijeve të distiluara.

Xhin, rum, vodka ose uiski

Këto pije përmbajnë 0 gram karbohidrate për 1,5 ons (45 ml).

Sidoqoftë, përmbajtja e karbohidrateve në pijen tuaj mund të ndryshojë në varësi të asaj me të cilën e përzieni pijen.

Shmangni përzierjen e pijeve me lëngje me sheqer ose sode që përmbajnë sheqer. Nëse i pini këto me alkool, sheqeri në gjak mund të rritet dhe më pas të ulet në nivele të ulëta të rrezikshme.

Përmbledhje: Kur konsumohen vetë, pijet e forta japin 0 gram karbohidrate, por mund të çojnë në nivele shumë të ulëta të sheqerit në gjak. Shmangni pirjen e tyre me stomak bosh ose përzierjen e tyre me pije me sheqer.

5. Kokteje me pak karbohidrate

Sigurohuni që të zgjidhni opsione me pak sheqer nëse dëshironi të pini një koktej.

Këtu janë disa nga koktejet më të mira me pak karbohidrate.

Martini

Ju e bëni një martini duke përzier xhin ose vodka me vermut të thatë në një raport 2 me 1 dhe më pas duke e zbukuruar me një ulliri ose një copë lëvozhgë limoni.

Meqenëse nuk përmban lëngje ose miksera të tjerë, ai përmban 0,2 gram karbohidrate totale në një pije prej 4 ons (120 ml). Kjo e bën atë një zgjedhje të mirë për njerëzit me diabet – me kusht që ta pini me moderim.

Vodka sode

Siç nënkupton edhe emri i saj, ju bëni një sodë vodka duke kombinuar vodka dhe sodën e klubit.

Për sa kohë që përdorni pije të gazuara ose seltzer, sasia e karbohidrateve në pije do të qëndrojë në 0 gram.

Megjithatë, përmbajtja e karbohidrateve mund të rritet ndjeshëm nëse përzieni vodkën me ujë tonik – i cili ka 32 gram karbohidrate për kanaçe prej 12 ons – ose një sode që përmban sheqer.

Vera e kuqe: E mirë apo e keqe?
Sugjeruar për ju: Vera e kuqe: E mirë apo e keqe?

Nëse preferoni të keni një version të aromatizuar, shkoni për ujë të gazuar me aromë në vend të vodkës me aromë, e cila mund të përmbajë shurupe të shtuara.

Maria e përgjakshme

Ju bëni një Bloody Mary duke përzier vodka dhe lëng domate me salca dhe erëza të ndryshme, në varësi të recetës, dhe zakonisht e shërbeni me një shkop selino.

Njerëzit shpesh e mendojnë këtë si një koktej "të shëndetshëm" për shkak të përmbajtjes së tij të perimeve. Ka një numër karbohidratesh prej 7 gramësh nga lëngu i domates.

Lëngu i domates në një Mary të përgjakshme siguron likopen, një pigment në domate që ka veti antioksiduese dhe anti-diabete dhe mund të mbrojë njerëzit me diabet nga sëmundjet e zemrës.

Nëse jeni duke bërë një Bloody Mary, zgjidhni një shumëllojshmëri lëngu domate pa kripë të shtuar për të ulur përmbajtjen e natriumit. Marrja e lartë e natriumit mund të çojë në presion të lartë të gjakut.

Përmbledhje: Njerëzit me diabet mund të shijojnë gjithashtu kokteje me pak sheqer. Përsëri, shmangni ato me sheqer të shtuar në formën e lëngut të frutave, shurupit ose sodës së zakonshme.

Pijet që duhen shmangur

Ndërsa ka disa kokteje miqësore me diabetin, të tilla si ato të përmendura më lart, koktejet tradicionale janë përgjithësisht shumë të larta në sheqerna të shtuar. Prandaj, përpiquni t'i shmangni ato nëse nuk i bëni vetë.

Për shembull, margaritat, piña coladas dhe daiquiris mund të paketojnë 35-44 gram karbohidrate për 7 ons (225-mL) porcioni - dhe kjo është nëse jeni duke ngrënë vetëm një racion.

Verërat e ëmbëlsirave, të tilla si vermuti, porti dhe sheri, janë gjithashtu të larta në karbohidrate. Siç nënkupton edhe emri i këtyre pijeve, njerëzit zakonisht i shërbejnë ato pas një vakt.

E njëjta gjë vlen edhe për likeret krem, si kremi irlandez i Bailey dhe Kahlua. Këto ofrojnë rreth 13 gram karbohidrate, nga të cilat 12 gram janë nga sheqeri, për çdo 2 ons (60 gram) liker.

Sugjeruar për ju: A është birra e mirë për ju? Përfitimet dhe dobësitë e mundshme

Së fundi, përveç marrjes parasysh të përmbajtjes së karbohidrateve të pijes suaj, përpiquni të ndiqni këto praktika kur pini:

Përmbledhje: Shmangni pirjen e koktejeve tradicionale, verërave të ëmbëlsirave dhe likereve krem, sepse ato janë përgjithësisht të pasura me sheqer.

Përmbledhje

Llojet më të mira të alkoolit për njerëzit me diabet janë ato me përmbajtje të ulët sheqeri ose karbohidratesh.

Kjo përfshin birra të lehta, verëra të kuqe dhe të bardha, pije alkoolike të distiluara dhe kokteje me pak karbohidrate, për sa kohë që shmangni lëngjet ose shurupet me sheqer.

Nga ana tjetër, koktejet tradicionale, verërat e ëmbëlsirave dhe likeret krem priren të kenë nivele më të larta të sheqerit, gjë që mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak.

Pavarësisht nga lloji i pijeve alkoolike që zgjidhni, mbani mend se nuk është vetëm sheqeri që ndërhyn në menaxhimin e sheqerit në gjak. Vetë alkooli po ashtu. Kështu, duhet të pini me moderim dhe të ndiqni praktikat e listuara më sipër.

Disa medikamente të diabetit, të tilla si insulina dhe sulfonilureat, mund të rrisin rrezikun e hipoglikemisë dhe alkooli ndikon më tej në këtë rrezik. Nëse jeni duke marrë ilaçe, bisedoni me mjekun tuaj nëse dhe si mund të pini alkool në mënyrë të sigurt.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “5 llojet më të mira të alkoolit për njerëzit me diabet”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt