🐷
Czy ty też kochasz zwierzęta? Wesprzyj nas!

Czy czekolada jest wegańska?

Czekolada może być wegańska. Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Co to jest czekolada, jakie są jej właściwości zdrowotne i dlaczego w niektórych czekoladach jest mleko?

📖  Zawartość:

Czy czekolada jest wegańska?

Krótka odpowiedź: ** Tak, czekolada mogą bądź weganinem. ** Ale wszystko zależy od składników.

Czekolada jest wytwarzana z ziaren kakaowca, które rosną na drzewach kakaowych. Oznacza to, że czekolada jest z natury pokarmem roślinnym.

To, czy czekolada jest wegańska, staje się nieco bardziej skomplikowane, gdy zaczniesz rozważać proces jej wytwarzania. Jeśli zaczniesz dodawać różne składniki, takie jak mleko, czekolada nie jest już wegańska.

Co to jest czekolada?

Z czego zrobiona jest czekolada?

Proces rozpoczyna się od drzewa kakaowego. Rolnicy zbierają ziarna kakaowe od października do grudnia.

Ziarna są następnie umieszczane między warstwami liści bananowca na sześć dni, aby osuszyć podobny do wełny miazg, a następnie suszone na słońcu i wysyłane do fabryki w celu przetworzenia. Tam fasola jest fermentowana i prażona.

Następnie są one dzielone na małe, zwane stalówkami kakaowymi, które zawierają masło kakaowe. Stalówki są mielone na miazgę kakaową i oddzielane od części tłustej, zwanej masłem kakaowym.

Stalówki kakaowe są dalej rafinowane do postaci stałej kakao zmieszanej z różnymi poziomami cukru, a czasem mleka, w zależności od rodzaju wytwarzanego batonu. Po wyjęciu śrutów ziarno kakaowe jest mielone na proszek kakaowy używany do pieczenia lub napojów.

Dlaczego w niektórych czekoladach jest mleko?

Mleko i mleko w proszku są dodawane do czekolady, aby nadać jej słodszy, bardziej kremowy i łagodniejszy smak niż ciemna czekolada. Wysoka zawartość kakao sprawia, że czekolada jest bardziej krucha, więc czekolada mleczna jest w porównaniu z nią bardziej miękka.

Co to jest wegańska czekolada?

Wegańska czekolada to każda czekolada, która jest wytwarzana bez składników pochodzących od zwierząt. Poszukaj batonów z minimalną ilością składników. Typowy baton czekoladowy powinien zawierać likier czekoladowy, cukier, masło kakaowe (tak, ten naturalny tłuszcz kakaowy jest wegański) i wanilię.

Ciemna czekolada to doskonała propozycja dla wegan. Poszukaj czekolady z zawartością kakao 50% lub więcej. Wyższy procent kakao wskazuje na wyższą zawartość czekolady.

Czy wegańska czekolada smakuje tak samo?

Krótka odpowiedź: nie, wegańska czekolada nie smakuje tak samo jak klasyczne batony z mlecznej czekolady.

Ale mleko mleczne nie jest potrzebne do czekolady. Kilka firm osiągnęło kremową konsystencję, używając opcji bezmlecznych, w tym mleka kokosowego, mleka nerkowca, mleka owsianego, a nawet masła z orzechów laskowych.

Niektóre firmy z branży spożywczej pracują nad stworzeniem bezmlecznych białek mleka, które marki mogłyby wykorzystać do produkcji produktów, więc pewnego dnia możemy mieć „prawdziwą” wegańską mleczną czekoladę.

Właściwości zdrowotne czekolady

Jedzenie jednego lub dwóch kawałków ciemnej czekolady dziennie ma dodatkowe korzyści zdrowotne. Ciemna czekolada zawiera flawanole, naturalnie występujący związek, który może pomóc chronić serce przed chorobami układu krążenia. Wiadomo również, że flawanole obniżają ciśnienie krwi. Krótkoterminowe badania wykazały, że flawanole w czekoladzie mogą zwiększać wrażliwość na insulinę, co oznacza, że mogą na dłuższą metę zmniejszać ryzyko cukrzycy.

Ciemna czekolada jest również dobrym źródłem żelaza, miedzi, magnezu, cynku i fosforu.

✍️  24 stycznia 2021
Powinienem iść weganinem?

Zastanawiasz się, czy powinieneś zostać weganinem? Rozwiąż ten quiz, a powiemy Ci, czy powinieneś zostać weganinem.

Rozpocznij quiz

Więcej artykułów, które mogą Ci się spodobać

Osoby, które czytają “Czy czekolada jest wegańska?”, uwielbiają też te artykuły:

Wegański przewodnik po makijażu i kosmetykach

Wegański makijaż wolny od okrucieństwa jest łatwy do znalezienia. Nie ma powodu, aby kupować kosmetyki zawierające produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub kojarzone z testami na zwierzętach, gdy powszechnie dostępne są doskonałe marki wolne od okrucieństwa. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem poniżej, aby zapoznać się z wegańskimi dostawcami możliwego rodzaju kosmetyków, a także mydeł, produktów do kąpieli, dezodorantów i szamponów.

Czytaj teraz

Jest winem wegańskim?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wino, choć zrobione z winogron, mogło zostać wyprodukowane z produktów pochodzenia zwierzęcego. Dowiedz się, dlaczego większość win nie jest wegańska i jak rozpoznać wino wegańskie.

Czytaj teraz

Czy pizza jest wegańska?

Na początek dobra wiadomość, pizza może być wegańska! Ale wszystko zależy od dodatków. Dowiedz się, jak zamówić wegańską pizzę i jakie składniki sprawiają, że pizza nie jest odpowiednia dla wegan.

Czytaj teraz

Smażone tofu

Smażone tofu to jeden z najłatwiejszych sposobów jedzenia tofu. To super prosty i łatwy do wykonania przepis na niedrogie i popularne składniki, które można znaleźć w każdym supermarkecie.

Czytaj teraz
Przeglądaj wszystkie artykuły