🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

A është vegane me çokollatë?

Çokollata mund të jetë vegane. Ja gjithçka që duhet të dini!

Çfarë është çokollata, cilat janë përfitimet e saj shëndetësore dhe pse disa çokollata kanë qumësht në të?

📖  Përmbajtja:

A është vegane me çokollatë?

Përgjigja e shkurtër: ** Po, çokollatë mundet jesh vegan. ** Por gjithçka varet nga përbërësit.

Çokollata bëhet nga fasulet e kakaos, të cilat rriten në pemët e kakaos. Kjo do të thotë që çokollata është në thelb një ushqim me bazë bimore.

Nëse çokollata është vegane apo jo, bëhet pak më e komplikuar kur filloni të merrni parasysh procesin e bërjes së çokollatës. Nëse filloni të shtoni përbërës të ndryshëm, siç është qumështi, çokollata nuk është më vegane.

Çfarë është çokollata?

Nga është bërë çokollata?

Procesi fillon me pemën e kakaos. Fermerët korrin fasule kakao midis tetorit dhe dhjetorit.

Fasulet vendosen më pas midis shtresave të gjetheve të bananes për gjashtë ditë për të kulluar tulin e leshit para se të thahen në diell dhe të dërgohen në një fabrikë për përpunim. Aty, fasulet fermentohen dhe piqen.

Pas kësaj, ato ndahen në brinjë të vegjël të quajtur kakao, të cilat përmbajnë gjalpë kakao. Nyjet bluhen në pije kakao dhe ndahen nga pjesa yndyrore, e quajtur gjalpë kakao.

Bishtat e kakaos rafinohen më tej në trupa të fortë kakao të përzier me nivele të ndryshme sheqeri dhe nganjëherë qumësht, në varësi të llojit të shufrës që bëhet. Pasi të hiqen brinjët, fasulja e kakaos bluhet në një pluhur kakao që përdoret për pjekje ose pije.

Pse disa çokollata kanë qumësht në të?

Qumështi dhe qumështi pluhur i shtohen çokollatës për t'i dhënë asaj një aromë më të ëmbël, më të butë dhe më të butë se çokollata e zezë. Një përmbajtje e lartë e kakaos gjithashtu e bën çokollatën më të brishtë, kështu që çokollata e qumështit është më e butë në krahasim.

Çfarë është çokollata vegane?

Çokollatë Vegan është çdo çokollatë që bëhet pa përbërës që vijnë nga kafshët. Shikoni shufra çokollate me një sasi minimale përbërësish. Një shirit çokollatë tipik duhet të përfshijë pije alkoolike me çokollatë, sheqer, gjalpë kakao (po, ky yndyrë natyrale e kakaos është vegan) dhe vanilje.

Çokollata e zezë është një mundësi e shkëlqyeshme për veganët. Kërkoni çokollatë me përmbajtje kakao 50% ose më shumë. Përqindja më e lartë e kakaos tregon një përmbajtje më të lartë të çokollatës.

A shijon e njëjta çokollatë vegane?

Përgjigja e shkurtër: Jo, çokollata vegane nuk ka shije të njëjtë me shiritat klasikë të çokollatës me qumësht.

Por, qumështi i qumështit nuk është i nevojshëm për çokollatën. Disa kompani kanë arritur një strukturë kremoze duke përdorur mundësi pa qumësht, duke përfshirë qumështin e kokosit, qumështin e shqemës, qumështin e tërshërës, dhe madje edhe gjalpin e lajthisë.

Disa kompani të teknologjisë ushqimore po punojnë në krijimin e proteinave të qumështit pa qumësht që markat mund të përdorin për të prodhuar produkte, kështu që ne mund të kemi një çokollatë "të vërtetë" të qumështit vegan një ditë.

Përfitimet shëndetësore të çokollatës

Ngrënia e një ose dy katrorëve me çokollatë të zezë në ditë vjen me disa përfitime shtesë shëndetësore. Çokollata e zezë përmban flavanole, një përbërje që ndodh natyrshëm dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen e zemrës nga sëmundjet kardiovaskulare. Flavanols janë gjithashtu të njohur për të ulur presionin e gjakut. Studimet afatshkurtra kanë zbuluar se flavanolet në çokollatë mund të rrisin ndjeshmërinë ndaj insulinës, që do të thotë se ato mund të zvogëlojnë rrezikun e diabetit në planin afatgjatë.

Çokollata e zezë është gjithashtu një burim i mirë i hekurit, bakrit, magnezit, zinkut dhe fosforit.

✍️  Janar 24, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “A është vegane me çokollatë?”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt