🐷
Máte také rádi zvířata? Podpoř nás!

Je čokoládová veganská?

Čokoláda může být veganská. Zde je vše, co potřebujete vědět!

Co je čokoláda, jaké jsou její zdravotní výhody a proč má některá čokoláda mléko?

📖  Obsah:

Je čokoládová veganská?

Krátká odpověď: ** Ano, čokoláda umět buďte vegan. ** Ale vše záleží na ingrediencích.

Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, které se pěstují na kakaových stromech. To znamená, že čokoláda je ve své podstatě rostlinnou potravinou.

Zda je či není čokoláda veganská, se trochu komplikuje, když začnete uvažovat o procesu výroby čokolády. Pokud začnete přidávat různé přísady, například mléko, čokoláda už není veganská.

Co je to čokoláda?

Z čeho se vyrábí čokoláda?

Proces začíná kakaovým stromem. Zemědělci sklízejí kakaové boby mezi říjnem a prosincem.

Fazole jsou poté umístěna mezi vrstvy banánových listů po dobu šesti dnů, aby se vypustila buničina podobná vlně, poté byla sušena na slunci a odeslána do továrny ke zpracování. Tam jsou fazole fermentovány a praženy.

Poté jsou rozděleny na malá zvaná kakaová drť, která obsahují kakaové máslo. Hroty jsou rozemlety na kakaový likér a odděleny od tukové části zvané kakaové máslo.

Kakaová drť se dále rafinují na kakaovou sušinu smíchanou s různou úrovní cukru a někdy i mléka, v závislosti na typu vyráběné tyčinky. Po vyjmutí hrotů se kakaové boby rozemelou na kakaový prášek používaný k pečení nebo pití.

Proč je v nějaké čokoládě mléko?

Mléko a sušené mléko se přidávají do čokolády, aby získaly sladší, krémovější a jemnější chuť než tmavá čokoláda. Díky vysokému obsahu kakaa je čokoláda křehčí, takže mléčná čokoláda je ve srovnání s ní měkčí.

Co je veganská čokoláda?

Veganská čokoláda je jakákoli čokoláda vyrobená bez přísad, které pocházejí ze zvířat. Hledejte čokoládové tyčinky s minimálním množstvím přísad. Typická čokoládová tyčinka by měla obsahovat čokoládový likér, cukr, kakaové máslo (ano, tento přírodní kakaový tuk je veganský) a vanilka.

Tmavá čokoláda je vynikající volbou pro vegany. Hledejte čokoládu s obsahem kakaa 50% a více. Vyšší procento kakaa znamená vyšší obsah čokolády.

Chutná veganská čokoláda stejně?

Krátká odpověď: Ne, veganská čokoláda nechutná stejně jako klasické tyčinky z mléčné čokolády.

Ale mléčné mléko není pro čokoládu nutné. Několik společností dosáhlo krémové textury pomocí možností bez mléčných výrobků, včetně kokosového mléka, kešu mléka, ovesného mléka a dokonce i lískového másla.

Některé společnosti zabývající se potravinářskými technologiemi pracují na vytváření mléčných bílkovin bez mléka, které by značky mohly používat k výrobě produktů, takže někdy můžeme mít „pravou“ veganskou mléčnou čokoládu.

Zdraví prospěšné pro čokoládu

Jíst čtvereček nebo dva tmavé čokolády denně přináší některé další zdravotní výhody. Tmavá čokoláda obsahuje flavanoly, přirozeně se vyskytující sloučeninu, která může pomoci chránit srdce před kardiovaskulárními chorobami. Flavanoly také snižují krevní tlak. Krátkodobé studie odhalily, že flavanoly v čokoládě mohou zvýšit citlivost na inzulín, což znamená, že mohou z dlouhodobého hlediska snížit riziko cukrovky.

Tmavá čokoláda je také dobrým zdrojem železa, mědi, hořčíku, zinku a fosforu.

✍️  24. leden, 2021
Mám jít na vegan?

Zajímá vás, zda byste se měli stát veganem? Vyplňte tento kvíz a my vám řekneme, zda byste se měli stát vegany.

Start kvíz

Další články, které by se vám mohly líbit

Lidé, kteří čtou “Je čokoládová veganská?”, také milují tyto články:

Průvodce pro veganské líčení a kosmetiku

Veganský makeup bez krutosti najdete snadno. Není důvod kupovat kosmetiku, která obsahuje vedlejší produkty živočišného původu, nebo je spojena s testováním na zvířatech, když jsou široce dostupné špičkové značky bez krutosti. Podívejte se na našeho průvodce níže a prozkoumejte všechny veganské dodavatele myslitelných druhů kosmetiky a mýdel, koupelnových produktů, deodorantů a šamponů.

Přečtěte si hned

Je víno veganské?

Mnoho lidí si neuvědomuje, že víno, i když je vyrobeno z hroznů, mohlo být vyrobeno z produktů živočišného původu. Zjistěte, proč většina vín není veganská a jak poznat veganské víno.

Přečtěte si hned

Je pizza veganská?

Dobrá zpráva jako první, pizza může být veganská! Ale vše záleží na zálivkách. Zjistěte, jak si objednat veganskou pizzu a díky kterým ingrediencím není pizza vhodná pro vegany.

Přečtěte si hned

Smažené tofu

Smažené tofu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak jíst tofu. Je to velmi jednoduchý a snadno připravitelný recept vyrobený z levných a běžných ingrediencí, které najdete v každém supermarketu.

Přečtěte si hned
Procházet všechny články