🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Ilaçet shtëpiake për dhimbje koke

18 kura efektive shtëpiake për të hequr qafe dhimbjen e kokës në mënyrë natyrale

Nëse jeni një nga ata që vuani rregullisht nga dhimbjet e kokës, këtu janë 18 kura natyrale shtëpiake për t'ju ndihmuar t'i largoni ato.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Korrik 19, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Janar 18, 2022.

Dhimbjet e kokës janë një gjendje e zakonshme me të cilën përballen shumë njerëz çdo ditë.

Duke filluar nga të pakëndshme deri tek të padurueshmet, ato mund të prishin jetën tuaj të përditshme.

Ekzistojnë disa lloje të dhimbjeve të kokës, me dhimbje koke tensioni më të zakonshmet. Dhimbjet e kokës grupore janë të dhimbshme dhe ndodhin në grupe ose "grupe", ndërsa migrena janë një lloj dhimbje koke e moderuar deri në të rëndë.

Edhe pse shumë medikamente synojnë lehtësimin e simptomave të dhimbjes së kokës, ekzistojnë edhe disa trajtime efektive natyrale.

Këtu janë 18 ilaçe efektive shtëpiake për të hequr qafe dhimbjen e kokës në mënyrë natyrale.

1. Pini ujë

Hidratimi i pamjaftueshëm mund t'ju çojë në një dhimbje koke.

Studimet kanë treguar se dehidrimi kronik është një shkak i zakonshëm i dhimbjeve të kokës nga tensioni dhe migrenës.

Fatmirësisht, është treguar se pirja e ujit lehtëson simptomat e dhimbjes së kokës tek shumica e individëve të dehidratuar brenda 30 minutave deri në tre orë.

Për më tepër, të qenit i dehidratuar mund të dëmtojë përqendrimin dhe të shkaktojë nervozizëm, duke i bërë simptomat tuaja të duken edhe më keq.

Për të ndihmuar në shmangien e dhimbjeve të kokës nga dehidratimi, fokusohuni në pirjen e mjaftueshme të ujit gjatë gjithë ditës dhe ngrënien e ushqimeve të pasura me ujë.

2. Merrni pak magnez

Magnezi është një mineral i rëndësishëm i nevojshëm për funksione të panumërta në trup, duke përfshirë kontrollin e sheqerit në gjak dhe transmetimin nervor.

Është interesante se magnezi është treguar gjithashtu të jetë një ilaç i sigurt dhe efektiv për dhimbjet e kokës.

Provat sugjerojnë se mungesa e magnezit është më e zakonshme tek njerëzit që kanë dhimbje koke të shpeshta nga migrena, krahasuar me ata që nuk kanë.

Studimet kanë treguar se trajtimi me 600 mg citrat magnezi oral në ditë ndihmoi në uljen e shpeshtësisë dhe ashpërsisë së dhimbjeve të kokës nga migrena.

Megjithatë, marrja e suplementeve të magnezit mund të shkaktojë efekte anësore të tretjes si diarre në disa njerëz, kështu që është më mirë të filloni me një dozë më të vogël kur trajtoni simptomat e dhimbjes së kokës.

14 mënyra natyrale për të reduktuar refluksin e acidit dhe urthin
Sugjeruar për ju: 14 mënyra natyrale për të reduktuar refluksin e acidit dhe urthin

3. Kufizoni alkoolin

Ndërsa pirja e një pije alkoolike mund të mos shkaktojë dhimbje koke tek shumica e njerëzve, studimet kanë treguar se alkooli mund të shkaktojë migrenë në rreth një të tretën e atyre që përjetojnë dhimbje koke të shpeshta.

Alkooli gjithashtu është treguar se shkakton tension dhe dhimbje koke grupore te shumë njerëz.

Është një vazodilator, që do të thotë se zgjeron enët e gjakut dhe lejon gjakun të rrjedhë më lirshëm.

Vazodilatimi mund të shkaktojë dhimbje koke tek disa njerëz. Dhimbjet e kokës janë një efekt anësor i zakonshëm i vazodilatorëve si medikamentet për presionin e gjakut.

Përveç kësaj, alkooli vepron si diuretik, duke bërë që trupi të humbasë lëngjet dhe elektrolitet përmes urinimit të shpeshtë. Kjo humbje e lëngjeve mund të çojë në dehidrim, i cili mund të shkaktojë ose përkeqësojë dhimbjen e kokës.

4. Merrni gjumë të mjaftueshëm

Mungesa e gjumit mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj në shumë mënyra, madje mund të shkaktojë dhimbje koke te disa njerëz.

Për shembull, një studim krahasoi shpeshtësinë dhe ashpërsinë e dhimbjes së kokës tek ata që flinin më pak se gjashtë orë në natë dhe ata që flinin më gjatë. U zbulua se ata që flinin më pak kishin dhimbje koke më të shpeshta dhe të forta.

Megjithatë, gjumi i tepërt është treguar gjithashtu se shkakton dhimbje koke, duke e bërë pushimin e duhur të rëndësishëm për ata që kërkojnë parandalimin natyral të dhimbjes së kokës.

Sugjeruar për ju: 13 kura të fuqishme shtëpiake për aknet

Për përfitime maksimale, synoni për "pikën e ëmbël" prej shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë.

5. Shmangni ushqimet me përmbajtje të lartë histamine

Histamina është një kimikat që gjendet natyrshëm në trup që luan një rol në sistemin imunitar, tretës dhe nervor.

Gjendet gjithashtu në ushqime të caktuara si djathërat e vjetëruar, ushqimet e fermentuara, birra, vera, peshku i tymosur dhe mishrat e pjekur.

Studimet sugjerojnë se konsumimi i histaminës mund të shkaktojë migrenë tek ata që janë të ndjeshëm ndaj saj.

Disa njerëz nuk janë në gjendje të ekskretojnë histaminën siç duhet sepse kanë funksion të dëmtuar të enzimave përgjegjëse për zbërthimin e saj.

Heqja e ushqimeve të pasura me histaminë nga dieta mund të jetë një strategji e dobishme për njerëzit që kanë dhimbje koke të shpeshta.

6. Përdorni vajra esencialë

Vajrat esencialë janë lëngje shumë të përqendruara që përmbajnë komponime aromatike nga një shumëllojshmëri bimësh.

Ato kanë shumë përfitime terapeutike dhe përdoren më shpesh në mënyrë topike, megjithëse disa mund të gëlltiten.

Vajrat esencialë të mentes dhe livandës janë veçanërisht të dobishëm kur keni dhimbje koke.

Aplikimi i vajit esencial të mentes në tempuj është treguar se zvogëlon simptomat e dhimbjes së kokës nga tensioni.

Ndërkohë, vaji i livandës është shumë efektiv në reduktimin e dhimbjeve të migrenës dhe simptomave të lidhura me të kur aplikohet në buzën e sipërme dhe thithet.

7. Provoni një vitaminë të kompleksit B

Vitaminat B janë një grup mikronutrientësh të tretshëm në ujë që luajnë shumë role të rëndësishme në trup. Për shembull, ato kontribuojnë në sintezën e neurotransmetuesve dhe ndihmojnë në shndërrimin e ushqimit në energji.

Disa vitamina B mund të kenë një efekt mbrojtës kundër dhimbjeve të kokës.

Disa studime kanë treguar se suplementet e vitaminës B riboflavin (B2), folate, B12 dhe piridoksinë (B6) mund të zvogëlojnë simptomat e dhimbjes së kokës.

Sugjeruar për ju: 17 kura shtëpiake për të hequr qafe të përzierat në mënyrë natyrale

Vitaminat e kompleksit B përmbajnë të tetë vitaminat B dhe janë një mënyrë e sigurt dhe me kosto efektive për të trajtuar natyrshëm simptomat e dhimbjes së kokës.

Vitaminat B konsiderohen të sigurta për t'u marrë rregullisht, pasi ato janë të tretshme në ujë dhe çdo tepricë do të nxirret jashtë përmes urinës.

8. Qetësoni dhimbjen me një kompresë të ftohtë

Përdorimi i një komprese të ftohtë mund të ndihmojë në uljen e simptomave të dhimbjes së kokës.

Aplikimi i kompresave të ftohta ose të ngrira në zonën e qafës ose kokës ul inflamacionin, ngadalëson përcjelljen nervore dhe ngushton enët e gjakut, të cilat të gjitha ndihmojnë në uljen e dhimbjes së kokës.

Në një studim me 28 gra, aplikimi i një pakete xheli të ftohtë në kokë reduktoi ndjeshëm dhimbjen e migrenës.

Për të bërë një kompresë të ftohtë, mbushni një qese të papërshkueshme nga uji me akull dhe mbështilleni me një peshqir të butë. Aplikoni kompresën në pjesën e pasme të qafës, kokës ose tempujve për të lehtësuar dhimbjen e kokës.

9. Konsideroni marrjen e koenzimës Q10

Koenzima Q10 (CoQ10) është një substancë e prodhuar në mënyrë natyrale nga trupi që ndihmon në shndërrimin e ushqimit në energji dhe funksionon si një antioksidant i fuqishëm.

Studimet kanë treguar se marrja e suplementeve CoQ10 mund të jetë një mënyrë efektive dhe natyrale për të trajtuar dhimbjet e kokës.

Për shembull, një studim në 80 njerëz tregoi se marrja e 100 mg suplemente CoQ10 në ditë reduktoi shpeshtësinë, ashpërsinë dhe gjatësinë e migrenës.

Një studim tjetër që përfshin 42 njerëz që përjetuan migrenë të shpeshtë zbuloi se tre doza 100 mg të CoQ10 gjatë ditës ndihmuan në uljen e shpeshtësisë së migrenës dhe simptomave të lidhura me migrenën si të përzierat.

10. Provoni një dietë eliminuese

Studimet sugjerojnë se intoleranca ushqimore mund të shkaktojë dhimbje koke tek disa njerëz.

5 shenjat dhe simptomat e intolerancës ndaj laktozës
Sugjeruar për ju: 5 shenjat dhe simptomat e intolerancës ndaj laktozës

Për të zbuluar nëse një ushqim i caktuar po shkakton dhimbje koke të shpeshta, provoni një dietë eliminuese që heq ushqimet më të lidhura me simptomat tuaja të dhimbjes së kokës.

Djathi i vjetër, alkooli, çokollata, agrumet dhe kafeja janë ndër shkaktarët më të zakonshëm të ushqimit të raportuar tek njerëzit me migrenë.

Në një studim të vogël, një dietë eliminuese 12-javore uli numrin e dhimbjeve të kokës nga migrena që përjetuan njerëzit. Këto efekte filluan në shenjën e katër javëve.

11. Pini çaj ose kafe me kafeinë

Pirja e pijeve që përmbajnë kafeinë, si çaji ose kafeja, mund të sigurojë lehtësim kur jeni duke përjetuar një dhimbje koke.

Kafeina përmirëson disponimin, rrit vigjilencën dhe ngushton enët e gjakut, të gjitha këto mund të kenë një efekt pozitiv në simptomat e dhimbjes së kokës.

Gjithashtu ndihmon në rritjen e efektivitetit të medikamenteve të zakonshme të përdorura për trajtimin e dhimbjeve të kokës, të tilla si ibuprofen dhe acetaminofen.

Megjithatë, tërheqja e kafeinës është treguar gjithashtu se shkakton dhimbje koke nëse një person konsumon rregullisht sasi të mëdha kafeine dhe papritmas ndalon.

Prandaj, njerëzit që kanë dhimbje koke të shpeshta duhet të jenë të vetëdijshëm për marrjen e kafeinës.

12. Provoni akupunkturën

Akupunktura është një teknikë e mjekësisë tradicionale kineze që përfshin futjen e gjilpërave të holla në lëkurë për të stimuluar pika specifike në trup.

Kjo praktikë është lidhur me një reduktim të simptomave të dhimbjes së kokës në shumë studime.

Një rishikim i 22 studimeve duke përfshirë më shumë se 4,400 njerëz zbuloi se akupunktura ishte po aq efektive sa ilaçet e zakonshme të migrenës.

Një studim tjetër zbuloi se akupunktura ishte më efektive dhe më e sigurt se topiramati, një ilaç antikonvulsant që përdoret për trajtimin e migrenës kronike.

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë natyrale për të trajtuar dhimbjet kronike të kokës, akupunktura mund të jetë një zgjedhje e vlefshme.

Sugjeruar për ju: 7 simptoma të rritjes së tepërt të Candida dhe si ta largoni atë

13. Relaksohuni me joga

Praktikimi i jogës është një mënyrë e shkëlqyer për të lehtësuar stresin, për të rritur fleksibilitetin, për të ulur dhimbjen dhe për të përmirësuar cilësinë e përgjithshme të jetës.

Marrja e jogës madje mund të ndihmojë në uljen e intensitetit dhe shpeshtësisë së dhimbjeve të kokës.

Një studim hulumtoi efektet e terapisë së jogës tek 60 njerëz me migrenë kronike. Frekuenca dhe intensiteti i dhimbjes së kokës u reduktuan më shumë tek ata që merrnin terapi joga dhe kujdes konvencional, krahasuar me ata që merrnin vetëm kujdesin konvencional.

Një studim tjetër zbuloi se njerëzit që praktikonin joga për tre muaj kishin një reduktim të ndjeshëm në shpeshtësinë, ashpërsinë dhe simptomat e dhimbjes së kokës, krahasuar me ata që nuk praktikonin joga.

14. Shmangni erërat e forta

Erërat e forta si ato nga parfumet dhe produktet e pastrimit mund të shkaktojnë disa individë të zhvillojnë dhimbje koke.

Një studim që përfshiu 400 njerëz që përjetuan ose migrenë ose dhimbje koke tensioni zbuloi se erërat e forta, veçanërisht parfumet, shpesh shkaktojnë dhimbje koke.

Kjo mbindjeshmëri ndaj aromave quhet osmofobi dhe është e zakonshme tek ata me migrenë kronike.

Nëse mendoni se mund të jeni të ndjeshëm ndaj aromave, shmangia e parfumeve, tymit të cigareve dhe ushqimeve me aromë të fortë mund të ndihmojë në uljen e mundësisë për të marrë një migrenë.

15. Provoni një ilaç bimor

Disa barishte, duke përfshirë ethet dhe gjilpërën, mund të zvogëlojnë simptomat e dhimbjes së kokës.

Feverfew është një bimë lulëzuar që ka veti anti-inflamatore.

Disa studime sugjerojnë se marrja e suplementeve të feverfew në doza prej 50-150 mg në ditë mund të zvogëlojë shpeshtësinë e dhimbjes së kokës. Megjithatë, studime të tjera nuk kanë arritur të gjejnë një përfitim.

Rrënja e gjalpit vjen nga një kaçubë shumëvjeçare me origjinë nga Gjermania dhe, si ethet, ka efekte anti-inflamatore.

Sugjeruar për ju: Suplementet dhe shëndeti i tiroides: Çfarë duhet të dini

Disa studime kanë treguar se marrja e ekstraktit të gjalpës në doza 50-150 mg redukton simptomat e dhimbjes së kokës si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët.

Feverfew përgjithësisht konsiderohet i sigurt nëse merret në sasi të rekomanduara. Megjithatë, gjalpi duhet të trajtohet me kujdes, pasi format e papastruara mund të shkaktojnë dëmtim të mëlçisë dhe efektet e përdorimit afatgjatë të saj janë të panjohura.

16. Shmangni nitratet dhe nitritet

Nitratet dhe nitritet janë ruajtës të zakonshëm të ushqimit të shtuar në artikuj si hot dogët, salsiçet dhe proshutën për t'i mbajtur ato të freskëta duke parandaluar rritjen e baktereve.

Ushqimet që përmbajnë ato janë treguar se shkaktojnë dhimbje koke tek disa njerëz.

Nitritet mund të shkaktojnë dhimbje koke duke shkaktuar zgjerimin e enëve të gjakut.

Për të minimizuar ekspozimin tuaj ndaj nitriteve, kufizoni sasinë e mishit të përpunuar në dietën tuaj dhe zgjidhni produkte pa nitrate sa herë që është e mundur.

17. Pini pak çaj xhenxhefili

Rrënja e xhenxhefilit përmban shumë komponime të dobishme, duke përfshirë antioksidantë dhe substanca anti-inflamatore.

Një studim në 100 njerëz me migrenë kronike zbuloi se 250 mg pluhur xhenxhefili ishte po aq efektiv sa ilaçi konvencional i dhimbjes së kokës sumatriptan në reduktimin e dhimbjes së migrenës.

Për më tepër, xhenxhefili ndihmon në reduktimin e të përzierave dhe të vjellave, simptoma të zakonshme që lidhen me dhimbje koke të forta.

Ju mund ta merrni pluhurin e xhenxhefilit në formë kapsule ose të bëni një çaj të fuqishëm me rrënjë të freskët xhenxhefili.

18. Bëni pak ushtrime

Një nga mënyrat më të thjeshta për të reduktuar shpeshtësinë dhe ashpërsinë e dhimbjes së kokës është përfshirja në aktivitet fizik.

Për shembull, një studim në 91 njerëz zbuloi se 40 minuta çiklizëm në ambiente të mbyllura tri herë në javë ishte më efektive se teknikat e relaksimit në reduktimin e shpeshtësisë së dhimbjes së kokës.

Dietë eliminuese: Një udhëzues dhe përfitime për fillestarët
Sugjeruar për ju: Dietë eliminuese: Një udhëzues dhe përfitime për fillestarët

Një tjetër studim i madh, duke përfshirë më shumë se 92,000 njerëz, tregoi se një nivel i ulët i aktivitetit fizik lidhej me një rrezik në rritje të dhimbjes së kokës.

Ka shumë mënyra për të rritur nivelin e aktivitetit tuaj, por një nga metodat më të lehta është thjesht të rrisni numrin e hapave që bëni gjatë ditës.

Përmbledhje

Shumë njerëz ndikohen negativisht nga dhimbjet e shpeshta të kokës, duke e bërë të rëndësishme gjetjen e opsioneve natyrale dhe efektive të trajtimit.

Joga, suplementet, vajrat esenciale dhe modifikimet dietike janë mënyra krejtësisht natyrale, të sigurta dhe efektive për të reduktuar simptomat e dhimbjes së kokës.

Ndërsa metodat tradicionale si medikamentet janë shpesh të nevojshme, ka shumë mënyra natyrale dhe efektive për të parandaluar dhe trajtuar dhimbjet e kokës nëse jeni duke kërkuar për një qasje më holistike.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “18 kura shtëpiake për të hequr qafe dhimbjen e kokës në mënyrë natyrale”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt