🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Efektet anësore të çajit

9 arsye për të mos pirë shumë çaj

Edhe pse çaji ka qenë i lidhur me përfitime të ndryshme shëndetësore, shumë nga një gjë e mirë mund të çojë në efekte anësore. Këtu janë nëntë efektet anësore të mundshme të pirjes së tepërt të çajit.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Dhjetor 2, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Shtator 26, 2022.

Çaji është një nga pijet më të dashura në botë.

Varietetet më të njohura janë jeshile, e zezë dhe oolong - të gjitha janë bërë nga gjethet e bimës Camellia sinensis.

Pak gjëra janë aq të kënaqshme apo qetësuese sa të pish një filxhan çaj të nxehtë, por meritat e kësaj pije nuk ndalen me kaq.

Çaji është përdorur për vetitë e tij shëruese në mjekësinë tradicionale prej shekujsh. Për më tepër, kërkimet moderne sugjerojnë se përbërjet bimore në çaj mund të luajnë një rol në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve kronike, të tilla si kanceri, obeziteti, diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

Megjithëse konsumimi i moderuar i çajit është një zgjedhje shumë e shëndetshme për shumicën e njerëzve, tejkalimi i 3-4 filxhanëve (710-950 ml) në ditë mund të ketë disa efekte anësore negative.

Këtu janë nëntë efektet anësore të mundshme të pirjes së tepërt të çajit.

1. Reduktoni përthithjen e hekurit

Çaji është një burim i pasur i një klase përbërësish të quajtur tanine. Taninet mund të lidhen me hekurin në ushqime të caktuara, duke e bërë atë të padisponueshëm për t'u përthithur në traktin tuaj tretës.

Mungesa e hekurit është një nga mungesat më të zakonshme të lëndëve ushqyese në botë, dhe nëse keni nivele të ulëta hekuri, marrja e tepërt e çajit mund të përkeqësojë gjendjen tuaj.

Hulumtimet sugjerojnë se taninet e çajit kanë më shumë gjasa të pengojnë përthithjen e hekurit nga burimet bimore sesa ushqimet me bazë shtazore. Kështu, nëse ndiqni një dietë të rreptë vegane ose vegjetariane, mund t'i kushtoni më shumë vëmendje sasisë së çajit që konsumoni.

Numri i taninave në çaj mund të ndryshojë në mënyrë të konsiderueshme në varësi të llojit dhe përgatitjes. Kufizimi i marrjes tuaj në 3 ose më pak gota (710 ml) në ditë ka të ngjarë të jetë një gamë e sigurt për shumicën e njerëzve.

Nëse keni nivel të ulët të hekurit, por ende ju pëlqen të pini çaj, konsideroni ta pini atë midis vakteve si një masë paraprake shtesë. Duke vepruar kështu, do të ketë më pak gjasa të ndikojë në aftësinë e trupit tuaj për të absorbuar hekurin nga ushqimi juaj gjatë vakteve.

Përmbledhje: Taninet që gjenden në çaj mund të lidhen me hekurin në ushqimet me bazë bimore, duke reduktuar sasinë që mund të absorboni në traktin tuaj tretës. Nëse keni pak hekur, pini çaj ndërmjet vakteve.

2. Rritja e ankthit, stresit dhe shqetësimit

Gjethet e çajit përmbajnë natyrshëm kafeinë. Konsumimi i tepërt i kafeinës nga çaji, ose ndonjë burim tjetër, mund të kontribuojë në ndjenjat e ankthit, stresit dhe shqetësimit.

Çaji jeshil kundrejt kafesë: Cili është më i mirë për shëndetin tuaj?
Sugjeruar për ju: Çaji jeshil kundrejt kafesë: Cili është më i mirë për shëndetin tuaj?

Një filxhan mesatar (240 ml) çaji përmban rreth 11-61 mg kafeinë, në varësi të shumëllojshmërisë dhe metodës së pirjes.

Çaji i zi përmban më shumë kafeinë sesa varietetet jeshile dhe të bardha, dhe sa më gjatë ta pini çajin, aq më e lartë është përmbajtja e tij e kafeinës.

Hulumtimet sugjerojnë se dozat e kafeinës nën 200 mg në ditë nuk kanë gjasa të shkaktojnë ankth të konsiderueshëm tek shumica e njerëzve. Megjithatë, disa njerëz janë më të ndjeshëm ndaj efekteve të kafeinës se të tjerët dhe mund të kenë nevojë të kufizojnë më tej marrjen e tyre.

Nëse vëreni se zakoni juaj i çajit po ju bën të ndiheni të nervozuar ose nervoz, mund të jetë një shenjë që keni pirë shumë dhe mund të dëshironi të reduktoni për të zvogëluar simptomat.

Ju gjithashtu mund të konsideroni të zgjidhni çajra bimorë pa kafeinë. Çajrat bimor nuk konsiderohen çajra të vërtetë sepse nuk rrjedhin nga bima Camellia sinensis. Në vend të kësaj, ato janë bërë nga përbërës të ndryshëm pa kafeinë, të tilla si lule, barishte dhe fruta.

Përmbledhje: Konsumimi i tepërt i kafeinës nga çaji mund të shkaktojë ankth dhe shqetësim. Nëse vëreni këto simptoma, zvogëloni marrjen e çajit ose provoni ta zëvendësoni me çajra bimorë pa kafeinë.

3. Gjumë i dobët

Për shkak se çaji përmban natyrshëm kafeinë, marrja e tepërt mund të prishë ciklin tuaj të gjumit.

Melatonin është një hormon që sinjalizon trurin tuaj se është koha për të fjetur. Disa studime sugjerojnë se kafeina mund të pengojë prodhimin e melatoninës, duke rezultuar në cilësi të dobët të gjumit.

Sugjeruar për ju: 9 efektet anësore të shumë kafeinës

Gjumi i pamjaftueshëm është i lidhur me çështje të ndryshme mendore, duke përfshirë lodhjen, kujtesën e dëmtuar dhe zvogëlimin e hapësirës së vëmendjes. Privimi kronik i gjumit shoqërohet me një rrezik në rritje të obezitetit dhe kontrollit të dobët të sheqerit në gjak.

Njerëzit e metabolizojnë kafeinën me ritme të ndryshme dhe është e vështirë të parashikohet saktësisht se si ndikon në modelet e gjumit tek të gjithë.

Disa studime kanë zbuluar se edhe vetëm 200 mg kafeinë të konsumuar 6 ose më shumë orë para gjumit mund të ndikojë negativisht në cilësinë e gjumit, ndërsa studime të tjera nuk kanë vërejtur ndonjë efekt domethënës.

Supozoni se jeni duke përjetuar cilësi të dobët të gjumit dhe po pini rregullisht çaj me kafeinë. Në këtë rast, ju mund të konsideroni të reduktoni marrjen tuaj, veçanërisht nëse konsumoni pije ose suplemente të tjera që përmbajnë kafeinë.

Përmbledhje: Marrja e tepërt e kafeinës nga çaji mund të zvogëlojë prodhimin e melatoninës dhe të prishë modelet e gjumit.

4. Nauze

Disa përbërës në çaj mund të shkaktojnë të përziera, veçanërisht kur konsumohen në sasi të mëdha ose me stomak bosh.

Taninet në gjethet e çajit janë përgjegjëse për shijen e hidhur dhe të thatë të çajit. Natyra astringente e tanineve mund të irritojë gjithashtu indin tretës, duke çuar potencialisht në simptoma të pakëndshme, të tilla si nauze ose dhimbje stomaku.

Sasia e çajit që kërkohet për të pasur këtë efekt mund të ndryshojë në mënyrë dramatike në varësi të personit.

Individët më të ndjeshëm mund t'i përjetojnë këto simptoma pasi pinë 1-2 filxhanë (240-480 ml) çaj. Në të kundërt, të tjerët mund të jenë në gjendje të pinë më shumë se 5 filxhanë (1.2 litra) pa vërejtur ndonjë efekt të keq.

Nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma pasi keni pirë çaj, mund të mendoni të zvogëloni sasinë totale që pini në çdo kohë.

Mund të provoni gjithashtu të shtoni pak qumësht ose të hani pak ushqim me çajin tuaj. Taninet mund të lidhen me proteinat dhe karbohidratet në ushqim, duke minimizuar irritimin e tretjes.

Sugjeruar për ju: Çaji Chai: Përfitimet shëndetësore, dozimi, siguria dhe receta

Përmbledhje: Taninet në çaj mund të irritojnë indin tretës te individët e ndjeshëm, duke rezultuar në simptoma si të përziera ose dhimbje stomaku.

5. Urthi

Kafeina në çaj mund të shkaktojë urth ose të përkeqësojë simptomat ekzistuese të refluksit acid.

Hulumtimet sugjerojnë se kafeina mund të relaksojë sfinkterin që ndan ezofagun nga stomaku, duke lejuar që përmbajtja acidike e stomakut të rrjedhë më lehtë në ezofag.

Kafeina gjithashtu mund të kontribuojë në një rritje të prodhimit total të acidit të stomakut.

Sigurisht, pirja e çajit nuk mund të shkaktojë domosdoshmërisht urth. Njerëzit reagojnë shumë ndryshe ndaj ekspozimit ndaj të njëjtave ushqime.

Thënë kështu, nëse konsumoni në mënyrë rutinore sasi të mëdha çaji dhe përjetoni shpesh urth, zvogëlimi i marrjes suaj mund të jetë i vlefshëm dhe të shihet nëse simptomat tuaja përmirësohen.

Përmbledhje: Kafeina në çaj mund të shkaktojë urth ose të përkeqësojë refluksin ekzistues të acidit për shkak të aftësisë së saj për të relaksuar sfinkterin e poshtëm të ezofagut dhe për të rritur prodhimin e acidit në stomak.

6. Komplikimet e shtatzënisë

Ekspozimi ndaj niveleve të larta të kafeinës nga pijet si çaji gjatë shtatzënisë mund të rrisë rrezikun e komplikimeve, të tilla si aborti dhe pesha e ulët e foshnjës në lindje.

Të dhënat mbi rreziqet e kafeinës gjatë shtatzënisë janë të përziera, dhe është ende e paqartë saktësisht se sa është e sigurt. Megjithatë, shumica e hulumtimeve tregojnë se rreziku i komplikimeve mbetet relativisht i ulët nëse e mbani marrjen e përditshme të kafeinës nën 200-300 mg.

Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve rekomandon që të mos tejkalohet 200 mg.

Përmbajtja totale e kafeinës në çaj mund të ndryshojë, por zakonisht bie midis 20-60 mg për filxhan (240 ml). Kështu, për të qenë në anën e kujdesit, është më mirë të mos pini më shumë se rreth 3 filxhanë (710 ml) në ditë.

Disa njerëz preferojnë të pinë çajra bimorë pa kafeinë në vend të çajit të rregullt për të shmangur ekspozimin ndaj kafeinës gjatë shtatzënisë. Megjithatë, jo të gjithë çajrat bimor janë të sigurt për t'u përdorur gjatë shtatzënisë.

9 ushqimet që mund të shkaktojnë urth
Sugjeruar për ju: 9 ushqimet që mund të shkaktojnë urth

Për shembull, çajrat bimorë që përmbajnë kohosh të zi ose jamball mund të nxisin lindjen e parakohshme dhe duhen shmangur.

Nëse jeni shtatzënë dhe jeni të shqetësuar për marrjen e kafeinës ose çajit bimor, kërkoni udhëzime nga ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor.

Përmbledhje: Ekspozimi i tepërt ndaj kafeinës nga çaji gjatë shtatzënisë mund të kontribuojë në komplikime, të tilla si aborti ose pesha e ulët e foshnjës në lindje. Çajrat bimor duhet gjithashtu të përdoren me kujdes, pasi disa përbërës mund të shkaktojnë lindje.

7. Dhimbje koke

Marrja e vazhdueshme e kafeinës mund të ndihmojë në lehtësimin e disa llojeve të dhimbjeve të kokës. Megjithatë, kur përdoret në mënyrë kronike, mund të ndodhë efekti i kundërt.

Konsumimi rutinë i kafeinës nga çaji mund të kontribuojë në dhimbje koke të përsëritura.

Disa studime sugjerojnë se vetëm 100 mg kafeinë në ditë mund të kontribuojë në përsëritjen e përditshme të dhimbjes së kokës. Megjithatë, sasia e kërkuar për të shkaktuar një dhimbje koke mund të ndryshojë në bazë të tolerancës së një individi.

Çaji ka tendencë të jetë më i ulët në kafeinë se pijet e tjera të njohura me kafeinë, të tilla si soda ose kafeja, por disa lloje ende mund të ofrojnë deri në 60 mg kafeinë për filxhan (240 ml).

Nëse keni dhimbje koke të përsëritura dhe mendoni se ato mund të lidhen me marrjen e çajit tuaj, provoni ta reduktoni ose eliminoni këtë pije nga dieta juaj për një kohë për të parë nëse simptomat tuaja përmirësohen.

Përmbledhje: Konsumimi në mënyrë rutinore i sasive të tepërta të kafeinës nga çaji mund të kontribuojë në dhimbje koke kronike.

8. Marramendje

Megjithëse ndjesia e mendjelehtë ose e trullosur është një efekt anësor më pak i zakonshëm, mund të jetë për shkak të pirjes së tepërt të kafeinës nga çaji.

Kjo simptomë zakonisht lidhet me doza të mëdha të kafeinës, zakonisht ato më të mëdha se 400-500 mg ose afërsisht 6-12 filxhanë (1,4-2,8 litra) çaj. Megjithatë, mund të ndodhë me doza më të vogla te njerëzit veçanërisht të ndjeshëm.

Sugjeruar për ju: Kafeja kundrejt çajit: Cila është më e shëndetshme?

Në përgjithësi, nuk rekomandohet të konsumoni kaq shumë çaj në një ulje. Nëse vëreni se shpesh ndiheni të trullosur pasi keni pirë çaj, zgjidhni versione më të ulëta të kafeinës ose konsultohuni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor.

Përmbledhje: Dozat e mëdha të kafeinës nga çaji mund të shkaktojnë marramendje. Ky efekt anësor është më pak i zakonshëm se të tjerët dhe zakonisht ndodh vetëm nëse marrja juaj tejkalon 6-12 gota (1,4-2,8 litra).

9. Varësia nga kafeina

Kafeina është një stimulues zakon-formues dhe marrja e rregullt nga çaji ose ndonjë burim tjetër mund të çojë në varësi.

Simptomat e tërheqjes së kafeinës mund të përfshijnë dhimbje koke, nervozizëm, rritje të rrahjeve të zemrës dhe lodhje.

Niveli i ekspozimit që kërkohet për të zhvilluar varësinë mund të ndryshojë ndjeshëm në varësi të personit. Megjithatë, disa studime sugjerojnë se mund të fillojë pas 3 ditëve të marrjes së njëpasnjëshme, me ashpërsi në rritje me kalimin e kohës.

Përmbledhje: Edhe sasi të vogla të marrjes së rregullt të çajit mund të kontribuojnë në varësinë nga kafeina. Simptomat e tërheqjes përfshijnë lodhje, nervozizëm dhe dhimbje koke.

Përmbledhje

Çaji është një nga pijet më të njohura në botë. Është e shijshme dhe e lidhur me përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë uljen e inflamacionit dhe një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike.

Megjithëse marrja e moderuar është e shëndetshme për shumicën e njerëzve, pirja e tepërt mund të çojë në efekte anësore të padëshirueshme, të tilla si ankthi, dhimbje koke, probleme me tretjen dhe çrregullime të gjumit.

Shumica e njerëzve mund të pinë 3-4 filxhanë (710-950 ml) çaj në ditë pa efekte negative, por disa mund të kenë efekte anësore në doza më të ulëta.

Efektet anësore më të njohura të pirjes së çajit lidhen me përmbajtjen e tij të kafeinës dhe taninës. Disa njerëz janë më të ndjeshëm ndaj këtyre komponimeve se të tjerët. Prandaj, është thelbësore t'i kushtoni vëmendje mënyrës sesi zakoni juaj i çajit mund të ndikojë tek ju personalisht.

Sugjeruar për ju: 14 arsye pse jeni gjithmonë të uritur

Nëse jeni duke përjetuar ndonjë efekt anësor që mendoni se mund të lidhet me marrjen tuaj të çajit, përpiquni ta reduktoni gradualisht derisa të gjeni nivelin e duhur.

Nëse nuk jeni të sigurt se sa çaj duhet të pini, konsultohuni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Efektet anësore të çajit: 9 arsye për të mos pirë shumë”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt