🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Ushqimet që duhen shmangur për humbje peshe

11 ushqimet që duhen shmangur kur përpiqeni të humbni peshë

Disa ushqime janë vërtetuar se ju ndihmojnë të humbni peshë, ndërsa të tjerat ju bëjnë të fitoni. Këtu janë 11 ushqime që duhen shmangur kur përpiqeni të humbni peshë.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Qërshor 4, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Nëntor 30, 2021.

Ushqimet që hani mund të kenë një ndikim të madh në peshën tuaj.

Disa ushqime, si kosi me yndyrë të plotë, vaji i kokosit dhe vezët, ndihmojnë në humbjen e peshës.

Ushqime të tjera, veçanërisht produktet e përpunuara dhe të rafinuara, mund t'ju bëjnë të shtoni peshë.

Këtu janë 11 ushqime që duhen shmangur kur jeni duke u përpjekur të humbni peshë.

1. Patate të skuqura dhe patate të skuqura

Patatet e plota janë të shëndetshme dhe ngopëse, por patate të skuqura dhe patatina nuk janë. Ato janë shumë të larta në kalori dhe është e lehtë të hani shumë prej tyre.

Në studimet vëzhguese, konsumimi i patate të skuqura dhe patate të skuqura është lidhur me shtimin në peshë.

Madje, një studim zbuloi se patatet e skuqura mund të kontribuojnë në shtimin e peshës më shumë për porcion se çdo ushqim tjetër.

Për më tepër, patatet e pjekura, të pjekura ose të skuqura mund të përmbajnë substanca që shkaktojnë kancer të quajtura akrilamide. Prandaj, është më mirë të hani patate të thjeshta dhe të ziera.

Përmbledhje: Patatet e skuqura dhe patatinat janë të pashëndetshme dhe të majme. Nga ana tjetër, patatet e plota dhe të ziera janë shumë të shëndetshme dhe ju ndihmojnë të ngopeni.

2. Pije me sheqer

Pijet e ëmbla me sheqer, si soda, janë një nga ushqimet më të pashëndetshme në planet.

Ato lidhen fort me shtimin në peshë dhe mund të kenë efekte katastrofike shëndetësore kur konsumohen me tepricë.

Edhe pse pijet me sheqer përmbajnë shumë kalori, truri juaj nuk i regjistron ato si ushqim i fortë.

Kaloritë e lëngshme të sheqerit nuk ju bëjnë të ndiheni të ngopur dhe nuk do të hani më pak ushqim për të kompensuar. Në vend të kësaj, ju përfundoni duke shtuar këto kalori në krye të marrjes suaj normale.

Nëse jeni serioz në lidhje me humbjen e peshës, konsideroni të hiqni dorë plotësisht nga pijet me sheqer.

Përmbledhje: Pijet me sheqer mund të ndikojnë negativisht në peshën tuaj dhe shëndetin e përgjithshëm. Nëse synimi juaj është humbja e peshës, atëherë heqja dorë nga soda dhe pije të ngjashme mund të ketë një ndikim të madh.

3. Bukë e bardhë

Buka e bardhë është shumë e rafinuar dhe shpesh përmban shumë sheqer të shtuar.

Dietë vegane për humbje peshe
Sugjeruar për ju: Dietë vegane për humbje peshe

Ka një indeks të lartë glicemik dhe mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak.

Një studim me 9267 njerëz zbuloi se ngrënia e dy fetave (120 gram) bukë të bardhë në ditë lidhej me një rrezik 40% më të madh të shtimit në peshë dhe obezitetit.

Për fat të mirë, ka shumë alternativa të shëndetshme për bukën konvencionale të grurit. Njëra është buka Ezekiel, e cila është ndoshta buka më e shëndetshme në treg.

Megjithatë, mbani në mend se buka e grurit përmban gluten. Disa opsione të tjera përfshijnë bukë oopsie, bukë misri dhe bukë me miell bajame.

Përmbledhje: Buka e bardhë është bërë nga miell shumë i mirë dhe mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak dhe të çojë në mbingrënie. Megjithatë, ka shumë lloje të tjera buke që mund të hani.

4. Bare karamele

Baret e ëmbëlsirave janë jashtëzakonisht të pashëndetshme. Ata paketojnë shumë sheqer të shtuar, vajra të shtuar dhe miell të rafinuar në një paketë të vogël.

Karamelet janë të larta në kalori dhe të ulëta në lëndë ushqyese. Një karamele me madhësi mesatare të mbuluar me çokollatë mund të përmbajë rreth 200-300 kalori dhe shufrat shumë të mëdha mund të përmbajnë edhe më shumë.

Për fat të keq, ju mund të gjeni karamele kudo. Madje ato vendosen në mënyrë strategjike në dyqane për të tunduar konsumatorët që t'i blejnë ato në mënyrë impulsive.

Nëse dëshironi një meze të lehtë, hani një copë fruta ose një grusht arra në vend.

Përmbledhje: Karamelet përbëhen nga përbërës të pashëndetshëm si sheqeri, miell i rafinuar dhe vajra të shtuar. Kanë shumë kalori, por jo shumë ngopëse.

5. Shumica e lëngjeve të frutave

Shumica e lëngjeve të frutave që gjeni në supermarket kanë shumë pak të përbashkëta me frutat e plota.

Sugjeruar për ju: 11 ushqime që kontribuojnë në shtimin e peshës

Lëngjet e frutave janë shumë të përpunuara dhe të ngarkuara me sheqer.

Ato mund të përmbajnë po aq sheqer dhe kalori sa soda, nëse jo më shumë.

Gjithashtu, lëngu i frutave zakonisht nuk ka fibra dhe nuk kërkon përtypje.

Kjo do të thotë se një gotë me lëng portokalli nuk do të ketë të njëjtat efekte në ngopje si një portokall, duke e bërë të lehtë konsumimin e sasive të mëdha në një kohë të shkurtër.

Qëndroni larg lëngjeve të frutave dhe në vend të tyre hani fruta të plota.

Përmbledhje: Lëngu i frutave është i pasur me kalori dhe sheqer të shtuar, por zakonisht nuk përmban fibra. Është mirë që të ngjiteni në të gjithë frutin.

6. Ëmbëlsira, biskota dhe ëmbëlsira

Ëmbëlsira, biskotat dhe ëmbëlsirat janë të mbushura me përbërës jo të shëndetshëm si sheqeri i shtuar dhe mielli i rafinuar.

Ato mund të përmbajnë gjithashtu yndyrna trans artificiale, të cilat janë shumë të dëmshme dhe të lidhura me shumë sëmundje.

Ëmbëlsira, biskotat dhe ëmbëlsirat nuk janë shumë të kënaqshme dhe ka të ngjarë të ndiheni të uritur shumë shpejt pasi të keni ngrënë këto ushqime me kalori të lartë dhe me pak lëndë ushqyese.

Nëse dëshironi diçka të ëmbël, kërkoni një copë çokollatë të zezë.

Përmbledhje: Ëmbëlsira, biskotat dhe ëmbëlsirat shpesh përmbajnë sasi të mëdha sheqeri të shtuar, miell të rafinuar dhe ndonjëherë yndyrë trans. Këto ushqime janë të larta në kalori, por jo shumë ngopëse.

7. Disa lloje të alkoolit (sidomos birrës)

Alkooli jep më shumë kalori sesa karbohidratet dhe proteinat, ose rreth 7 kalori për gram.

Megjithatë, provat për alkoolin dhe shtimin në peshë nuk janë të qarta.

Pirja e alkoolit në moderim duket se është e mirë dhe lidhet me uljen e shtimit të peshës. Pirja e tepërt, nga ana tjetër, shoqërohet me shtim në peshë.

Lloji i alkoolit gjithashtu ka rëndësi. Birra mund të shkaktojë shtim në peshë, por pirja e verës në moderim mund të jetë e dobishme.

Sugjeruar për ju: 16 mënyra për të rritur oreksin tuaj

Përmbledhje: Nëse po përpiqeni të humbni peshë, mund të mendoni të reduktoni alkoolin ose ta anashkaloni atë fare. Vera në sasi të vogla duket të jetë e mirë.

8. Akullore

Akullorja është tepër e shijshme por shumë e pashëndetshme. Ka shumë kalori dhe shumica e llojeve janë të ngarkuara me sheqer.

Një pjesë e vogël e akullores është e mirë herë pas here, por problemi është se është shumë e lehtë të konsumosh sasi masive në një ulje.

Merrni parasysh të bëni vetë akulloren tuaj, duke përdorur më pak sheqer dhe përbërës më të shëndetshëm si kos me yndyrë të plotë dhe fruta.

Gjithashtu, shërbejeni vetes një pjesë të vogël dhe lëreni akulloren në mënyrë që të mos përfundoni duke ngrënë shumë.

Përmbledhje: Akullorja e blerë në dyqan është e pasur me sheqer dhe akullorja e bërë në shtëpi është një alternativë më e mirë. Mos harroni të keni parasysh porcionet, pasi është shumë e lehtë të hani shumë akullore.

9. Pica

Pica është një ushqim i shpejtë shumë i njohur. Megjithatë, picat e prodhuara në mënyrë komerciale janë gjithashtu shumë të pashëndetshme.

Ato janë jashtëzakonisht të larta në kalori dhe shpesh përmbajnë përbërës jo të shëndetshëm si mielli shumë i rafinuar dhe mishi i përpunuar.

Nëse dëshironi të shijoni një copë pica, provoni ta bëni një të tillë në shtëpi duke përdorur përbërës më të shëndetshëm. Salca e picës e bërë në shtëpi është gjithashtu më e shëndetshme pasi varietetet e supermarketeve mund të përmbajnë shumë sheqer.

Një tjetër mundësi është të kërkoni një vend picash që bën pica më të shëndetshme.

Përmbledhje: Picat komerciale shpesh bëhen nga përbërës shumë të rafinuar dhe të përpunuar. Një picë e bërë në shtëpi me përbërës më të shëndetshëm është një opsion shumë më i mirë.

10. Pijet e kafesë me kalori të lartë

Kafeja përmban disa substanca biologjikisht aktive, më e rëndësishmja kafeinë.

Këto kimikate mund të rrisin metabolizmin tuaj dhe të rrisin djegien e yndyrës, të paktën në afat të shkurtër.

Megjithatë, efektet negative të shtimit të përbërësve jo të shëndetshëm si kremi artificial dhe sheqeri i tejkalojnë këto efekte pozitive.

Pse vezët mund të jenë ushqimi më i mirë për menaxhimin e peshës
Sugjeruar për ju: Pse vezët mund të jenë ushqimi më i mirë për menaxhimin e peshës

Pijet e kafesë me kalori të lartë nuk janë më të mira se soda. Ato janë të ngarkuara me kalori boshe që mund të barazojnë një vakt të plotë.

Nëse ju pëlqen kafeja, është më mirë t'i përmbaheni kafesë së thjeshtë dhe të zezë kur përpiqeni të humbni peshë. Është mirë të shtoni edhe pak krem ose qumësht. Thjesht shmangni shtimin e sheqerit, kremrave me kalori të lartë dhe përbërësve të tjerë jo të shëndetshëm.

Përmbledhje: Kafja e thjeshtë, e zezë mund të jetë shumë e shëndetshme dhe t'ju ndihmojë të digjni yndyrën. Megjithatë, pijet e kafesë me kalori të lartë që përmbajnë përbërës artificialë janë shumë të pashëndetshme dhe të majme.

11. Ushqime të pasura me sheqer të shtuar

Sheqeri i shtuar është ndoshta gjëja më e keqe në dietën moderne. Sasitë e tepërta janë lidhur me disa nga sëmundjet më të rënda në botë sot.

Ushqimet e pasura me sheqer të shtuar zakonisht japin tonelata kalori boshe, por nuk janë shumë ngopëse.

Shembuj të ushqimeve që mund të përmbajnë sasi masive të sheqerit të shtuar përfshijnë drithërat e mëngjesit me sheqer, bare granola dhe kos me pak yndyrë dhe aromë.

Duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm kur zgjidhni ushqime "me pak yndyrë" ose "pa yndyrë", pasi prodhuesit shpesh shtojnë shumë sheqer për të kompensuar aromën që humbet kur hiqet yndyra.

Përmbledhje: Sheqeri i shtuar është një nga përbërësit më të pashëndetshëm në dietën moderne. Shumë produkte, të tilla si ushqimet me pak yndyrë dhe pa yndyrë, duken të shëndetshme, por janë të ngarkuara me sheqer.

Përmbledhje

Ushqimet më të këqija për humbje peshe janë ushqimet e papërpunuara shumë të përpunuara. Këto ushqime zakonisht janë të ngarkuara me sheqer të shtuar, grurë të rafinuar dhe/ose yndyrna të shtuara.

Nëse nuk jeni të sigurt nëse një ushqim është i shëndetshëm apo jo i shëndetshëm, lexoni etiketën. Megjithatë, kini kujdes për emrat e ndryshëm për sheqerin dhe pretendimet mashtruese shëndetësore.

Sugjeruar për ju: 16 ide për drekë të shëndetshme për të humbur peshë

Gjithashtu, mos harroni të merrni parasysh madhësinë e shërbimit. Disa ushqime të shëndetshme, si arrat, frutat e thata dhe djathi, janë të larta në kalori dhe mund të jetë shumë e lehtë për të ngrënë shumë.

Ju gjithashtu mund të praktikoni ushqimin e ndërgjegjshëm, në të cilin i kushtoni vëmendje çdo kafshimi, përtypni ushqimet tuaja ngadalë dhe monitoroni ngopjen tuaj. Kjo teknikë mund të ndihmojë në moderimin e marrjes së ushqimit.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “11 ushqimet që duhen shmangur kur përpiqeni të humbni peshë”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt