🐷
Älskar du också djur? Bli en supporter!

Är Oreos vegan?

Mjölks favoritkaka

Nyfiken på om det finns animaliska produkter på ingredienslistan i din påse Oreos? Lär dig den överraskande sanningen bakom Oreos.

Det korta svaret: Ja, Oreos är veganer!

Oreo-kakor tillverkas utan några animaliska produkter. Företaget som tillverkar dem säger dock att dessa kakor tillverkas i anläggningar som hanterar mjölk. Som ett resultat kan det finnas spår av mjölk i Oreo-kakor.

Är Oreos verkligen vegan?

Oreokakor innehåller inga ingredienser från djur och är säkra att äta för veganer. Om du har en mejeriallergi, kom ihåg att Oreos har mjölk som tvärkontakt.

Oreo ingredienser

Ingredienserna som anges på Oreos-förpackningen är:

Men Oreo, företaget säger att kakan kanske inte är lämplig för veganer eftersom kakan har mjölk som tvärkontakt.

Vilket innebär att de produceras i samma anläggning.

Kan veganer äta Oreos?

Med tanke på att de flesta produkter tillverkas i anläggningar som innehåller animaliska produkter, gör en spårmängd mjölk något som definitivt inte är vegan?

Vissa förpackade livsmedel har en lång lista med ingredienser. Människor som har fattat det medkännande beslutet att sluta äta djurkött, ägg och mejeriprodukter kanske undrar om de behöver läsa alla ingredienser för att leta efter små mängder obskyra animaliska produkter.

Det allmänna rådet är att inte oroa sig för mycket … Målet med att hålla sig till en vegetarisk eller vegansk kost är att hjälpa djur och minska lidande!

✍️  25 januari 2021
Ska jag bli vegan?

Undrar du om du ska bli vegan? Ta det här frågesporten så berättar vi om du skulle bli vegan.

Starta frågesport

Fler artiklar du kanske gillar

Människor som läser “Är Oreos vegan?” älskar också dessa artiklar:

Guide för smink och kosmetika för vegan

Grymhetfri vegansk smink är lätt att hitta. Det finns ingen anledning att köpa kosmetika som innehåller animaliska biprodukter eller som är förknippade med djurförsök när överlägsna grymhetsfria märken är allmänt tillgängliga. Kolla in vår guide nedan för alla utforska veganska leverantörer av tänkbara slags kosmetika, plus tvålar, badprodukter, deodoranter och schampon.

Läs nu

Är vin vegan?

Många människor är inte medvetna om att vin, även om det är gjort av druvor, kan ha framställts med hjälp av animaliska produkter. Ta reda på varför de flesta viner inte är veganer och hur du hittar veganvin.

Läs nu

Är pizza vegan?

De goda nyheterna först, pizza kan vara vegan! Men allt beror på påläggen. Ta reda på hur du beställer vegansk pizza och vilka ingredienser som gör pizza inte lämplig för veganer.

Läs nu

Stekt tofu

Stekt tofu är ett av de enklaste sätten att äta tofu. Det är ett super enkelt och lätt att göra recept tillverkat med billiga och vanliga ingredienser som du kan hitta i vilken stormarknad som helst.

Läs nu
Bläddra bland alla artiklar