🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

A është pizza vegane?

A mundet që veganët të shijojnë pica?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

📖  Përmbajtja:

A mundet veganët të hanë pica?

Po. Veganët mund të hanë pica me copat e duhura. Në fakt, pothuajse çdo brumë picash është vegan. Brumi tipik i picës përmban vetëm miell, maja, kripë, ujë. Që do të thotë se është gjithashtu qumështor dhe pa vezë.

Po mendoni nëse maja është vegane? Përgjigja e shkurtër është po, por nëse doni të dini më shumë, shikoni faqen tonë artikull në lidhje me maja.

Po po djathi? Padyshim, djathi mocarela nuk është i përshtatshëm për asnjë vegan apo ngrënës pa qumësht. Cilat janë mundësitë tuaja për ta bërë picën po aq të shijshme?

Pica marinara

Kjo është mbushja më e vjetër dhe më tradicionale e picave. Përbëhet nga domate, hudhër, rigon dhe vaj ulliri. Ndonjëherë shtohen ullinj dhe açuqe.

Meqenëse pothuajse nuk ka përbërës, është më mirë të porosisni këtë pizza nëse pica gatuhet me furrë me dru. Ai sjell vërtet aromat e zjarrit të drurit, domateve të freskëta dhe hudhrës. Por nuk është pica më e mirë për të porositur nëse përbërësit kryesorë nuk janë të cilësisë së lartë. Por nëse pica bëhet me përbërës të një cilësie të lartë, është një nga më të mirat! Dhe as djathi nuk ju duhet.

Pica me djathë Vegan

Një tjetër mundësi e shkëlqyeshme është të përdorni djathë vegan. Shumë restorante tashmë ofrojnë djathë vegan si një zëvendësim. Gjëja më e rëndësishme është të përdorni djathë vegan që shkrihet mirë. Të kesh pica me djathë që nuk shkrihet mirë nuk do të ketë një strukturë të shkëlqyeshme.

Çfarë e bën pica të mos jetë e përshtatshme për veganët?

E keni menduar mirë, djathë mocarela. Por siç thamë më herët, ka alternativa të shkëlqyera për djathin mocarela. Dhe sigurisht që mishi dhe çdo produkt tjetër i qumështit.

Mbulesa pica për një pizza vegan

Mbushja e picës tuaj me perime të ndryshme është e shijshme dhe e shëndetshme. Këtu është një listë e disa mbushjeve dhe bazave emocionuese.

Bazat e picave me perime

Pica nuk duhet të jetë vetëm domate në bazë. Provoni të përdorni salcë panxhar, pesto vegane, humus ose BBQ. Të gjitha këto kanë shije shumë të ndryshme dhe mund të bëjnë disa lloje unike.

Mbushje pica perimesh

Mundohuni të zbukuroni picën tuaj me ullinj, angjinare, ose spinaq. Kaperi, kërpudhat, hudhra, speci, kungull i njomë, dhe natyrisht, domatet gjithashtu funksionojnë shumë mirë në pica.

Pyetjet e bëra më shpesh

Këtu janë disa pyetje më shumë që gjithmonë na bëhen:

A përmban brumi i picës gjalpë ose vezë?

Përgjigje e shkurtër: jo.

Le të krahasojmë recetat e bukës dhe picës kundër bukës së pasuruar siç është brioche. Ju do të shihni pse vezët dhe gjalpi nuk përfshihen në një recetë pica. Brioche është një bukë franceze që kalon kufirin midis tortës dhe bukës sepse përmban vezë dhe gjalpë.

Një brumë tipik i picës numëron vetëm 4 përbërës, miell, maja, kripë, ujë.

Ndërsa një brumë tipik brioche përmban miell, maja, vezë, gjalpë, sheqer.

Si bëhet korja e një pize vegane?

Ndryshe nga makaronat dhe produktet e tjera të pjekura italiane, recetat tradicionale të brumit të picave nuk kanë nevojë për vezë, gjalpë ose ndonjë qumësht tjetër. Kështu që brumi i një pize është pothuajse gjithmonë veganisht!

Vezët përdoren në pjekjen e bukës si një lidhëse thelbësore. Akoma, nuk ka nevojë për agjentë lidhës kur përdorni raportet e duhura të miellit, majasë, kripës, ujit dhe vajit të ullirit.

Çfarë lloj djathi është në një pizza vegan?

Meqenëse djathi është një pjesë thelbësore e shumicës së picave, veganët nuk mund të konsumojnë pica të mbushura me djathë. Por falë një game të gjerë djathërash veganë, picat vegane nuk janë vetëm të mundshme - ato mund të jenë po aq të shijshme sa homologët e tyre tradicionalë.

✍️  Prill 22, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “A është pizza vegane?”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani

Si të bëni qumësht shqeme

Qumështi i gatuar në shtëpi është një alternativë e shijshme ndaj qumështit të lopës dhe kërkon vetëm ujë dhe shqeme. Mësoni se si të bëni qumësht shqeme në vetëm nën 5 minuta.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt