🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

A është pesto vegan?

A konsiderohet salca pesto të jetë vegane?

Pesto mund të përdoret për të rreshtuar makaronat e gatuara në shtëpi, por edhe si një salcë zhytëse, si salcë sallate, përhapje sanduiç, madje edhe për të mbushur burritos. Por a është vegan? Le ta zbulojmë!

📖  Përmbajtja:

A është salcë pesto vegane?

Pestoja tradicionale bëhet me hudhër, borzilok, arra pishe, dhe Parmixhano. Pra pestoja tipike që dini është jo vegan.

Sidoqoftë, shumë kompani prodhojnë gjithashtu pesto vegan duke zëvendësuar parmixhanon me Maja. Majaja ushqyese është një maja joaktive që veganët shpesh e përdorin për t’i dhënë enëve të tyre një aromë të butë pa qumështore.

A është bërë të gjitha pesto në të njëjtën mënyrë?

Fjala "pesto" përdoret në ditët e sotme për t'iu referuar një game të tërë salcash të ndryshme.

Këto salca shpesh nuk përfshijnë borzilok. Megjithëse një barishte e gjelbër zakonisht zëvendësohet, ata shpesh përdorin një arrë tjetër përveç pishës - ose nuk kanë fare arra - dhe mund të mos përmbajnë djathë. Me fjalë të tjera, nëse shihni pesto në një menu ose po e shërbeni atë në shtëpinë e dikujt, ia vlen të kontrolloni nëse po përdorin apo jo një që përmban djathë.

Si të bëni pesto vegane?

Ndërsa një recetë standarde për pesto mund të përfshijë djathë, nuk është aspak e nevojshme. Këtu janë disa sugjerime për zëvendësuesit e djathit që pak a shumë kryejnë të njëjtin funksion si homologu i tyre i qumështit:

Kripë dhe vaj shtesë

Mënyra më e thjeshtë për të bërë një pesto vegane - alla Genovese - është thjesht të humbasësh djathin plotësisht. Nëse e bëni këtë për veten tuaj ose për një mysafir vegan, ju ndoshta do të duhet të shtoni pak më shumë kripë se zakonisht, me një pjesë të rolit të djathit është të veprojë si një erëza dhe ndoshta pak më shumë vaj.

Përndryshe, shtimi i pak maja është një mënyrë e shkëlqyeshme për të riprodhuar shijen e djathit.

Djathë vegan

Një tjetër mundësi është përdorimi i djathit vegan. Parmezan Vegan, qoftë i blerë në dyqan ose i bërë në shtëpi duke përdorur arra shqeme, do të shtojë një strukturë dhe tang të ngjashëm.

Recetë shtëpiake vegane pesto

Ja se si të bëni makarona vegane brenda 10 minutash:

Ju do të duhet:

Përzieni gjithçka së bashku, dhe keni një makarona të përsosur vegane të bërë në shtëpi që zgjat të paktën 5 ditë.

Më së miri shërbehet me makarona, por mund ta shërbeni edhe me bukë, pizza, apo edhe salcë sallate!

✍️  Janar 25, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “A është pesto vegan?”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt