🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

A është makarona vegane?

A janë të gjitha makaronat vegane dhe çfarë duhet të shikoni?

Makaronat janë jashtëzakonisht të popullarizuara dhe tepër të shkathëta. Lowshtë me pak yndyrë, me shumë karbohidrate komplekse dhe shërben gjithashtu për një copë të mirë proteina dhe fibrash. Çfarë nuk të pëlqen makaronat? Epo, për veganët, përgjigjja, ose më saktë pyetja, është e qartë: A është makarona vegane?

📖  Përmbajtja:

A është makarona vegane?

Përgjigja e shkurtër: Disa makarona janë vegane, dhe disa makarona jo.

Shumica e makaronave të paketuara, duke përfshirë spageti, rotini dhe çdo lloj tjetër, janë 100% vegane. Për ta ditur me siguri, thjesht kontrolloni përbërësit në paketimin tuaj!

Ndonjëherë, ju mund të shihni "vezën" të renditur si një përbërës në llojet "e freskëta" të makaronave. Shmangni ato, por në përgjithësi, makaronat nuk përmbajnë përbërës nga kafshët.

A janë të gjitha makarona vegane?

Makaronat ekzistojnë për një kohë të gjatë. Makaronat e kanë origjinën në Itali, ku njerëzit tradicionalisht përzien brumë pa maja të miellit të grurit të fortë me ujë ose vezë.

Tani ka më shumë se 300 forma makarona. Jo të gjithë janë veganë.

Makaronat e freskëta bëhen ndonjëherë me vezë (edhe pse vaji mund të përdoret në vend të vezës). Shumica e makaronave të paketuara janë vegane, por është një ide e mirë të kontrolloni përbërësit për çdo rast.

Si bëhen makaronat?

Kjo pyetje duhet të përgjigjet në dy pjesë, pasi ekzistojnë dy mënyra të dallueshme për ta bërë këtë ushqim të shijshëm kryesor.

Ka makarona të freskëta, të cilat shpesh bëhen dhe gatuhen në të njëjtën ulje. Dhe ka makarona të thata. Makaronat e thata zakonisht boksohen për shitje në dyqanet ushqimore për tu gatuar në një datë të mëvonshme.

Këto dy lloje janë shumë të ndryshëm në prodhimin e tyre dhe nëse janë veganë.

Makarona të freskëta

Përbërësit tipikë për makaronat e freskëta përfshijnë miell, ujë, kripë dhe vezë. Ndërsa disa makarona të freskëta bëhen me vaj në vend të vezëve, vezët janë një përbërës i përhapur në makaronat e freskëta.

Së pari, mielli dhe kripa përzihen së bashku në një tas përzierës. Tjetra, një "pus" është bërë në mes të miellit. Këtu hyjnë vezët: ato janë thyer, kështu që ato futen mirë në miell.

Mielli ngadalë përzihet në vezë derisa të formohet një lloj brumi. Sapo vezët dhe mielli të përzihen plotësisht, gatim mund të fillojë. Brumi brumoset derisa të mos shihni flluska ajri kur ta prisni.

Sapo të përfundojë ai hap, brumi duhet të pushojë përpara se të pritet në formën e zgjedhur: fettuccine, spageti, petë lazanje, ju e quani. Pastaj, është gati të hidhet në ujë të valë për tu gatuar.

Makarona të thata

Ju mund të thani makarona që keni bërë të freskëta, që do të thotë se disa lloje të thata makarona mund të përmbajnë vezë.

Sidoqoftë, shumica e makaronave të prodhuara në masë, të kuti dhe të thata që do të gjeni nuk përmbajnë ndonjë produkt shtazor. Në fakt, ata zakonisht kanë vetëm dy përbërës: miell dhe bollgur.

Prodhimi tregtar i makaronave të thata është një proces i gjatë. Së pari, bollgur, i marrë nga një produkt gruri, është i përzier me ujë. Makineritë do të përziejnë shumë tonë brumë makarona çdo ditë. Pas përzierjes, brumi shtypet përmes formave të makaronave për të marrë formën e dëshiruar.

Pasi brumi të formohet dhe të pritet, ajo dërgohet në një tharëse industriale që thaj makaronat në temperatura të larta. Kur makaronat thahen plotësisht, ato paketohen në kuti dhe dërgohen në dyqanet në të gjithë botën.

Renditja e makaronave vegane në një restorant

Nëse jeni duke ngrënë jashtë, gjithmonë do të rekomandonim të kontrollonit nëse një pjatë është vegane. Produktet e kafshëve, qofshin ato të një gjalpi për të përfunduar një salcë, disa ançuqe që përdoren për të aromatizuar një pjatë, por mezi vërehen ndryshe, ose vezët në makarona shpesh "depërtojnë" në enët. Thjesht pyesni kamerierin dhe kërkoni që ata të kontrollohen me menaxherin ose kuzhinierin nëse tregojnë ndonjë hezitim.

✍️  Janar 24, 2021
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “A është makarona vegane?”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt