🐷
A i doni edhe kafshët? Bëhuni një mbështetës!

A është buka vegane?

Gjeni se cila bukë është vegane.

Po mendoni nëse buka është vegane? Lajmi i mirë është se shumica e bukës është vegane. Por jo të gjitha. Gjeni se cila bukë është vegane dhe si të shikoni për bukën që bëhet me përbërës kafshësh.

📖  Përmbajtja:

A është e gjitha buka vegane?

Pothuajse çdo bukë bëhet me katër përbërës të thjeshtë: miell, ujë, kripë dhe maja. Majaja është një lloj i kërpudhave mikroskopike që përdoret për të ndihmuar në ngritjen e bukës. Pra, forma më e thjeshtë e bukës është me të vërtetë vegane.

Por jo çdo bukë bëhet vetëm me ato përbërës themelorë. Disa lloje të bukës gjithashtu përfshijnë përbërës shtesë si ëmbëlsues ose yndyrna. Dhe ato mund të bëhen prej përbërësve të kafshëve.

Disa receta buke mund të përdorin gjithashtu vezë, qumësht, gjalpë ose mjaltë për t'i dhënë asaj një aromë tjetër të strukturës. Pra, ato lloje të bukës nuk janë vegane.

Megjithatë, shumica e bukës si buka e sanduiçit, bagetat, brumi i thartë, tiganët dhe pita janë vegane, në shumicën e rasteve. Nëse nuk jeni i sigurt, kontrolloni etiketën ose pyesni shitësin se si është bërë.

Si të dalloni nëse buka është vegane?

Mënyra më e mirë për të kontrolluar nëse buka është vegane apo jo është duke kontrolluar listën e përbërësve. Shmangni bukën që përmban përbërës kafshësh si qumështi, vezët, gjalpi, dhallë, xhelatina ose produktet e bletës.

Disa bukë mund të përmbajnë gjithashtu monogliceride, digliceride dhe lecitinë. Ata përbërës janë zakonisht veganë, por jo gjithmonë!

Në shumicën e rasteve, është mjaft e pamundur të thuhet nëse këta dy përbërës janë bërë nga farat e sojës ose janë burim i kafshëve.

Nëse dëshironi të jeni të sigurt se buka juaj është vegane, përpiquni të shmangni bukën me ato përbërës krejtësisht nëse produkti nuk etiketohet si "vegan"”.

Llojet më të zakonshme të bukës vegane

Këtu janë llojet më të zakonshme të bukës vegane:

Bukë sanduiç

Bukë që përgatitet posaçërisht për t'u përdorur për përgatitjen e sanduiçëve.

Baguette

Një bukë e gjatë dhe e hollë me një kore krokante dhe thërrime të buta. Një klasik francez që tani është i njohur në të gjithë botën.

Ciabatta

Një bukë e bardhë italiane që njihet nga korja e saj më e fortë dhe thërrimet e ajrosura.

Brumë thartë

Brumi i thartë është një lloj i bukës së thartuar që bëhet nga mielli, uji dhe kripa.

Pita

Një bukë e sheshtë e bërë nga mielli, uji, majaja dhe kripa. Disa varietete mund të shtojnë vezë ose qumësht për aromë, prandaj kontrolloni etiketën!

Më shumë bukë vegane

Një rregull i përgjithshëm është nëse buka është më pak e përpunuar, ka më shumë të ngjarë të jetë vegane. Gjithashtu bukët e sheshta, llojet e këndshme ose të thata të bukës ka më shumë të ngjarë të jenë vegane. Sigurohuni që të kontrolloni etiketën e llojeve të bukës me butësi. Ato lloje të bukës shpesh përmbajnë vezë ose qumështore.

Si të zëvendësoni përbërësit jo-veganë në një recetë buke?

Bërja e bukës tuaj është e lehtë dhe siguron që buka të jetë vegane. Recetat më të thjeshta të bukës janë natyrshëm vegane. Por është akoma e mundur të modifikoni receta të tjera, jo-vegane, për t’i bërë ato vegane.

Zëvendësim për vezët

Vezët mund të zëvendësohen me fara chia. Ja se si të zëvendësoni një vezë:

Përzieni 1 lugë gjelle (15 mg) fara chia me 3 lugë (45 ml) ujë të ngrohtë. Pastaj prisni dhe lëreni të ulet derisa përzierja të marrë një qëndrueshmëri si pelte. Pastaj shtoni përzierjen në brumë tuaj në të njëjtën mënyrë që do të shtoni një vezë.

Zëvendësim për gjalpë

Vajrat bimorë si vaji i kokosit ose vaji i ullirit janë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i gjalpit.

Zëvendësues për qumështin e qumështit

Qumështi me bazë bimore si qumështi i sojës, qumështi i tërshërës ose qumështi i bajames është një zëvendësues i shkëlqyeshëm për qumështin e qumështit. Sigurohuni që të përdorni qumësht të pa ëmbëlsuar për ta bërë atë jo shumë të ëmbël!

Zëvendësues për mjaltin

Shurupi i panjës është një alternativë e shkëlqyeshme për produktet e bletës si mjalti. Për të mësuar më shumë rreth mjaltit dhe pse nuk është vegan, shikoni këtë artikull: A është mjaltë vegan?

Kështu siç mund ta shihni, shumë lloje të bukës janë natyrshëm vegane. Akoma, disa lloje të bukës përfshijnë përbërës von-veganë si vezë, gjalpë, qumësht ose mjaltë. Kështu që mënyra më e mirë për të siguruar që po hani bukë vegane është të kontrolloni me kujdes etiketën ose duke e bërë bukën tuaj.

✍️  Nëntor 15, 2020
A duhet të shkoj vegan?

Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë.

Filloni kuizin

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “A është buka vegane?”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Udhëzues për përbërjen dhe kozmetikën Vegan

Grimi vegan pa mizori është i lehtë për t’u gjetur. Nuk ka asnjë arsye për të blerë produkte kozmetikë që përmbajnë nënprodukte të kafshëve, ose shoqërohen me testime të kafshëve kur markat superiore pa mizori janë gjerësisht të disponueshme. Shikoni udhëzuesin tonë më poshtë për të shqyrtuar çdo furnizues vegan të llojeve të mundshme kozmetike, plus sapunë, produkte banje, deodorante dhe shampo.

Lexoni tani

A është vegan vegan?

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se vera, megjithëse është bërë nga rrushi, mund të jetë bërë duke përdorur produkte me prejardhje nga kafshët. Zbuloni pse shumica e verërave nuk janë vegane dhe si të dalloni verën vegane.

Lexoni tani

A është pizza vegane?

Lajmi i mirë së pari, pica mund të jetë vegane! Por gjithçka varet nga mbushjet. Gjeni se si të porosisni pica vegane dhe cilët përbërës e bëjnë pica jo të përshtatshme për veganët.

Lexoni tani

Tofu i skuqur

Tofu i skuqur është një nga mënyrat më të lehta për të ngrënë tofu. Shtë një recetë super e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë e bërë me përbërës të lirë dhe të zakonshëm që mund ta gjeni në çdo supermarket.

Lexoni tani
Shfletoni të gjithë artikujt