🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Përfitimet shëndetësore të patateve të purpurta

7 përfitime të pabesueshme shëndetësore të patateve të purpurta

Patatet e purpurta jo vetëm që ndriçojnë pjatën tuaj, por gjithashtu mund të përmirësojnë shëndetin tuaj. Këtu janë 7 përfitimet befasuese të patateve të purpurta.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Shtator 2, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Gusht 4, 2022.

Patatet e purpurta janë gurët e çmuar që bien në sy të rreshtit të patates.

Ashtu si anëtarët e tjerë të familjes së patates (Solanum tuberosum), ato vijnë nga një bimë zhardhoku vendas në rajonin malor të Andeve në Amerikën e Jugut.

Ata kanë një lëkurë blu-vjollcë në një lëkurë të jashtme pothuajse të zezë dhe një mish të brendshëm që është vjollcë shkëlqyese, edhe pas gatimit.

Disa varietete të zakonshme përfshijnë Purple Peruan, Purple Majesty, All Blue, Congo, Adirondack Blue, Purple Fiesta dhe Vitelotte.

Ato kanë një strukturë më të dendur dhe shije pak më të shijshme, më të dheut se patatet e bardha.

Patatet e purpurta janë një mënyrë e shijshme për të shtuar një ngjyrë në pjatën tuaj duke shijuar një seri përfitimesh shëndetësore.

Këtu janë 7 përfitimet befasuese të patateve të purpurta.

1. Patatet e purpurta janë shumë ushqyese

Patatet shpesh ndihen keq për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të niseshtës, por ato përmbajnë shumë lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme dhe mund të jenë një shtesë shumë e shëndetshme për dietën tuaj.

Patatet e purpurta kanë një përmbajtje ushqyese të ngjashme me atë të varieteteve të tjera të patateve në familjen Solanum tuberosum, megjithëse përmbajtja e tyre minerale mund të ndryshojë në varësi të tokës në të cilën janë rritur.

Ekziston një ide e gabuar se të gjitha lëndët ushqyese në patate gjenden në lëkurën e tyre. Më shumë se gjysma e lëndëve ushqyese të tyre gjenden në mishin e tyre.

Një porcion 3,5 ons (100 gram) me patate të gatuar me lëkurë ofron:

Është interesante se patatet kanë më shumë kalium se bananet. Përveç kësaj, një porcion me patate ofron 3 gram fibra, si nga mishi ashtu edhe nga lëkura, dhe ato janë natyrisht të ulëta në natrium.

7 përfitime të pabesueshme shëndetësore të patëllxhanëve
Sugjeruar për ju: 7 përfitime të pabesueshme shëndetësore të patëllxhanëve

Përmbledhje: Të gjitha patatet, duke përfshirë patatet e purpurta, janë mjaft ushqyese dhe ofrojnë një sërë lëndësh ushqyese si në lëkurë ashtu edhe në mish. Ato janë veçanërisht të pasura me minerale dhe mburren me më shumë kalium se një banane.

2. Patatet e purpurta janë më të mira për sheqerin në gjak sesa patatet e bardha

Indeksi glicemik (GI) është një masë e masës në të cilën një ushqim rrit sheqerin në gjak. Ai varion nga 0 në 100, dhe një GI më i madh se 70 konsiderohet i lartë.

Një studim krahasues te njerëzit zbuloi se patatet vjollcë kanë një GI prej 77, patatet e verdha kanë një GI prej 81 dhe patatet e bardha kanë një GI prej 93.

Ndërsa të gjitha varietetet e patates ndikojnë në nivelet e sheqerit në gjak për shkak të përmbajtjes së tyre të karbohidrateve, patatet e purpurta mund të ushtrojnë më pak efekt se llojet e tjera për shkak të përqendrimit të lartë të përbërjeve bimore të polifenolit.

Këto komponime mund të ulin përthithjen e niseshtës në zorrë, duke minimizuar kështu ndikimin e patateve të purpurta në nivelet e sheqerit në gjak.

Një studim i kafshëve vëzhgoi rezultate të ngjashme, duke gjetur se ushqyerja me ekstrakt patate të purpurt te minjtë rezultoi në tolerancë më të mirë ndaj glukozës dhe përmirësim të niveleve afatshkurtra dhe afatgjata të sheqerit në gjak.

Sugjeruar për ju: 7 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të patateve të ëmbla

Përmbledhje: Ngrënia e patateve të purpurta në vend të patateve të bardha është një veprim i mirë kur shikoni sheqerin në gjak. Ndërsa niseshteja në patatet e purpurta rrit sheqerin në gjak, e bën këtë në një masë më të vogël sesa niseshteja në varietetet e verdha ose të bardha.

3. Patatet e purpurta janë të mbushura me antioksidantë

Ashtu si frutat dhe perimet e tjera shumëngjyrëshe, ngjyra e ndezur e purpurt e patateve është një shenjë treguese se ato janë të pasura me antioksidantë. Ato kanë dy deri në tre herë më shumë aktivitet antioksidues se patatet e bardha ose të verdha.

Antioksidantët janë komponime bimore që mund të mbrojnë qelizat tuaja nga efektet e dëmshme të stresit oksidativ.

Patatet e purpurta janë veçanërisht të pasura me antioksidantë polifenol të quajtur antocianin. Janë të njëjtin lloj antioksidantësh që gjenden te boronicat dhe manaferrat.

Një marrje më e lartë e antocianinës lidhet me disa përfitime, duke përfshirë nivelet më të shëndetshme të kolesterolit, përmirësimin e shikimit dhe shëndetin e syve, dhe një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës, disa lloje kanceri dhe diabeti.

Përveç përmbajtjes së lartë të antocianinës, patatet e purpurta përmbajnë antioksidantë të tjerë të zakonshëm për të gjitha llojet e patateve, duke përfshirë:

Sugjeruar për ju: 5 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të manave acai

Një studim i vogël me tetë njerëz zbuloi se konsumimi i një vakti me patate të plota vjollce rriti nivelet e antioksidantëve të tyre në gjak dhe urinë. Në të kundërt, ngrënia e një sasie të ngjashme të niseshtës së rafinuar të patates në formën e biskotave shkaktoi një ulje.

Një studim tjetër me burrat që hëngrën 5,3 ons (150 gram) patate me ngjyra të ndryshme çdo ditë për 6 javë, vuri re se grupi i patates vjollcë kishte nivele më të ulëta të shënuesve inflamatorë dhe shënuesve të dëmtimit të ADN-së, krahasuar me grupin e patates së bardhë.

Përmbledhje: Ngrënia e patateve të purpurta mund të rrisë marrjen e antioksidantëve dhe të zvogëlojë inflamacionin. Ato janë veçanërisht të pasura me antocianina, të cilat janë përbërës antioksidues të lidhur me përmirësimin e shëndetit të syve dhe zemrës, si dhe një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike.

4. Patatet e purpurta mund të përmirësojnë presionin e gjakut

Ngrënia e patateve të purpurta mund të nxisë shëndetin e enëve të gjakut dhe presionin e gjakut. Kjo mund të jetë pjesërisht për shkak të përmbajtjes së tyre më të lartë të kaliumit, pasi kjo lëndë ushqyese ndihmon në uljen e presionit të gjakut, por përmbajtja e tyre e antioksidantëve ka të ngjarë të luajë një rol gjithashtu.

8 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të manaferrës
Sugjeruar për ju: 8 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të manaferrës

Një studim i vogël 4-javor te njerëzit me presion të lartë të gjakut zbuloi se ngrënia e gjashtë deri në tetë patate vjollcë dy herë në ditë ul presionin sistolik dhe diastolik të gjakut me 3.5% dhe 4.3%, respektivisht.

Përveç kësaj, disa studime sugjerojnë se në krahasim me ngrënien e patateve të bardha, ngrënia e patateve të purpurta mund të zvogëlojë ngurtësinë arteriale. Të kesh arterie të ngurtësuara rrit rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru, pasi enët tuaja nuk mund të zgjerohen aq lehtë në përgjigje të ndryshimeve në presionin e gjakut.

Në përgjithësi, ngrënia e më shumë ushqimeve të pasura me polifenol, duke përfshirë ato që përmbajnë anthocyanine si patatet e purpurta, mund të ndihmojnë në relaksimin dhe forcimin e enëve të gjakut.

Përbërjet e polifenolit në patatet e purpurta dhe shumë ushqime të tjera punojnë për të ulur presionin e gjakut në një mënyrë të ngjashme me atë të disa llojeve të ilaçeve për uljen e presionit të gjakut të njohur si frenuesit e enzimës konvertuese të angiotenzinës (ACE).

Përmbledhje: Patatet e purpurta janë gjetur se përmirësojnë presionin e gjakut. Ky efekt mund të lidhet me përbërjet e tyre antioksidante polifenolike, të cilat funksionojnë në një mënyrë të ngjashme me atë të disa ilaçeve për uljen e presionit të gjakut.

5. Patatet e purpurta mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit

Disa studime laboratorike kanë treguar se disa nga përbërësit në patatet e purpurta, duke përfshirë antioksidantët e tyre, mund të ndihmojnë në parandalimin ose luftimin e kancerit, duke përfshirë kancerin e zorrës së trashë dhe të gjirit.

Sugjeruar për ju: Oriz kafe kundrejt orizit të bardhë: Është më i mirë për shëndetin tuaj?

Në një studim, qelizat e kancerit që u trajtuan me ekstrakt të patates vjollcë u rritën më ngadalë. Në disa raste, ekstrakti madje shkaktoi vdekjen e qelizave kancerogjene.

Është e rëndësishme të theksohet se hulumtimi i deritanishëm ka qenë i kufizuar në qelizat e kancerit të trajtuara në një laborator dhe kanceret në minjtë laboratorikë. Prandaj, nuk dihet nëse ngrënia e patateve të purpurta do të kishte efekte të ngjashme te njerëzit.

Përmbledhje: Disa nga përbërësit në patatet e purpurta mund të ngadalësojnë rritjen - ose edhe të vrasin - disa qeliza kanceroze. Hulumtimi aktual është i kufizuar në studime laboratorike, kështu që nuk dihet nëse shtimi i patateve të purpurta në dietën tuaj ndikon në rrezikun e kancerit.

6. Patatet e purpurta janë një burim i madh fibrash

Shumica e njerëzve nuk e plotësojnë dozën e rekomanduar ditore prej 14 gramësh fibra për 1000 kalori, por shtimi i disa porcioneve me patate të purpurta në dietën tuaj çdo javë mund të ndihmojë në plotësimin e boshllëkut.

Fibrat dietike ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur, parandalojnë kapsllëkun, stabilizojnë sheqerin në gjak dhe ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të kolesterolit.

Sugjeruar për ju: 8 përfitimet e provuara shëndetësore të jicama

Përmbajtja e fibrave të patateve ndryshon pak në varësi të mënyrës së gatimit, por kryesisht në varësi të faktit nëse e hani lëkurën.

Për shembull, një patate 3.5 ons (100 gram) me lëkurë të gatuar në mikrovalë përmban 3.3 gram fibra, ndërsa një patate e së njëjtës madhësi e zier pa lëkurë ka 1.8 gram.

Një pjesë e niseshtës në patatet e purpurta (dhe të gjitha) është një lloj fibre që quhet niseshte rezistente. Niseshteja rezistente i reziston tretjes në traktin tuaj gastrointestinal, por bakteret në zorrën tuaj të trashë e fermentojnë atë.

Gjatë këtij procesi fermentimi, prodhohen përbërës të njohur si acide yndyrore me zinxhir të shkurtër. Këto komponime kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit të zorrëve.

Përmbajtja rezistente e niseshtës së patateve gjithashtu ndryshon në varësi të mënyrës së gatimit, megjithëse nuk duket se ndryshon shumë midis ngjyrës së patateve. Niseshteja rezistente është më e lartë kur patatet gatuhen dhe më pas ftohen, por nuk ringrohen.

Përmbledhje: Shtimi i patateve të purpurta në dietën tuaj mund të ndihmojë në rritjen e marrjes së fibrave dhe të shtoni pak niseshte rezistente ndaj zorrëve në dietën tuaj. Për të marrë përfitimet më të mëdha të fibrave, hani ato me lëkurë dhe gatuajini para kohe, duke i ngrënë të ftohta, si për shembull në sallatë.

7. Lehtë për t'u shtuar në dietën tuaj

Ju mund të përdorni patatet vjollcë në mënyrë të ngjashme me mënyrën se si do të përdorni varietetet e bardha, të verdha ose të kuqe.

5 përfitime dhe përdorime befasuese të gështenjave të ujit
Sugjeruar për ju: 5 përfitime dhe përdorime befasuese të gështenjave të ujit

Zëvendësimi i tyre me një patate me mish të lehtë është një mënyrë e shkëlqyeshme për t'i shtuar më shumë ngjyrë dhe interes vakteve tuaja - në fund të fundit, ju vërtet hani me sytë tuaj.

Përdorni ato për të bërë patate pure ose të pjekura dhe shtoni mbushjet tuaja të preferuara për një pjatë anësore që të gjithë do të duan ta provojnë.

Nëse ju pëlqejnë krokante si të skuqura, pritini në copa, lyejini me vaj ulliri, hudhër të grirë dhe rozmarinë dhe piqini në 400°F (204°C) për rreth 20 minuta ose derisa të zbuten.

Për të korrur përfitimet e niseshtës së tyre rezistente, përdorni patate të purpurta për të bërë sallatë me patate.

Lërini lëkurat, pritini në copa dhe ziejini derisa të zbuten. Më pas i kullojmë dhe i hedhim me qepë të prera hollë, një grusht barishte të grira të freskëta dhe pak salcë Dijon-vinaigrette. I ftojme ne frigorifer dhe i servirim te ftohta.

Përmbledhje: Zieni, grijini ose skuqni patate të purpurta, ashtu si çdo varietet tjetër me mish të lehtë. Ata nuk marrin kohë shtesë për të gatuar dhe për të shtuar interes dhe një ngjyrë të ndritshme në vaktet tuaja.

Përmbledhje

Patatet e purpurta janë një anëtar i shëndetshëm dhe shumëngjyrësh i familjes së patates që ia vlen të njiheni.

Sugjeruar për ju: 11 përfitime dhe përdorime të pabesueshme të orizit të zi

Ju mund t'i përgatisni në mënyrë të ngjashme me mënyrën se si do të përgatisni patatet me mish të bardhë ose të verdhë, por nëse i ndërroni ato, do të keni mjaft përfitime shëndetësore.

Krahasuar me patatet e zakonshme, ato kanë një indeks glicemik më të ulët dhe mund të jenë më të mira për sheqerin në gjak.

Shumë nga përfitimet e tyre shëndetësore, duke përfshirë ato që lidhen me presionin e gjakut dhe mbrojtjen nga kanceri, rrjedhin nga përmbajtja e tyre e anthocyanins - antioksidantë të rëndësishëm që janë të bollshëm në këto patate shumëngjyrëshe.

Herën tjetër që të shkoni në supermarket, shikoni nëse mund ta gjeni këtë varietet unik të patates dhe hidhini një sy.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “7 përfitime të pabesueshme shëndetësore të patateve të purpurta”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt