🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Përfitimet shëndetësore të çokollatës së zezë

7 përfitime të vërtetuara shëndetësore të çokollatës së zezë

Ky artikull hedh një vështrim të detajuar në çokollatën e zezë dhe përfitimet e saj shëndetësore. Actuallyshtë e ngarkuar me antioksidantë dhe lëndë ushqyese të dobishme.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Shkurt 22, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Tetor 20, 2021.

Çokollata e zezë është e mbushur me lëndë ushqyese që mund të ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj.

E bërë nga fara e pemës së kakaos, është një nga burimet më të mira të antioksidantëve që mund të gjeni.

Studimet tregojnë se çokollata e zezë mund të përmirësojë shëndetin tuaj dhe të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ky artikull shqyrton 7 përfitimet shëndetësore të çokollatës së zezë ose kakaos që mbështeten nga shkenca.

1. Çokollata e zezë është shumë ushqyese

Nëse blini çokollatë të errët cilësore me një përmbajtje të lartë kakao, atëherë është mjaft ushqyese.

Ai përmban një sasi të mirë të fibrave të tretshme dhe është e ngarkuar me minerale.

Një bar prej 100 gramësh çokollate të zezë me 70-85% kakao përmban:

Përveç kësaj, ajo ka shumë kalium, fosfor, zink dhe selen.

Sigurisht, 100 gram (3.5 ounces) është një sasi mjaft e madhe dhe jo diçka që duhet të konsumoni çdo ditë. Këto lëndë ushqyese vijnë gjithashtu me 600 kalori dhe sasi të moderuar të sheqerit.

Për këtë arsye, çokollata e zezë konsumohet më së miri në moderim.

Profili i acideve yndyrore të kakaos dhe çokollatës së zezë është gjithashtu i mirë. Yndyrnat përbëhen kryesisht nga acidi oleik (një yndyrë e shëndetshme për zemrën që gjendet edhe në vajin e ullirit), acidi stearik dhe acidi palmitik.

Acidi stearik ka një efekt neutral në kolesterolin e trupit. Acidi palmitik mund të rrisë nivelet e kolesterolit, por përbën vetëm një të tretën e kalorive totale të yndyrës.

Çokollata e zezë gjithashtu përmban stimulues si kafeina dhe teobromina, por nuk ka gjasa t'ju mbajë zgjuar gjatë natës, pasi sasia e kafeinës është shumë e vogël në krahasim me kafenë.

Sugjeruar për ju: 7 përfitime të provuara shëndetësore të acidit hialuronik

Përmbledhje: Çokollata e zezë cilësore është e pasur me fibra, hekur, magnez, bakër, mangan dhe disa minerale të tjera.

2. Çokollata e zezë është një burim i fuqishëm antioksidantësh

ORAC nënkupton kapacitetin e absorbimit radikal të oksigjenit. Ashtë një masë e aktivitetit antioksidues të ushqimeve.

Studiuesit vendosin një bandë radikalësh të lirë (të këqij) kundër një mostre të një ushqimi dhe shohin se sa mirë antioksidantët në ushqim mund të çarmatosin radikalet e lira.

Rëndësia biologjike e vlerave të ORAC vihet në dyshim, pasi matet në një epruvetë dhe mund të mos ketë të njëjtin efekt në trup.

Sidoqoftë, vlen të përmendet se kokrrat e papërpunuara të kakaos janë ndër ushqimet me rezultatin më të lartë që janë testuar.

Çokollata e zezë është e mbushur me komponime organike biologjikisht aktive dhe që funksionojnë si antioksidantë. Këto përfshijnë polifenole, flavanole dhe katekina, ndër të tjera.

Një studim tregoi se kakao dhe çokollata e zezë kishin më shumë aktivitet antioksidues, polifenole dhe flavanole se çdo frut tjetër i testuar, i cili përfshinte boronicat dhe manaferrat acai.

Përmbledhje: Kakaoja dhe çokollata e zezë kanë një larmi të madhe antioksidantësh të fuqishëm. Ato kanë më shumë se shumica e ushqimeve të tjera.

3. Çokollata e zezë mund të përmirësojë rrjedhjen e gjakut dhe të ulë presionin e gjakut

Flavanolet në çokollatën e zezë mund të stimulojnë endotelin, rreshtimin e arterieve, për të prodhuar oksid nitrik (JO).

The World's most trusted place to buy and sell cryptocurrency Get $10 in free Bitcoin for singing up. Sign up and get $10

Sugjeruar për ju: 7 përfitimet e dëshmuara shëndetësore të arrave braziliane

Një nga funksionet e JO është dërgimi i sinjaleve në arteriet për t'u çlodhur, gjë që ul rezistencën ndaj rrjedhjes së gjakut dhe për këtë arsye zvogëlon presionin e gjakut.

Shumë studime të kontrolluara tregojnë se kakao dhe çokollata e zezë mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe të ulin presionin e gjakut, megjithëse efektet janë zakonisht të lehta.

Sidoqoftë, një studim tek njerëzit me presion të lartë të gjakut nuk tregoi asnjë efekt, kështu që merrni këtë me një kokërr kripë.

Duke pasur parasysh ndryshimin e madh midis studimeve mbi këtë temë, është e qartë se nevojiten më shumë kërkime.

Përmbledhje: Komponimet bioaktive në kakao mund të përmirësojnë rrjedhën e gjakut në arteriet dhe të shkaktojnë një rënie të vogël, por statistikisht të rëndësishme të presionit të gjakut.

4. Çokollata e zezë ngre HDL dhe mbron LDL nga oksidimi

Konsumimi i çokollatës së zezë mund të përmirësojë disa faktorë të rëndësishëm rreziku për sëmundjet e zemrës.

Në një studim të kontrolluar, pluhuri i kakaos u gjet të ulë ndjeshëm kolesterolin e oksiduar LDL (të keq) tek meshkujt. Gjithashtu rrit HDL dhe ul LDL totale për ata me kolesterol të lartë.

Sugjeruar për ju: 7 përfitime të provuara shëndetësore të kastravecit

LDL e oksiduar do të thotë që kolesteroli LDL ka reaguar me radikalet e lira.

Kjo e bën grimcën LDL në vetvete reaktive dhe të aftë të dëmtojë indet e tjera, siç është rreshtimi i arterieve në zemrën tuaj.

Ka kuptim të përsosur që kakao ul LDL të oksiduar. Ai përmban një sasi të madhe të antioksidantëve të fuqishëm që e bëjnë atë në qarkullimin e gjakut dhe mbrojnë lipoproteinat kundër dëmtimit oksidativ.

Flavanolet në çokollatën e zezë gjithashtu mund të zvogëlojnë rezistencën ndaj insulinës, e cila është një faktor tjetër i zakonshëm rreziku për sëmundje si sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Sidoqoftë, çokollata e zezë gjithashtu përmban sheqer, i cili mund të ketë efekt të kundërt.

Përmbledhje: Çokollata e zezë përmirëson disa faktorë të rëndësishëm rreziku për sëmundjet. Ai ul ndjeshmërinë e LDL ndaj dëmtimit oksidativ, ndërsa rrit HDL dhe përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës.

5. Çokollata e zezë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Komponimet në çokollatën e zezë duket se janë shumë mbrojtëse kundër oksidimit të LDL.

Në planin afatgjatë, kjo duhet të bëjë që kolesteroli të ulet në arteriet, duke rezultuar në një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

Disa studime vëzhguese afatgjata tregojnë një përmirësim mjaft drastik.

Në një studim të 470 burrave të moshuar, kakao u zbulua se zvogëlonte rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës me 50% gjatë 15 viteve.

Sugjeruar për ju: 11 përfitime të dëshmuara shëndetësore të hudhrës

Një studim tjetër zbuloi se ngrënia e çokollatës dy ose më shumë herë në javë uli rrezikun e shfaqjes së pllakës së kalcifikuar në arteriet me 32%. Ngrënia e çokollatës më rrallë nuk kishte efekt.

Një studim tjetër tregoi se ngrënia e çokollatës së zezë më shumë se pesë herë në javë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 57%.

Një studim klinik i vitit 2017 zbuloi se subjektet që konsumuan bajame me ose pa çokollatë të zezë treguan nivele të përmirësuara të kolesterolit LDL.

Sigurisht, këto katër studime janë vëzhguese, kështu që është e paqartë saktësisht nëse ishte çokollata që zvogëloi rrezikun.

Sidoqoftë, meqenëse procesi biologjik është i njohur (ulja e presionit të gjakut dhe LDL e oksiduar), është e besueshme që ngrënia e rregullt e çokollatës së zezë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Përmbledhje: Studimet vëzhguese tregojnë një reduktim drastik të rrezikut të sëmundjeve të zemrës në mesin e atyre që konsumojnë më shumë çokollatë.

6. Çokollata e zezë mund të mbrojë lëkurën tuaj nga dielli

Komponimet bioaktive në çokollatën e zezë gjithashtu mund të jenë të shkëlqyera për lëkurën tuaj.

Sugjeruar për ju: 7 përfitime shëndetësore të bazuara në shkencë të selenit

Flavanolët mund të mbrojnë kundër dëmtimit të diellit, të përmirësojnë qarkullimin e gjakut në lëkurë dhe të rrisin densitetin dhe hidratimin e lëkurës.

Doza minimale eritemale (MED) është sasia minimale e rrezeve UVB të kërkuara për të shkaktuar skuqje në lëkurë 24 orë pas ekspozimit.

Në një studim të 30 personave, MED u dyfishua pasi konsumoi çokollatë të zezë të lartë në flavanole për 12 javë.

Nëse po planifikoni një pushim në plazh, merrni parasysh të shijoni disa çokollata të errëta shtesë në javët dhe muajt e mëparshëm. Por kontrolloni me mjekun ose dermatologun tuaj para se të hiqni dorë nga rutina juaj normale e kujdesit të lëkurës në favor të më shumë çokollatës së zezë.

Përmbledhje: Studimet tregojnë se flavanolet nga kakaoja mund të përmirësojnë rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe ta mbrojnë atë nga dëmtimi i diellit.

7. Çokollata e zezë mund të përmirësojë funksionimin e trurit

Lajmi i mirë nuk ka përfunduar ende. Çokollata e zezë gjithashtu mund të përmirësojë funksionin e trurit tuaj.

Një studim i vullnetarëve të shëndetshëm tregoi se ngrënia e kakaos me flavanol të lartë për 5 ditë përmirësoi rrjedhjen e gjakut në tru.

Kakao gjithashtu mund të përmirësojë ndjeshëm funksionin njohës tek të rriturit e moshuar me dëmtim të butë njohës. Mund të përmirësojë rrjedhshmërinë verbale dhe disa faktorë rreziku për sëmundje, gjithashtu.

Sugjeruar për ju: 7 përfitime shëndetësore të bazuara në dëshmi të patateve

Përveç kësaj, kakao përmban substanca stimuluese si kafeina dhe teobromina, të cilat mund të jenë një arsye kryesore pse mund të përmirësojë funksionimin e trurit në një afat të shkurtër.

Përmbledhje: Kakao ose çokollata e zezë mund të përmirësojë funksionimin e trurit duke rritur rrjedhjen e gjakut. Ai gjithashtu përmban stimulues si kafeina dhe teobromina.

Përmbledhje

Ka dëshmi të konsiderueshme që kakaoja mund të japë përfitime të fuqishme shëndetësore, duke qenë veçanërisht mbrojtëse kundër sëmundjeve të zemrës.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që ju duhet të dilni jashtë dhe të konsumoni shumë çokollatë çdo ditë. Stillshtë ende e ngarkuar me kalori dhe e lehtë për të ngrënë.

Ndoshta hani një ose dy sheshe pas darkës dhe përpiquni t'i shijoni ato. Nëse doni përfitimet e kakaos pa kaloritë në çokollatë, merrni parasysh të bëni kakao të nxehtë pa asnjë krem ose sheqer.

Gjithashtu, vini re se shumë çokollatë në treg nuk është ushqyese.

Zgjidhni gjëra cilësore: çokollatë e zezë me përmbajtje kakao 70% ose më të lartë.

Çokollatat e errëta zakonisht përmbajnë pak sheqer, por sasitë janë zakonisht të vogla, dhe sa më e errët të jetë çokollata, aq më pak sheqer do të përmbajë.

Sugjeruar për ju: 12 përfitime të dëshmuara shëndetësore të ashwagandha

Çokollata është një nga ushqimet e pakta që ka shije të mrekullueshme, ndërsa siguron përfitime të rëndësishme shëndetësore.

Ndani këtë artikull:
Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Përfitimet shëndetësore të çokollatës së zezë”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt