🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Ushqimet për rritjen e flokëve

14 ushqimet më të mira për rritjen e flokëve

Shumë njerëz duan flokë më të fortë dhe më të shëndetshëm, veçanërisht kur plaken. Këtu janë 14 ushqimet më të mira që mund të hani për të nxitur rritjen e flokëve, të gjitha të mbështetura nga shkenca.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Qërshor 20, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Janar 2, 2022.

Shumë njerëz duan flokë të fortë dhe të shëndetshëm, veçanërisht kur rriten.

Është interesante se flokët tuaj rriten rreth 0,5 inç (1,25 cm) në muaj dhe 6 inç (15 cm) në vit. Sa shpejt rritet varet nga faktorë si mosha, shëndeti, gjenetika dhe dieta.

Edhe pse nuk mund të ndryshoni faktorë si mosha dhe gjenetika, dieta është një gjë mbi të cilën keni kontroll. Konsumimi i një diete pa lëndët ushqyese të duhura mund të çojë në rënien e flokëve.

Nga ana tjetër, ngrënia e një diete të ekuilibruar me lëndët ushqyese të duhura mund të ndihmojë në nxitjen e rritjes së flokëve, veçanërisht nëse jeni duke përjetuar rënie të flokëve për shkak të ushqyerjes së dobët.

Këtu janë 14 ushqimet më të mira që mund të hani për të nxitur rritjen e flokëve.

1. Vezë

Vezët janë një burim i madh i proteinave dhe biotinës, dy lëndë ushqyese që mund të nxisin rritjen e flokëve.

Ngrënia e proteinave adekuate është e rëndësishme për rritjen e flokëve, sepse gjëndrat e flokëve përbëhen kryesisht nga proteina. Mungesa e proteinave në dietë është treguar se nxit rënien e flokëve.

Biotina është thelbësore për prodhimin e një proteine të flokëve të quajtur keratin, prandaj suplementet e biotinës shpesh tregtohen për rritjen e flokëve. Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se konsumimi i më shumë biotinës mund të ndihmojë në përmirësimin e rritjes së flokëve te njerëzit me mungesë të biotinës.

Megjithatë, mangësitë e biotinës janë të rralla nëse konsumoni një dietë të ekuilibruar. Ka pak prova që tregojnë se njerëzit e shëndetshëm përfitojnë nga konsumimi i më shumë biotinës.

Vezët janë gjithashtu një burim i madh i zinkut, selenit dhe lëndëve të tjera ushqyese të shëndetshme për flokët. Kjo i bën ato një nga ushqimet më të mira për t'u konsumuar për shëndetin optimal të flokëve.

Përmbledhje: Vezët janë një burim i madh i proteinave dhe biotinës, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin dhe rritjen e flokëve. Një mangësi në secilin prej këtyre lëndëve ushqyese është lidhur me rënien e flokëve.

2. Manaferrat

Manaferrat janë të ngarkuar me komponime të dobishme dhe vitamina që mund të nxisin rritjen e flokëve.

16 ide për drekë të shëndetshme për të humbur peshë
Sugjeruar për ju: 16 ide për drekë të shëndetshme për të humbur peshë

Kjo përfshin vitaminën C, e cila ka veti të forta antioksiduese.

Antioksidantët mund të ndihmojnë në mbrojtjen e folikulave të flokëve kundër dëmtimit nga molekulat e dëmshme të quajtura radikale të lira. Këto molekula ekzistojnë natyrshëm në trup dhe në mjedis.

Për shembull, 1 filxhan (144 gram) luleshtrydhe siguron një mbresëlënëse 141% të nevojave tuaja ditore për vitaminë C.

Gjithashtu, trupi përdor vitaminën C për të prodhuar kolagjenin, një proteinë që ndihmon në forcimin e flokëve për të parandaluar që ato të bëhen të brishtë dhe të thyhen.

Për më tepër, vitamina C ndihmon trupin të thithë hekurin nga dieta. Nivelet e ulëta të hekurit mund të shkaktojnë anemi, e cila ka qenë e lidhur me rënien e flokëve.

Përmbledhje: Manaferrat janë të ngarkuar me komponime si antioksidantë dhe vitamina që mund të nxisin rritjen e flokëve. Për shembull, luleshtrydhet janë të pasura me vitaminë C, e cila ndihmon prodhimin e kolagjenit dhe thithjen e hekurit, dy faktorë që mund të nxisin rritjen e flokëve.

3. Spinaq

Spinaqi është një perime e shëndetshme jeshile që është e ngarkuar me lëndë ushqyese të dobishme si folati, hekuri dhe vitaminat A dhe C, të cilat të gjitha mund të nxisin rritjen e flokëve.

Vitamina A ndihmon gjëndrat e lëkurës të prodhojnë sebum. Kjo substancë vajore ndihmon në hidratimin e lëkurës së kokës për të mbajtur flokët të shëndetshëm.

Një filxhan (30 gram) spinaq siguron deri në 54% të nevojave tuaja ditore për vitaminë A.

Sugjeruar për ju: 11 ushqimet më të mira për të forcuar trurin dhe kujtesën

Spinaqi është gjithashtu një burim i shkëlqyer hekuri me bazë bimore, i cili është thelbësor për rritjen e flokëve. Hekuri ndihmon qelizat e kuqe të gjakut të bartin oksigjen në të gjithë trupin për të ushqyer metabolizmin tuaj dhe për të ndihmuar rritjen dhe riparimin.

Për më tepër, mungesa e hekurit është lidhur me rënien e flokëve.

Përmbledhje: Spinaqi është i ngarkuar me folate, hekur dhe vitamina A dhe C, të cilat mund të nxisin rritjen e flokëve. Një mangësi në këto lëndë ushqyese mund të rezultojë në rënien e flokëve.

4. Peshku i yndyrshëm

Peshqit yndyrorë si salmoni, harenga dhe skumbri kanë lëndë ushqyese që mund të nxisin rritjen e flokëve.

Ato janë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore omega-3, të cilat janë të lidhura me rritjen e flokëve.

Një studim me 120 gra zbuloi se marrja e një suplementi që përmban acide yndyrore omega-3 dhe omega-6 si dhe antioksidantë redukton rënien e flokëve dhe rrit dendësinë e flokëve.

Një studim tjetër zbuloi se marrja e një suplementi të vajit të peshkut reduktoi ndjeshëm humbjen e flokëve dhe rrit rritjen e flokëve tek gratë me flokë të holluar.

Megjithatë, ka vetëm një pjesë të vogël të studimeve mbi acidet yndyrore omega-3 dhe rritjen e flokëve. Më shumë studime nevojiten përpara se ekspertët e shëndetit të mund të bëjnë ndonjë rekomandim.

Peshku i yndyrshëm është gjithashtu një burim i madh i proteinave, selenit, vitaminës D3 dhe vitaminave B, lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në promovimin e flokëve të fortë dhe të shëndetshëm.

Përmbledhje: Peshqit e yndyrshëm si salmoni, harenga dhe skumbri janë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore omega-3, të cilat janë lidhur me rritjen dhe dendësinë e flokëve. Megjithatë, ka vetëm disa studime në këtë fushë, kështu që nevojiten më shumë.

5. Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla janë një burim i shkëlqyer i beta-karotenit. Trupi e konverton këtë përbërje në vitaminë A, e cila është e lidhur me shëndetin e mirë të flokëve.

Sugjeruar për ju: 11 ushqimet që ju bëjnë më të gjatë

Një patate e ëmbël mesatare (rreth 114 gram) përmban mjaftueshëm beta-karoten për të siguruar më shumë se katër herën e nevojave tuaja ditore për vitaminë A.

Hulumtimet kanë treguar se vitamina A nxit prodhimin e sebumit, i cili ndihmon në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm.

Për më tepër, vitamina A gjithashtu mund të përshpejtojë shkallën e rritjes së flokëve dhe të inkurajojë rritjen e flokëve më të trashë, duke parandaluar kështu regresimin e gjëndrave të tjera të flokëve.

Përmbledhje: Patatet e ëmbla janë të mbushura me vitaminë A, e cila ndihmon në prodhimin e sebumit. Përveç kësaj, ajo ka faktorë të tjerë që mund të ndihmojnë në përshpejtimin e shkallës së rritjes së flokëve.

6. Avokado

Avokadot janë të shijshme, ushqyese dhe një burim i madh yndyrash të shëndetshme.

Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës E, e cila mund të nxisë rritjen e flokëve. Një avokado mesatare (rreth 200 gram) siguron 21% të nevojave tuaja ditore për vitaminë E.

Ashtu si vitamina C, vitamina E është një antioksidant që ndihmon në luftimin e stresit oksidativ duke neutralizuar radikalet e lira.

Në një studim, njerëzit me rënie të flokëve përjetuan 34.5% më shumë rritje të flokëve pas marrjes së një suplementi të vitaminës E për tetë muaj.

Vitamina E gjithashtu mbron zonat e lëkurës, si skalpi i kokës, nga stresi oksidativ dhe dëmtimi. Lëkura e dëmtuar në lëkurën e kokës mund të rezultojë në cilësi të dobët të flokëve dhe më pak folikula të flokëve.

Për më tepër, avokadot janë një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore esenciale. Këto yndyrna nuk mund të prodhohen nga trupi, por janë blloqe thelbësore ndërtuese të qelizave tuaja. Mungesa e acideve yndyrore esenciale është lidhur me rënien e flokëve.

Përmbledhje: Avokadot janë të pasura me vitaminë E, një antioksidant që mund të nxisë rritjen e flokëve. Përveç kësaj, ato janë një burim i madh i acideve yndyrore esenciale, të cilat duket se janë vendimtare për rritjen e flokëve.

7. Arra

Arrat janë të shijshme, të përshtatshme dhe përmbajnë një sërë lëndësh ushqyese që mund të nxisin rritjen e flokëve.

16 mënyra për të rritur oreksin tuaj
Sugjeruar për ju: 16 mënyra për të rritur oreksin tuaj

Për shembull, një ons (28 gram) bajame siguron 37% mbresëlënëse të nevojave tuaja ditore për vitaminë E.

Për më tepër, ato gjithashtu ofrojnë një shumëllojshmëri të gjerë të vitaminave B, zinkut dhe acideve yndyrore esenciale. Një mangësi në ndonjë nga këto lëndë ushqyese është lidhur me rënien e flokëve.

Arrat gjithashtu janë lidhur me një shumëllojshmëri përfitimesh të tjera shëndetësore përveç rritjes së flokëve, duke përfshirë uljen e inflamacionit dhe një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

Kjo i bën arrat një shtesë të shkëlqyer dhe të lehtë në dietën tuaj.

Përmbledhje: Arrat janë të mbushura me lëndë ushqyese si vitamina E, vitaminat B, zinku dhe acidet yndyrore esenciale, të cilat të gjitha mund të nxisin rritjen e flokëve dhe janë të lidhura me shumë përfitime të tjera shëndetësore.

8. Farërat

Farat japin një sasi masive të lëndëve ushqyese me relativisht pak kalori. Shumë nga këto lëndë ushqyese mund të nxisin gjithashtu rritjen e flokëve. Këto përfshijnë vitaminën E, zinkun dhe selenin.

Një ons (28 gram) fara luledielli siguron gati 50% të nevojave tuaja ditore për vitaminë E, me një shumëllojshmëri të gjerë të vitaminave B të shëndetshme për flokët.

Për më tepër, disa fara si farat e lirit dhe farat chia gjithashtu ofrojnë acide yndyrore omega-3.

Një porcion 1 ons (28 gram) me fara liri siguron 6,388 mg acide yndyrore omega-3. Kjo është më shumë acide yndyrore omega-3 se gjysmë fileto (178 gram) salmon.

Megjithatë, farat e lirit ofrojnë një lloj acidi yndyror omega-3 që nuk përdoret nga trupi me aq efikasitet sa omega-3 që gjenden te peshqit yndyrorë. Sidoqoftë, është një shtesë e shkëlqyer në dietë.

Për të marrë shumëllojshmërinë më të gjerë të lëndëve ushqyese, është më mirë të konsumoni një përzierje farash.

Përmbledhje: Ashtu si arrat, farat janë të pasura me vitaminë E dhe lëndë ushqyese të tjera që mund të nxisin rritjen e flokëve. Disa fara përmbajnë gjithashtu omega-3, të cilat kanë qenë të lidhura me rritjen e flokëve.

9. Specat e ëmbël

Specat e ëmbël janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, e cila mund të ndihmojë në rritjen e flokëve.

Sugjeruar për ju: Dieta hormonale për aknet: Çfarë duhet të hani për të përmirësuar aknet tuaja

Një spec i verdhë jep gati 5.5 herë më shumë vitaminë C se një portokall.

Vitamina C ndihmon në nxitjen e prodhimit të kolagjenit, i cili mund të ndihmojë në forcimin e fijeve të flokëve tuaj. Është gjithashtu një antioksidant i fortë, i cili mund të mbrojë fijet e flokëve kundër stresit oksidativ.

Stresi oksidativ ndodh kur radikalet e lira mposhtin sistemin e mbrojtjes antioksiduese të trupit. Ajo ka qenë e lidhur me rënien e flokëve dhe thinjjen e flokëve.

Për më tepër, specat e ëmbël janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës A.

Kjo vitaminë mund të ndihmojë në përshpejtimin e rritjes së flokëve duke stimuluar prodhimin e sebumit, i cili ndihmon në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm.

Përmbledhje: Specat e ëmbël janë një burim i pasur i vitaminave A dhe C, dy lëndë ushqyese që ndihmojnë për të siguruar që flokët të qëndrojnë të shëndetshëm dhe që mund të ndihmojnë rritjen e flokëve.

10. goca deti

gocat e detit janë një nga burimet më të mira ushqimore të zinkut.

Zinku është një mineral që ndihmon në mbështetjen e ciklit të rritjes dhe riparimit të flokëve.

Mungesa e zinkut në dietë mund të nxisë telogjen effluvium, një formë e zakonshme por e kthyeshme e rënies së flokëve të shkaktuar nga mungesa e lëndëve ushqyese në dietë.

Studimet kanë treguar se marrja e një suplementi të zinkut mund të ndryshojë efektet e rënies së flokëve të shkaktuar nga mungesa e zinkut.

Megjithatë, marrja e tepërt e zinkut mund të nxisë gjithashtu rënien e flokëve. Kjo është arsyeja pse marrja e zinkut nga ushqime si gocat e detit mund të jetë më mirë sesa marrja e suplementeve pasi ushqimet ofrojnë zink në doza të vogla por të shëndetshme.

Përmbledhje: gocat e detit janë një nga burimet më të mira të zinkut në dietë. Ky mineral ndihmon në mbështetjen e ciklit të rritjes dhe riparimit të flokëve.

11. Karkaleca

Karkalecat janë butakë popullorë të pasur me shumë lëndë ushqyese që kanë potencialin të nxisin rritjen e flokëve.

Për shembull, karkalecat janë një burim i shkëlqyer i proteinave, vitaminave B, zinkut, hekurit dhe vitaminës D. Një porcion prej 100 gramësh karkaleca siguron 38% të nevojave tuaja ditore për vitaminë D.

Sugjeruar për ju: Ushqime të shëndetshme vegane

Është interesante se studimet kanë lidhur mungesën e vitaminës D3 me rënien e flokëve.

Pavarësisht se janë shumë të ulëta në yndyrë, karkalecat gjithashtu ofrojnë një sasi të vogël të acideve yndyrore omega-3. Dietat e pasura me acide yndyrore omega-3 janë lidhur me rritjen e përmirësuar të flokëve.

Përmbledhje: Karkalecat janë një burim i madh i proteinave, vitaminave B, zinkut, hekurit dhe vitaminës D, të cilat mund të ndihmojnë rritjen e flokëve. Ato gjithashtu ofrojnë një sasi të vogël të acideve yndyrore të shëndetshme omega-3.

12. Fasule

Fasulet janë një burim i madh proteinash me bazë bimore, e cila është thelbësore për rritjen e flokëve.

Ashtu si gocat e detit, fasulet janë një burim i mirë i zinkut, i cili ndihmon ciklin e rritjes dhe riparimit të flokëve. Një porcion prej 3,5 ons (100 gram) fasule të zeza siguron 7% të nevojave tuaja ditore për zink.

Ato gjithashtu ofrojnë shumë lëndë ushqyese të tjera të shëndetshme për flokët, duke përfshirë hekurin, biotinën dhe folatin.

Përveç të gjitha këtyre përfitimeve, fasulet janë shumë të gjithanshme dhe të lira, gjë që i bën ato një shtesë të lehtë në dietë.

Përmbledhje: Fasulet janë një burim i shkëlqyer i proteinave, hekurit, zinkut dhe biotinës, të cilat janë të gjitha thelbësore për shëndetin optimal të flokëve. Së bashku, ato mund të ndihmojnë në rritjen e flokëve.

13. Soja

Studimet kanë treguar se komponimet në sojë mund të nxisin rritjen e flokëve. Një nga këto komponime është spermidina, e cila është e bollshme në sojë.

Për shembull, një studim i 100 njerëzve të shëndetshëm zbuloi se një suplement ushqimor me bazë spermidine zgjati një fazë të rritjes aktive të flokëve të quajtur faza anagen. Sa më gjatë që një gjëndër qimesh të qëndrojë në fazën anagjene, aq më gjatë do të rritet.

Studimet me epruveta kanë treguar gjithashtu se spermidina nxit rritjen e flokëve të njeriut.

Megjithatë, hulumtimi mbi spermidinën dhe rritjen e flokëve është mjaft i ri, kështu që nevojiten më shumë studime përpara se ekspertët e shëndetit të mund të bëjnë rekomandime për marrjen e spermidinës.

Ushqimet kuruese: 10 ushqime që ndihmojnë trupin tuaj të rikuperohet
Sugjeruar për ju: Ushqimet kuruese: 10 ushqime që ndihmojnë trupin tuaj të rikuperohet

Përmbledhje: Kokrrat e sojës janë një nga burimet më të mira të spermidinës, një përbërës që mund të zgjasë fazën aktive të rritjes së flokëve.

14. Mishi

Mishi është një element kryesor në dietat e shumë njerëzve dhe është i pasur me lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë rritjen e flokëve.

Proteina në mish ndihmon rritjen dhe ndihmon në riparimin dhe forcimin e gjëndrave të flokëve. Një porcion prej 100 gramësh me biftek me fileto të gatuar ofron deri në 29 gram proteina.

Mishi i kuq, në veçanti, është i pasur me një lloj hekuri që absorbohet lehtë. Ky mineral ndihmon qelizat e kuqe të gjakut të dërgojnë oksigjen në të gjitha qelizat në trup, duke përfshirë folikulat e flokëve.

Mungesat në proteina dhe hekur janë lidhur me rënien e flokëve.

Përmbledhje: Mishi është një burim i shkëlqyer i proteinave, i cili është thelbësor për flokë të shëndetshëm dhe të fortë. Mishi i kuq, në veçanti, është i pasur me hekur, i cili mund të ndihmojë rritjen e flokëve.

Përmbledhje

Ajo që hani mund të ketë një efekt të madh në shëndetin e flokëve tuaj.

Mungesa e lëndëve ushqyese të duhura duke përfshirë vitaminat A, C, D dhe E, zinkun, vitaminat B, hekurin, biotinën, proteinat dhe acidet yndyrore esenciale mund të ngadalësojë rritjen e flokëve apo edhe të shkaktojë rënie të flokëve.

Për fat të mirë, korrigjimi i një mangësie në ndonjë nga këto lëndë ushqyese mund të ndihmojë në trajtimin e rënies së flokëve dhe të promovojë shkallën e rritjes së flokëve.

Nëse mendoni se ju mungojnë ndonjë nga këto lëndë ushqyese, provoni të shtoni disa nga ushqimet e mësipërme në dietën tuaj.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “14 ushqimet më të mira për rritjen e flokëve”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt