🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Krem i zëvendësuesve të gurit

6 alternativa të zgjuara për kremin e gurit

Kremi i tartarit është një përbërës popullor në shumë receta. Ky artikull paraqet 6 nga zëvendësuesit më të mirë të kremit të gurit.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Gusht 26, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Korrik 20, 2022.

Kremi i tartarit është një përbërës popullor në shumë receta.

I njohur gjithashtu si bitartrati i kaliumit, kremi i tartarit është forma pluhur e acidit tartarik. Ky acid organik gjendet natyrshëm në shumë bimë dhe gjithashtu formohet gjatë procesit të prodhimit të verës.

Kremi i tartarit ndihmon në stabilizimin e të bardhëve të vezëve të rrahura, parandalon kristalizimin e sheqerit dhe vepron si një agjent tharës për produktet e pjekura.

Nëse jeni në gjysmë të rrugës së një recete dhe zbuloni se nuk keni asnjë krem tartar në dorë, ka shumë zëvendësues të përshtatshëm.

Ky artikull diskuton 6 nga zëvendësuesit më të mirë për kremin e gurit.

1. Lëng limoni

Kremi i tartarit përdoret shpesh për të stabilizuar të bardhën e vezëve dhe ndihmon në sigurimin e majave karakteristike të larta në receta si beze.

Nëse nuk ju ka mbetur kremi i gurit në një rast si ky, lëngu i limonit funksionon si një zëvendësues i shkëlqyeshëm.

Lëngu i limonit siguron të njëjtin aciditet si kremi i tartarit, duke ndihmuar në formimin e majave të ngurtë kur rrahni të bardhat e vezëve.

Nëse jeni duke bërë shurupe ose kremra, lëngu i limonit mund të zëvendësojë gjithashtu kremin e gurit për të ndihmuar në parandalimin e kristalizimit.

Për rezultate më të mira, zëvendësoni një sasi të barabartë me lëng limoni për kremin e tartarit në recetën tuaj.

Përmbledhje: Në recetat në të cilat kremi i tartarit përdoret për të stabilizuar të bardhët e vezëve ose për të parandaluar kristalizimin, përdorni një sasi të barabartë lëng limoni në vend të kësaj.

2. Uthull e bardhë

Ashtu si kremi i tartarit, uthulla e bardhë është acid. Mund të zëvendësohet me kremin e gurit kur e gjeni veten në një majë në kuzhinë.

Ky zëvendësues funksionon më mirë kur po stabilizoni të bardhat e vezëve për receta si sufllaqe dhe beze.

Thjesht përdorni një sasi të barabartë uthull të bardhë në vend të kremit të tartarit kur rrahni të bardhat e vezëve.

Zëvendësuesit e çamçakëzit Xanthan: 9 alternativa të shkëlqyera
Sugjeruar për ju: Zëvendësuesit e çamçakëzit Xanthan: 9 alternativa të shkëlqyera

Mbani në mend se uthulla e bardhë mund të mos jetë një alternativë e mirë për produktet e pjekura si ëmbëlsirat, pasi mund të ndryshojë shijen dhe strukturën.

Përmbledhje: Uthulla e bardhë është acid dhe mund të përdoret për të ndihmuar në stabilizimin e të bardhëve të vezëve. Kremin e tartarit mund ta zëvendësoni me një sasi të barabartë uthull të bardhë.

3. Pluhur për pjekje

Nëse receta juaj përmban edhe sodë buke dhe krem me tartar, mund ta zëvendësoni lehtësisht me pluhur pjekjeje.

Kjo për shkak se pluhuri i pjekjes përbëhet nga bikarbonat natriumi dhe acidi tartarik, i njohur gjithashtu si sodë buke dhe kremi i tartarit, përkatësisht.

Ju mund të përdorni 1,5 lugë çaji (6 gram) pluhur pjekjeje për të zëvendësuar 1 lugë çaji (3,5 gram) krem me tartar.

Ky zëvendësim është ideal sepse mund të përdoret në çdo recetë pa ndryshuar shijen ose strukturën e produktit përfundimtar.

Përmbledhje: Pluhuri për pjekje mund të përdoret për të zëvendësuar kremin e tartarit në recetat që përmbajnë gjithashtu sodë buke. Zëvendësoni 1,5 lugë çaji (6 gram) pluhur pjekjeje me 1 lugë çaji (3,5 gram) krem tartari.

4. Dhallë

Dhallë është lëngu që mbetet pas përvëlimit të gjalpit nga kremi.

Për shkak të aciditetit të tij, dhallë mund të funksionojë si një zëvendësim për kremin e tartarit në disa receta.

Funksionon veçanërisht mirë në produktet e pjekura, por duhet të hiqet disa lëngje nga receta për të llogaritur dhallën.

Për çdo 1/4 lugë çaji (1 gram) krem tartar në recetë, hiqni 1/2 filxhan (120 ml) lëng nga receta dhe zëvendësojeni me 1/2 filxhan (120 ml) dhallë.

Zëvendësuesit e dhallës: 14 opsione qumështore, pa qumësht dhe vegan
Sugjeruar për ju: Zëvendësuesit e dhallës: 14 opsione qumështore, pa qumësht dhe vegan

Përmbledhje: Dhallë mund të bëjë një zëvendësim të përshtatshëm për kremin e tartarit në receta, veçanërisht në produktet e pjekura. Për çdo 1/4 lugë çaji (1 gram) krem tartar, hiqni 1/2 filxhan (120 ml) lëng nga receta dhe zëvendësojeni me 1/2 filxhan (120 ml) dhallë.

5. Kos

Ashtu si dhallë, jogurti është acid dhe mund të përdoret për të zëvendësuar kremin e tartarit në disa receta.

Përpara se të përdorni kosin si zëvendësues, hollojeni me pak qumësht që të përputhet me konsistencën e dhallës dhe më pas përdorni atë për të zëvendësuar kremin e tartarit në të njëjtën mënyrë.

Rezervoni këtë zëvendësim kryesisht për produktet e pjekura, pasi ju kërkon të hiqni lëngjet nga receta.

Për çdo 1/4 lugë çaji (1 gram) krem tartar, hiqni 1/2 filxhan (120 ml) lëng nga receta dhe zëvendësojeni me 1/2 filxhan (120 ml) kos që është holluar me qumësht.

Përmbledhje: Kosi është acid dhe mund të përdoret si zëvendësues për kremin e tartarit në produktet e pjekura. Së pari, holloni kosin me qumësht, më pas hiqni 1/2 filxhan (120 ml) lëng në recetë dhe zëvendësojeni me 1/2 filxhan (120 ml) kos për çdo 1/4 lugë çaji (1 gram) krem. të tartarit.

6. Lëreni atë

Në disa receta, mund të jetë më e lehtë të hiqet kremi i gurit sesa të gjesh një zëvendësues për të.

Për shembull, nëse përdorni kremin e tartarit për të stabilizuar të bardhat e vezëve të rrahura, është në rregull të lini jashtë kremin e tartarit nëse nuk keni në dorë.

Përveç kësaj, nëse jeni duke bërë shurup, krem ose krem dhe përdorni kremin e tartarit për të parandaluar kristalizimin, mund ta hiqni atë nga receta pa pasoja të rënda.

Megjithëse shurupet mund të kristalizohen përfundimisht nëse ruhen për një periudhë të gjatë, ju mund ta rregulloni këtë thjesht duke i ngrohur përsëri në sobë ose në mikrovalë.

Nga ana tjetër, mund të mos jetë një ide e mirë të lini jashtë kremin e tartarit ose një zëvendësues për produktet e pjekura që kërkojnë një agjent thartës.

Sugjeruar për ju: Zëvendësuesit e miellit që ngrihen vetë: 12 opsione të zgjuara

Përmbledhje: Në disa receta, kremi i tartarit mund të lihet jashtë nëse nuk ka zëvendësues të përshtatshëm. Ju thjesht mund të hiqni kremin e tartarit nga receta nëse jeni duke bërë të bardhat e vezëve të rrahura, shurupe, kremra ose krem.

Përmbledhje

Kremi i tartarit është një përbërës i zakonshëm që gjendet në një sërë recetash.

Megjithatë, nëse jeni në një majë, ka shumë zëvendësues në dispozicion.

Përndryshe, mund të jeni në gjendje të hiqni fare kremin e gurit.

Duke bërë disa modifikime të vogla në recetat tuaja, është e lehtë të stabilizoni të bardhat e vezëve, t'i shtoni volum produkteve të pjekura dhe të parandaloni kristalizimin në shurupe pa krem tartari.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “6 zëvendësues të zgjuar për kremin e gurit”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt