🥕 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Ushqimet e mëngjesit për diabetikët

10 ushqimet më të mira të mëngjesit për njerëzit me diabet

Shumë opsione të njohura të mëngjesit janë të pasura me karbohidrate dhe mund të jenë të papërshtatshme për ata me diabet. Këtu janë 10 ide të shkëlqyera për mëngjes për njerëzit me diabet.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Korrik 21, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Nëntor 29, 2021.

Ardhja me opsione ushqyese, të shijshme dhe të ngopshme për mëngjes mund të jetë një luftë nëse keni diabet, duke pasur parasysh se sa opsione të njohura mëngjesi janë të pasura me karbohidrate.

Me diabetin, zakonisht është e nevojshme të menaxhoni nivelet e sheqerit në gjak. Dhe kjo përfshin menaxhimin e sasisë së karbohidrateve që konsumoni.

Kur shqyrtoni opsionet e mëngjesit, zgjidhni ato që janë të pasura me proteina dhe fibra, përmbajnë yndyrna të shëndetshme dhe ofrojnë sasi të ulëta deri në mesatare të karbohidrateve.

Këtu janë 10 ide të shkëlqyera për mëngjes për njerëzit me diabet.

1. Vezë

Vezët janë të shijshme, të gjithanshme dhe një zgjedhje e shkëlqyer për mëngjes për njerëzit me diabet.

Ato janë të ulëta në kalori dhe të larta në proteina, duke siguruar rreth 70 kalori dhe 6 gram proteina për një vezë të madhe. Përveç kësaj, një vezë përmban më pak se 1 gram karbohidrate.

Një studim 12-javor i 65 njerëzve me diabet të tipit 2 zbuloi se ngrënia e dy vezëve në ditë si pjesë e një diete të pasur me proteina ul ndjeshëm sheqerin në gjak të agjërimit dhe nivelet e HbA1c, një tregues i kontrollit afatgjatë të sheqerit në gjak.

Ju mund t'i shijoni vezët në mënyra të ndryshme, si të skuqura, të ziera ose të fërguara. Përndryshe, provoni të bëni një omëletë të shëndetshme dhe të shijshme me një shumëllojshmëri perimesh si spinaq, kërpudha dhe speca zile.

Përmbledhje: Vezët janë të shijshme, të gjithanshme dhe të shkëlqyera për njerëzit me diabet falë proteinave të larta, yndyrave të moderuara dhe përmbajtjes së ulët të karbohidrateve. Mund t'i shijoni në mënyra të ndryshme si të skuqura, të ziera, të fërguara ose si omëletë.

2. Kos grek me manaferra

Kosi grek me manaferra është një opsion i lehtë, i shijshëm dhe ushqyes për mëngjes që u përshtatet individëve me diabet.

Sipas disa studimeve, ngrënia e produkteve të qumështit mund të përmirësojë kontrollin e sheqerit në gjak dhe të ulë nivelet e sheqerit në gjak. Spekulohet se kjo mund të jetë pjesërisht për shkak të probiotikëve të kosit, të cilët ndihmojnë trupin tuaj të shpërbëjë sheqernat.

12 ushqime të ëmbla dhe miqësore me diabetin
Sugjeruar për ju: 12 ushqime të ëmbla dhe miqësore me diabetin

Një shërbim standard 5,3 ons (150 gram) i kosit grek me pak yndyrë me 1/2 filxhan (75 gram) manaferra përmban sa vijon:

Kjo pjatë është relativisht e ulët në kalori. Nëse dëshironi, mund të shtoni një lugë gjelle arra të grimcuara ose të copëtuara për një rritje të kalorive dhe yndyrave të shëndetshme pa rritur shumë përmbajtjen e karbohidrateve.

Përmbledhje: Kosi grek me manaferra është një opsion ushqyes për mëngjes. Mund të përmirësojë kontrollin e sheqerit në gjak, pjesërisht për shkak të probiotikëve që gjenden në kos.

3. Puding me fara chia gjatë natës

Farat Chia janë të shkëlqyera për njerëzit me diabet, pasi ato janë të larta në fibra dhe acide yndyrore të shëndetshme omega-3, por të ulëta në karbohidrate të tretshme. Karbohidratet e tretshme janë ato që mund të përdoren nga trupi juaj dhe të rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

Edhe pse një shërbim 1 ons (28 gram) përmban 12 gram karbohidrate, 9.8 gram vijnë nga fibra dhe nuk rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

Përveç kësaj, fibra e tretshme në farat chia mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak duke ngadalësuar mënyrën se si ushqimi i shpejtë lëviz nëpër zorrët dhe përthithet në qarkullimin e gjakut.

Për të bërë një puding të farës chia gjatë natës, vendosni 1 ons (28 gram) fara chia, 1 filxhan (244 gram) qumësht bajamesh të pa ëmbëlsuar dhe një copë ekstrakt vanilje në një kavanoz murature. Tundeni mirë që të bashkohen dhe vendoseni në frigorifer gjatë gjithë natës.

Sugjeruar për ju: 12 ushqimet më të mira për të ngrënë në mëngjes

Një puding me fara chia gjatë natës i bërë duke përdorur këtë recetë përmban:

Për të përmirësuar shijen, sipër pudingut të farës chia me fruta të freskëta me pak karbohidrate, si boronicat ose luleshtrydhet. Për ëmbëlsi shtesë, mund të shtoni pak ëmbëlsues pa sheqer si stevia.

Përmbledhje: Farat Chia janë të larta në fibra të tretshme dhe të ulëta në karbohidrate, duke i bërë ato të shkëlqyera për njerëzit me diabet. Provoni të përzieni një puding me fara chia gjatë natës për të shijuar përfitimet e tyre.

4. Bollgur

Bollguri është një pjatë ushqyese e mëngjesit e bërë nga tërshërë të prerë në çelik, të mbështjellë ose të menjëhershme.

Edhe pse tërshëra është relativisht e lartë në karbohidrate, tërshëra është një opsion i mirë për njerëzit me diabet, sepse mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave.

Një porcion standard i tërshërës i bërë me 1/2 filxhan (40,5 gram) tërshërë dhe 1 filxhan (250 mL) ujë përmban:

Tërshëra përmban një lloj fibre specifike të quajtur beta-glukan, e cila është përgjegjëse për shumicën e efekteve të saj në uljen e sheqerit në gjak. Përveç kësaj, beta-glukani ju ndihmon të qëndroni më të ngopur për më gjatë duke nxitur lirimin e peptidit YY (PYY) në zorrë, i cili sinjalizon ngopje.

Nëse dëshironi ta bëni tërshërën tuaj më të shijshme dhe më ushqyese, provoni të shtoni përbërës të tillë si kanellë, manaferra, arra, fara ose kos grek – asnjëri prej të cilëve nuk është i pasur me karbohidrate.

Përmbledhje: Bollguri është i pasur me fibra të tretshme që ndihmon në kontrollin e sheqerit në gjak dhe mund t'ju mbajë të ndiheni të ngopur për më gjatë. Pavarësisht përmbajtjes relativisht të lartë të karbohidrateve, është një opsion i mirë për njerëzit me diabet.

5. Tost me avokado me shumë kokrra

Tosti me avokado me shumë kokrra është një pjatë e thjeshtë dhe popullore që mund të shijohet nga njerëzit me diabet.

Sugjeruar për ju: 21 idetë më të mira të rostiçeri nëse keni diabet

Si fillim, avokadot janë të mbushura me fibra dhe acide yndyrore të pangopura që mund të ndihmojnë në parandalimin e rritjes së tepërt të sheqerit në gjak pas një vakti. Ky përfitim nxitet edhe nga fibra nga buka me shumë kokrra.

Një fetë (33 gram) dolli me shumë kokrra me 1/2 avokado (101 gram) ofron:

Nëse dëshironi, shtoni një vezë të zier ose të skuqur për të rritur përmbajtjen e proteinave dhe yndyrës. Përndryshe, shtoni pak kripë dhe piper ose pak salcë djegës me pak karbohidrate për aromë shtesë.

Përmbledhje: Tosti i avokados është i pasur me yndyrna dhe fibra të shëndetshme dhe mund të ndihmojë kontrollin e sheqerit në gjak, duke e bërë atë një opsion të mirë për njerëzit me diabet.

6. Smoothie me pak karbohidrate

Edhe pse smoothie-t zakonisht janë të pasura me karbohidrate dhe sheqer, ka disa mënyra për të bërë një smoothie të shijshme me pak karbohidrate që është i përshtatshëm për njerëzit me diabet.

Për shembull, një smoothie me avokado me pak karbohidrate i bërë me 1/2 (101 gram) avokado, 1/2 filxhan (122 gram) qumësht bajamesh të pa ëmbëlsuar, 1/2 filxhan (123 gram) kos grek me pak yndyrë dhe një pulë. ekstrakti i vaniljes përmban:

Për të rritur ëmbëlsinë, mund të shtoni pak ëmbëlsues natyral si stevia. Për një rritje të proteinave, shtoni 1/2 lugë ose 1 lugë pluhur proteine, e cila duhet të ndihmojë në frenimin e oreksit tuaj.

Përmbledhje: Një smoothie me pak karbohidrate si një smoothie me avokado është një opsion i thjeshtë mëngjesi për njerëzit me diabet. Ju mund të shtoni pluhur proteinash në smoothie për një rritje të shtuar të proteinave.

7. Drithëra me krunde gruri

Krundet e grurit janë shtresa e jashtme e bërthamës së grurit që hiqet gjatë procesit të bluarjes.

Kur krundet e grurit bëhen drithëra, krundet përpunohen në thekon ose fishekë. Këto janë të pasura me lëndë ushqyese dhe fibra të ndryshme dhe kanë një ngarkesë të ulët glicemike, që do të thotë se ato rrisin nivelet e sheqerit në gjak ngadalë dhe jo shpejt.

Një shërbim standard 1 ons (28 gram) drithëra me krunde gruri përmban:

29 ushqime të shëndetshme që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë
Sugjeruar për ju: 29 ushqime të shëndetshme që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

Drithërat me krunde gruri zakonisht shërbehen me qumësht ose kos dhe mund të shtoni përbërës të tjerë si manaferrat ose kanellën për aromë shtesë.

Përmbledhje: Drithërat e krundeve të grurit janë të pasura me fibra dhe kanë një ngarkesë të ulët glicemike, që do të thotë se ato rrisin ngadalë nivelet e sheqerit në gjak. Kjo i bën ato të përshtatshme për njerëzit me diabet.

8. Tas me gjizë, fruta dhe arra

Gjiza është e butë, kremoze, e shijshme dhe e përshtatshme për njerëzit me diabet.

Përveç kësaj, disa kërkime sugjerojnë se konsumimi i produkteve të qumështit mund të ndihmojë në uljen e rezistencës ndaj insulinës, e cila është një çështje tipike për njerëzit me diabet.

Ka një aromë të butë në vetvete. Disa njerëzve u pëlqen ta rrihin atë në një përpunues ushqimi ose blender për ta bërë atë më kremoz. Ju gjithashtu mund të provoni të bëni gjizë të ëmbël dhe të shijshëm, tas me fruta dhe arra.

Një porcion 1/2 filxhani (105 gram) gjizë, i mbushur me 1/4 filxhan (37,5 gram) boronica dhe 1/2 ons (14 gram) bajame përmban:

Përmbledhje: Një tas me gjizë, fruta dhe arra përmban një sasi të mirë proteinash dhe yndyre, ndërkohë që ka pak karbohidrate, duke e bërë atë një opsion të përshtatshëm mëngjesi për njerëzit me diabet.

9. Tost me shumë kokrra me gjalpë arra

Gjalpi klasik i arrave dhe buka e thekur është një opsion i thjeshtë mëngjesi që u përshtatet njerëzve me diabet

Hulumtimet kanë treguar se ngrënia e ushqimeve me yndyrë të lartë mund të ngadalësojë lirimin e sheqerit në gjak dhe të parandalojë rritjen e sheqerit në gjak.

Një fetë (33 gram) dolli me shumë kokrra me një lugë gjelle (16 g) gjalpë kikiriku natyral ofron:

Sugjeruar për ju: 14 ushqime të shëndetshme për mëngjes që ju ndihmojnë të humbni peshë

Megjithëse shembulli i mësipërm përdor gjalpë kikiriku, llojet e tjera si gjalpi i shqemit ose bajamet janë gjithashtu të mira për t'u përdorur. Vetëm sigurohuni që të zgjidhni versione natyrale pa sheqer të shtuar.

Përmbledhje: Yndyrnat e shëndetshme si ato në gjalpin e arrave ngadalësojnë lirimin e sheqerit në qarkullimin tuaj të gjakut dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e rritjes së sheqerit në gjak. Kombinimi i gjalpit të arrave me një fetë bukë të thekur me shumë kokrra është një zgjedhje e shkëlqyer mëngjesi për njerëzit me diabet.

10. Scramble tofu me bukë të thekur me shumë kokrra

Tofu është një opsion i gjithanshëm dhe i shkëlqyeshëm për mëngjes për individët me diabet, sepse është i ulët në karbohidrate, por i lartë në proteina dhe yndyra. Është bërë nga qumështi i kondensuar i sojës i shtypur në blloqe të forta.

Megjithëse tofu zakonisht shihet si një proteinë për drekë ose darkë, ju mund ta shijoni atë për mëngjes në shumë mënyra.

Për shembull, gatuani një përzierje tofu të shpejtë dhe të shijshme. Thjesht prisni tofu të fortë në copa të vogla, gatuajeni në një tigan të nxehtë me pak vaj ulliri dhe rregulloni me erëza si kripë, piper dhe pluhur shafran i Indisë.

Një porcion me tofu të përgatitur me 100 gram tofu të fortë në një fetë (33 gram) bukë të thekur me shumë kokrra përmban lëndët ushqyese të mëposhtme:

Ju gjithashtu mund ta kombinoni këtë pjatë me perime të skuqura si spinaq, qepë, kungull i njomë ose kërpudha.

Përmbledhje: Përzierja me tofu është e shijshme, e lehtë për t'u bërë dhe me pak karbohidrate - një opsion ideal për mëngjesin për diabetin. Mundohuni ta kombinoni me një fetë bukë të thekur me shumë kokrra ose perime.

Përmbledhje

Ardhja me opsione ushqyese, të shijshme dhe plot ushqim për mëngjes mund të jetë e ndërlikuar për individët me diabet.

Sugjeruar për ju: 32 ide rostiçeri të shëndetshme me pak kalori

Fatmirësisht, ka shumë zgjedhje të shëndetshme për të eksploruar. Këto mund t'ju ndihmojnë të menaxhoni nivelet e sheqerit në gjak dhe t'ju mbajnë të ushqyer deri në drekë.

Mbani në mend se megjithëse këto ide për mëngjes mund t'ju ndihmojnë të mbani nën kontroll sheqerin në gjak pas mëngjesit, ju duhet të ndiqni një dietë të përgjithshme ushqyese dhe të ekuilibruar gjatë gjithë ditës për të mbajtur sheqerin tuaj të përgjithshëm në gjak në një nivel të shëndetshëm.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “10 ushqimet më të mira të mëngjesit për njerëzit me diabet”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt