Ilaçet më të mira të hangover

6 kura kundër hangover, të mbështetura nga shkenca

Hangover janë një efekt anësor i zakonshëm i konsumimit të alkoolit, por për fat të mirë, ka mënyra për të zvogëluar ashpërsinë e tyre. Këtu janë 6 kura për hangover të mbështetura nga shkenca.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Mars 3, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Nëntor 9, 2021.

Pirja e alkoolit, veçanërisht e tepërt, mund të shoqërohet me efekte të ndryshme anësore.

Hangoveri është më i zakonshmi, me simptoma që përfshijnë lodhje, dhimbje koke, të përziera, marramendje, etje dhe ndjeshmëri ndaj dritës ose zërit.

Ndërkohë që nuk mungojnë kurat e supozuara për hangover, duke filluar nga pirja e një gote me lëng turshi deri te fërkimi i një limoni në sqetull përpara se të pini, pak prej tyre mbështeten nga shkenca.

Ky artikull shqyrton 6 mënyra të thjeshta, të bazuara në prova për të kuruar një hangover.

Sugjeruar për ju: Ushqimet më të mira për hangover: Ushqimi më i mirë për të ngrënë kur jeni të uritur

1. Hani një mëngjes të mirë

Ngrënia e një mëngjesi të bollshëm është një nga ilaçet më të njohura për një hangover.

Një arsye është se një mëngjes i mirë mund të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak.

Megjithëse nivelet e ulëta të sheqerit në gjak nuk janë domosdoshmërisht shkaku i një hangover, ato shpesh shoqërohen me të.

Sheqeri i ulët në gjak mund të kontribuojë gjithashtu në disa simptoma të hangover, të tilla si të përziera, lodhje dhe dobësi.

Disa studime tregojnë gjithashtu se mbajtja e sheqerit në gjak mund të zbusë disa nga ndryshimet trupore që ndodhin me konsumimin e alkoolit, siç është grumbullimi i acidit në gjak.

Pirja e tepërt mund të prishë ekuilibrin e kimikateve në gjakun tuaj dhe të shkaktojë acidozë metabolike, e cila karakterizohet nga një rritje e aciditetit. Mund të shoqërohet me simptoma të tilla si nauze, të vjella dhe lodhje.

Përveçse ndihmon në uljen e disa simptomave të hangoverit, ngrënia e një mëngjesi të shëndetshëm mund të sigurojë vitamina dhe minerale të rëndësishme, të cilat mund të varfërohen me marrjen e tepërt të alkoolit.

Megjithëse nuk ka prova që të tregojnë se sheqeri i ulët në gjak është një shkak i drejtpërdrejtë i hangoverit, ngrënia e një mëngjesi të ushqyeshëm, të ekuilibruar dhe të përzemërt në mëngjes pas pirjes mund të ndihmojë në uljen e simptomave të hangover.

Përmbledhje: Ngrënia e një mëngjesi të mirë mund të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak, të sigurojë vitamina dhe minerale të rëndësishme dhe të reduktojë simptomat e hangoverit.

2. Flini shumë

Alkooli mund të shkaktojë shqetësime të gjumit dhe mund të shoqërohet me ulje të cilësisë dhe kohëzgjatjes së gjumit për disa individë.

The World's most trusted place to buy and sell cryptocurrency Get $10 in free Bitcoin for singing up. Sign up and get $10

Megjithëse sasitë e ulëta deri në mesatare të alkoolit fillimisht mund të nxisin gjumin, studimet tregojnë se sasitë më të larta dhe përdorimi kronik përfundimisht mund të prishin modelet e gjumit.

Ndërsa mungesa e gjumit nuk shkakton hangover, ajo mund ta përkeqësojë gjendjen tuaj të varur.

Sugjeruar për ju: 10 arsye pse gjumi i mirë është i rëndësishëm

Lodhja, dhimbja e kokës dhe nervozizmi janë të gjitha simptoma të hangoverit që mund të përkeqësohen nga mungesa e gjumit.

Të bësh një gjumë të mirë të natës dhe të lejosh trupin të rikuperohet mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave dhe ta bëjë hangoverin më të durueshëm.

Përmbledhje: Konsumimi i alkoolit mund të ndërhyjë me gjumin. Mungesa e gjumit mund të kontribuojë në simptoma të hangover si lodhje, nervozizëm dhe dhimbje koke.

3. Qëndroni të hidratuar

Pirja e alkoolit mund të çojë në dehidrim në disa mënyra të ndryshme.

Së pari, alkooli ka një efekt diuretik. Kjo do të thotë se rrit prodhimin e urinës, duke çuar në humbjen e lëngjeve dhe elektroliteve që nevojiten për funksionimin normal.

Së dyti, sasitë e tepërta të alkoolit mund të shkaktojnë të vjella, duke çuar në një humbje edhe më të madhe të lëngjeve dhe elektroliteve.

Megjithëse dehidratimi nuk është shkaku i vetëm i hangoverit, ai kontribuon në shumë nga simptomat e tij, si etja e shtuar, lodhja, dhimbja e kokës dhe marramendja.

Rritja e marrjes së ujit mund të ndihmojë në zbutjen e disa simptomave të hangoverit dhe madje t'i parandalojë ato krejtësisht.

Kur pini alkool, një rregull i mirë i parë është të alternoni një gotë me ujë dhe një pije. Megjithëse kjo nuk do të parandalojë domosdoshmërisht dehidratimin, mund t'ju ndihmojë të moderoni marrjen e alkoolit.

Më pas, qëndroni të hidratuar gjatë gjithë ditës duke pirë ujë sa herë që ndiheni të etur për të reduktuar simptomat tuaja të hangover.

Përmbledhje: Pirja e alkoolit mund të shkaktojë dehidrim, gjë që mund të përkeqësojë disa simptoma të hangover. Qëndrimi i hidratuar mund të zvogëlojë simptomat e hangover si etja, lodhja, dhimbja e kokës dhe marramendja.

4. Pini një pije mëngjesin tjetër

Shumë njerëz betohen për këtë ilaç të zakonshëm të hangover.

Megjithëse bazohet kryesisht në mite dhe prova anekdotike, ka disa prova që mbështesin se pirja e një pije mëngjesin tjetër mund të zvogëlojë simptomat e hangover.

Kjo ndodh sepse alkooli ndryshon mënyrën se si metanoli, një kimikat që gjendet në sasi të vogla në pijet alkoolike, përpunohet në trup.

Pasi pini alkool, metanoli shndërrohet në formaldehid, një përbërës toksik që mund të jetë shkaku i disa simptomave të hangoverit.

Megjithatë, pirja e etanolit (alkoolit) kur keni hangover mund të ndalojë këtë konvertim dhe të parandalojë formimin e formaldehidit krejtësisht. Në vend që të formojë formaldehid, metanoli më pas ekskretohet në mënyrë të sigurt nga trupi.

Megjithatë, kjo metodë nuk rekomandohet si një trajtim për hangover, pasi mund të çojë në zhvillimin e zakoneve jo të shëndetshme dhe varësisë ndaj alkoolit.

Sugjeruar për ju: 6 suplementet më të mira për të fituar muskuj

Përmbledhje: Pirja e alkoolit mund të parandalojë shndërrimin e metanolit në formaldehid, i cili mund të zvogëlojë disa simptoma të hangover.

5. Provoni të merrni disa nga këto suplemente

Megjithëse kërkimet janë të kufizuara, disa studime kanë zbuluar se disa suplemente mund të lehtësojnë simptomat e hangover.

Më poshtë janë disa suplemente që janë hulumtuar për aftësinë e tyre për të reduktuar simptomat e hangover:

Mbani në mend se hulumtimi mungon dhe nevojiten studime të mëtejshme për të vlerësuar efektivitetin e suplementeve në reduktimin e simptomave të hangover.

Sugjeruar për ju: 6 çajrat më të mirë para gjumit që ju ndihmojnë të flini

Përmbledhje: Disa suplemente, duke përfshirë xhensen e kuq, dardhë me gjemba, xhenxhefil, vaj borage dhe eleuthero, janë studiuar për aftësinë e tyre për të ulur simptomat e hangover.

6. Shmangni pijet me të ngjashme

Nëpërmjet procesit të fermentimit të etanolit, sheqernat shndërrohen në dioksid karboni dhe etanol, i njohur gjithashtu si alkool.

Kongjenerët janë nënprodukte kimike toksike që gjithashtu formohen në sasi të vogla gjatë këtij procesi, me pije të ndryshme alkoolike që përmbajnë sasi të ndryshme.

Disa studime kanë zbuluar se konsumimi i pijeve me një sasi të lartë të substancave të ngjashme mund të rrisë shpeshtësinë dhe ashpërsinë e një hangover. Të ngjashmet gjithashtu mund të ngadalësojnë metabolizmin e alkoolit dhe të shkaktojnë simptoma të zgjatura.

Pijet me përmbajtje të ulët kongjenitale përfshijnë vodka, xhin dhe rumin, me vodka që nuk përmban pothuajse asnjë të ngjashme.

Ndërkohë, tekila, uiski dhe konjaku janë të gjitha me përmbajtje të lartë, me uiski bourbon që përmban sasinë më të lartë.

Një studim kishte 95 të rritur të rinj që pinin mjaft vodka ose burbon për të arritur një përqendrim të alkoolit në frymëmarrje prej 0.11%. Ai zbuloi se pirja e borbonit me përmbajtje të lartë rezultoi në hangover më të keqe sesa pirja e vodkës me përmbajtje të ulët.

Sugjeruar për ju: 6 çajrat më të mirë për të humbur peshë dhe yndyrë në bark

Një studim tjetër kishte 68 pjesëmarrës që pinin 2 ons vodka ose uiski.

Pirja e uiskit rezultoi në simptoma të hangover si erë e keqe, marramendje, dhimbje koke dhe vjellje të nesërmen, ndërsa pirja e vodkës jo.

Përzgjedhja e pijeve me përmbajtje të ulët kongjenitale mund të ndihmojë në uljen e incidencës dhe ashpërsisë së hangover.

Përmbledhje: Zgjedhja e pijeve me përmbajtje të ulët kongjenitale, të tilla si vodka, xhin dhe rumi, mund të ulë ashpërsinë dhe shpeshtësinë e hangovers.

Përmbledhje

Ndërsa ka shumë kura të njohura për hangover atje, pak prej tyre mbështeten në fakt nga shkenca.

Megjithatë, ka disa mënyra të mbështetura nga shkenca për të shmangur simptomat e pakëndshme që pasojnë një natë me pije.

Strategjitë përfshijnë qëndrimin e hidratuar, gjumë të mjaftueshëm, ngrënien e një mëngjesi të mirë dhe marrjen e disa suplementeve, të cilat të gjitha mund të zvogëlojnë simptomat tuaja të hangoverit.

Gjithashtu, pirja e moderuar dhe zgjedhja e pijeve me përmbajtje të ulët të ngjashme mund t'ju ndihmojë të parandaloni një hangover në radhë të parë.

Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Ilaçet më të mira të hangover”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt