🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Janë Converse veganë?

A mund t'i vishni me siguri këto këpucë ikonike?

Converse ofron atlete të mahnitshme dhe shumica prej nesh kanë pasur një palë në jetën tonë. Por a janë veganë Converse?

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Shkurt 24, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Shtator 3, 2021.

Converse, marka kryesore e modës që i përshtatet shumicës së stileve dhe shijeve.

Emërtoni një veshje që nuk duket mirë me Converse ?! Ne do të thotë, disa burra madje i veshin ato me një kostum të plotë dhe ende duken shkëlqyeshëm!

Por aq të gjithanshëm sa janë, janë Converse vegane?

Kjo është pyetja prej një milion dollarësh në mendjen e shumë veganëve.

Dhe përgjigja nuk është aq e lehtë sa do të donim të ishte…

Converse - vegani VS jo vegan është një nga debatet më të gjatë në internet. Ok, ka pak ekzagjerim këtu, por përgjigjet janë mjaft konfliktuale, dhe vetë kompania nuk ndihmon shumë.

Përgjigja e shkurtër: Converse nuk është një markë vegane e certifikuar, por ato kanë shumë këpucë miqësore me veganët!

Ne, natyrisht, hymë më thellë në këtë vrimë lepuri për të zbuluar të vërtetën dhe për t'ju dhënë përgjigje të informuara.

Janë Converse veganë?

Jo, Converse nuk është një markë vegane.

Por a ofrojnë këpucë miqësore me veganët? Dhe a nuk janë këpucët, përveç modeleve prej lëkure, supozohet të jenë vegane?

Ka disa probleme këtu:

Modele miqësore për veganët Converse

A jeni gati të anashkaloni faktin se gjoja veganët Converse janë prodhuar në të njëjtat objekte që prodhojnë produkte jo vegane?

Udhëzues për leximin e etiketave për veganët
Sugjeruar për ju: Udhëzues për leximin e etiketave për veganët

Në atë rast, ka më shumë se disa palë këpucë Converse që mund t'ju interesojnë.

Converse Chuck Taylor All-Star

Pra, le të fillojmë me atë kryesore: A janë Converse Chuck Taylor All-Star veganë? Po ata jane! Ato janë bërë nga kanavacë, zam sintetik dhe nuk përmbajnë asnjë copë lëkure. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një palë biseda vegane të bardha, shkoni të merrni ato këpucë ikonike!

Converse Renew

Koleksioni Converse Renew është gjithashtu gjoja i gjithë vegan. Këpucët e asaj game janë bërë nga artikuj të ricikluar si shishe plastike dhe mbeturina pambuku. Pra, nëse jeni një vegan i ndërgjegjshëm për mjedisin, kjo gamë mund të funksionojë për ju!

Kolaborat vegane Converse

Ndoshta pjesa më interesante, dhe ndoshta shpenguese, janë bashkëpunimet që Converse ka pasur ndër vite me të famshëm veganë si Miley Cyrus, Kenny Anderson dhe Millie Bobby Brown. Këto partneritete kanë çuar në një mori këpucësh vegane të mrekullueshme Converse!

Por nuk dëmton të jesh tepër i kujdesshëm dhe të shikosh nga afër materialet e çiftit që të intereson. Ju kurrë nuk e dini, me të gjitha botimet e kufizuara.

Janë Converse pa mizori?

Fatkeqësisht, jo, Converse si markë nuk është pa mizori.

Sugjeruar për ju: Janë ëmbëlsira vegane?

Së pari, Converse ofron shumë këpucë prej lëkure dhe kamoshi. Dhe po, lëkura që ata përdorin është lëkurë e vërtetë, sesa një version sintetik.

Pastaj, Converse nuk shfaq asnjë politikë të mirëqenies së kafshëve në faqen e saj të internetit.

Nike, kompania mëmë e Converse, ka një faqe qëndrueshmërie, por është përqendruar kryesisht në pëlhurat e tyre novatore që zvogëlojnë gjurmët e karbonit të Nike.

Për shembull, materiali Nike Flyleather vjen nga të paktën 59% fibër lëkure të ricikluar. Ka një gjurmë më të ulët të karbonit në krahasim me lëkurën tradicionale, dhe ne e vlerësojmë atë, por është akoma lëkurë.

Duke gërmuar më thellë në faqen e internetit të korporatës së Nike, ju mund të gjeni faqen e tyre "Lista e substancave të kufizuara në kimi". Kjo faqe ka informacion mbi "politikën e tyre të lëkurës së kafshëve", e cila vlen edhe për Converse.

Fakti që ata përdorin lëkurën e kafshëve do të thotë që marka nuk është pa mizori.

Alternativa vegane për Converse

Vetëm sepse Converse është i pakët me informacion në lidhje me gamën e tyre vegane nuk do të thotë se është fundi i lëkundjes së disa atlete të zbukuruara.

Sugjeruar për ju: Foodshtë ushqim vegan që ‘mund të përmbajë qumësht’?

Dëshmia? Hidhini një sy markave të mëposhtme.

Nëse jeni duke kërkuar për një markë që është vegane dhe pa mizori, për të gjithë gamën e tyre, Ethletic është zgjedhja juaj! Markat e tjera të listuara ofrojnë këpucë vegane, por ato gjithashtu kanë modele lëkure në koleksionet e tyre.

Ethletic, pa mizori Converse

E drejtë, vegane, e qëndrueshme. Këto janë ndër fjalët e para që ju përshëndesin kur hapni faqen e internetit të Ethletic. Këpucët e tyre janë të miratuara nga PETA dhe janë bërë prej pambuku dhe gome natyrale.

Disa nga çiftet e tyre duken si binjakë Converse, kështu që nëse jeni duke kërkuar për Converse pa mizori, kjo është zgjedhja juaj!

Adidas, për ikonat vegane

Po, Adidas përdor lëkurë në shumë modele, por të paktën, ato janë transparente në lidhje me të. Përveç fushatës së tyre të fundit "Ikonat tona shkojnë vegane", gjiganti i këpucëve gjithashtu ka një filtër të dedikuar të qëndrueshmërisë në faqen e tyre të internetit që mund të përdorni për të gjetur modelet e tyre vegane.

Këpucët e tyre vegan përdorin gome për tabanin e jashtëm dhe 100% material vegan për pjesën e sipërme. Materiali i sipërm është kryesisht materiale të ricikluara, ndërsa të gjitha ngjyrat dhe ngjitësit e përdorur nuk janë të bazuara në kafshë.

A mund të hanë veganët karkaleca?
Sugjeruar për ju: A mund të hanë veganët karkaleca?

Hugo Boss, lëkurë vegane

Hugo Boss nuk është një markë vegane, por ne e duam atë kur markat e mëdha përdorin buxhetin e tyre për të krijuar produkte origjinale dhe vegane. Gama e atleteve Piñatex® të Hugo Boss përdor një fibër lëkure alternative të bërë tërësisht nga ananas! E vetmja e atleteve është nga PTU e ricikluar ndërsa lidhëset janë bërë prej 100% pambuk organik. Shtresa e mbushur është një përzierje pambuku dhe liri.

Rezultati përfundimtar: këpucë vegane për burra dhe gra që janë mjaft të lehtë dhe të rehatshëm. Duke folur për komoditetin … sigurohuni që të keni një vështrim në ato pantofla vegane.

Përmbledhje

Pra, a janë veganë Converse? Si markë, jo. Por ata ofrojnë mundësi vegane.

Fakti që ata ofrojnë këpucë lëkure dhe mungesa e informacionit të tyre në lidhje me materialet që përdorin dhe procesin e prodhimit po ngrenë flamuj të kuq.

U deshën shumë kërkesa të klientëve për të ditur më shumë rreth markës. Por nëse besojmë atë që mund të gjendet në internet, këtu është ajo që duhet të mbani mend nga ky artikull:

Nëse Converse është e ndaluar për ju, e gjithë shpresa nuk humbet, pasi markat e tjera ofrojnë atlete vegane me pamje shumë të ngjashme (për shembull, Ethletic).

Sugjeruar për ju: A është makarona vegane?

Plus, markat e tjera të mëdha kanë filluar të jenë më transparente në lidhje me materialet dhe procesin e prodhimit të tyre. Ne po mendojmë Adidas nëse doni të shënoni disa versione vegane të ikonave të tyre. Ose Hugo Boss për ndonjë ekstravagancë të lëkurës vegane.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Janë Converse veganë?”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt