🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Efektet anësore të uthullës së mollës

7 efektet anësore të shumë uthullës së mollës

Uthulla e mollës mund të përmirësojë shëndetin tuaj dhe t'ju ndihmojë të humbni peshë, por marrja e tepërt mund të jetë e dëmshme dhe të shkaktojë disa efekte anësore serioze.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Përditësuar së fundi më Gusht 13, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Qërshor 24, 2022.

Uthulla e mollës është një tonik natyral. Ka disa përfitime shëndetësore që i mbështesin studimet shkencore te njerëzit.

Megjithatë, njerëzit kanë ngritur gjithashtu shqetësime për sigurinë e tij dhe efektet anësore të mundshme.

Ky artikull hedh një vështrim në efektet anësore të mundshme të uthullës së mollës dhe jep udhëzime se si të konsumoni uthullën e mollës në mënyrë të sigurt.

Çfarë është uthulla e mollës?

Uthulla e mollës bëhet duke kombinuar mollët me majanë.

Maja e shndërron sheqerin në mollë në alkool. Bakteret më pas shtohen në përzierje dhe fermentojnë alkoolin në acid acetik.

Acidi acetik përbën 5-6% të uthullës së mollës. Është klasifikuar si një "acid i dobët", por ka ende veti mjaft të forta acidike kur është i përqendruar.

Përveç acidit acetik, uthulla përmban ujë dhe sasi të vogla të acideve të tjera, vitaminave dhe mineraleve.

Disa studime në kafshë dhe njerëz kanë zbuluar se acidi acetik dhe uthulla e mollës mund të nxisin djegien e yndyrës dhe humbjen e peshës, ulin nivelet e sheqerit në gjak, rrisin ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe përmirësojnë nivelet e kolesterolit.

Fatkeqësisht, studimet njerëzore që mbështesin përdorimin e përditshëm të uthullës së mollës mungojnë dhe nevojiten më shumë kërkime.

Përmbledhje: Uthulla e mollës është bërë nga acidi acetik, i cili mund të kontribuojë në humbjen e peshës dhe përfitime shëndetësore, si ulja e sheqerit në gjak dhe nivelet më të shëndetshme të kolesterolit.

7 efektet anësore të uthullës së mollës

Fatkeqësisht, uthulla e mollës është raportuar se shkakton disa efekte anësore.

Kjo është veçanërisht e vërtetë kur konsumohet në doza të mëdha.

Megjithëse sasitë e vogla janë përgjithësisht të mira dhe të shëndetshme, konsumimi i tepërt mund të jetë i dëmshëm dhe madje i rrezikshëm.

A është sukraloza (Splenda) e mirë apo e keqe?
Sugjeruar për ju: A është sukraloza (Splenda) e mirë apo e keqe?

1. Zbrazja e vonuar e stomakut

Studime të vogla te njerëzit kanë sugjeruar që uthulla e mollës mund të zvogëlojë shkallën me të cilën ushqimi largohet nga stomaku dhe hyn në traktin e poshtëm të tretjes. Kjo mund të ngadalësojë përthithjen e lëndëve ushqyese në qarkullimin e gjakut.

Megjithatë, ky efekt mund të përkeqësojë simptomat e gastroparezës, një gjendje e zakonshme që prek njerëzit që jetojnë me diabet.

Në gastroparezë, nervat në stomak nuk funksionojnë siç duhet, kështu që ushqimi qëndron në stomak për një kohë të gjatë dhe nuk zbrazet me një ritëm normal.

Simptomat e gastroparezës përfshijnë urthin, fryrjen dhe të përzierat. Për njerëzit që kanë diabet të tipit 1 dhe gastroparezë, koha e insulinës me vaktet është shumë sfiduese sepse është e vështirë të parashikohet se sa kohë do të duhet ushqimi për t'u tretur dhe përthithur.

Një studim i kontrolluar shqyrtoi 10 pacientë me diabet të tipit 1 dhe gastroparezë.

Pirja e ujit me 2 lugë gjelle (30 ml) uthull molle rrit ndjeshëm kohën e qëndrimit të ushqimit në stomak, krahasuar me pirjen e ujit të thjeshtë.

Kërkohen kërkime më të reja për të kuptuar më mirë efektin e uthullës së mollës në sheqerin në gjak.

Përmbledhje: Hulumtimet sugjerojnë se uthulla e mollës mund të ngadalësojë shkallën me të cilën ushqimi largohet nga stomaku. Kjo mund të përkeqësojë simptomat e gastroparezës dhe ta bëjë më të vështirë menaxhimin e sheqerit në gjak për njerëzit me diabet të tipit 1.

2. Efektet anësore të tretjes

Uthulla e mollës mund të shkaktojë simptoma të pakëndshme të tretjes tek disa njerëz.

Sugjeruar për ju: 8 përfitime shëndetësore të bazuara në dëshmi të çajit kombucha

Studimet e njerëzve dhe kafshëve kanë zbuluar se uthulla e mollës dhe acidi acetik mund të ulin oreksin dhe të nxisin ndjenjën e ngopjes, duke çuar në një reduktim natyral të marrjes së kalorive.

Megjithatë, një studim i kontrolluar sugjeron që në disa raste, oreksi dhe marrja e ushqimit mund të ulen për shkak të dispepsisë.

Njerëzit që konsumuan një pije që përmbante 25 gramë uthull molle raportuan më pak oreks, por gjithashtu ndjesi dukshëm më të mëdha të vjelljes, veçanërisht kur uthulla ishte pjesë e një pije me shije të pakëndshme.

Përmbledhje: Uthulla e mollës mund të ndihmojë në uljen e oreksit, por gjithashtu mund të shkaktojë ndjenja të vjelljes, veçanërisht kur konsumohet si pjesë e një pije me një shije të pakëndshme.

3. Nivele të ulëta të kaliumit dhe humbje kockash

Nuk ka studime të kontrolluara mbi efektet e uthullës së mollës në nivelet e kaliumit në gjak dhe shëndetin e kockave në këtë kohë.

Megjithatë, ka një raport të rastit të kaliumit të ulët në gjak dhe humbjes së kockave që i atribuohet dozave të mëdha të uthullës së mollës të marra gjatë një periudhe të gjatë.

Sugjeruar për ju: 6 përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës

Një grua 28-vjeçare konsumoi 8 ons (250 ml) uthull molle të holluar në ujë çdo ditë për 6 vjet.

Ajo u shtrua në spital me nivele të ulëta të kaliumit dhe anomali të tjera në kiminë e gjakut.

Për më tepër, gruaja u diagnostikua me osteoporozë, një gjendje që shkakton kocka të brishta dhe që shihet rrallë tek të rinjtë.

Mjekët që trajtuan gruan besojnë se dozat e mëdha ditore të uthullës së mollës çuan në rrjedhjen e mineraleve nga kockat e saj për të zbutur aciditetin e gjakut të saj.

Ata gjithashtu vunë në dukje se nivelet e larta të acidit mund të zvogëlojnë formimin e kockave të reja.

Sigurisht, sasia e uthullës së mollës, në këtë rast, ishte shumë më tepër se sa do të konsumonin shumica e njerëzve në një ditë të vetme - plus, ajo e bënte këtë çdo ditë për shumë vite.

Përmbledhje: Ekziston një raport i rastit të niveleve të ulëta të kaliumit dhe osteoporozës që mund të shkaktohet nga pirja e tepërt e uthullës së mollës.

4. Erozioni i smaltit të dhëmbëve

Ushqimet dhe pijet acidike janë treguar se dëmtojnë smaltin e dhëmbëve.

Pijet e gazuara dhe lëngjet e frutave janë studiuar më gjerësisht, por disa studime tregojnë se acidi acetik në uthull mund të dëmtojë gjithashtu smaltin e dhëmbëve.

Në një studim laboratorik, smalti i dhëmbëve të mençurisë u zhyt në lloje të ndryshme uthull me nivele pH që varionin nga 2.7-3.95. Llojet e uthullës çuan në një humbje 1-20% të mineraleve nga dhëmbët pas 4 orësh.

Dozimi i uthullës së mollës: Sa duhet të pini në ditë?
Sugjeruar për ju: Dozimi i uthullës së mollës: Sa duhet të pini në ditë?

E rëndësishmja, ky studim është bërë në një laborator dhe jo në gojë, ku pështyma ndihmon në zbutjen e aciditetit - dhe një person nuk do të mbajë uthull në gojë për 4 orë. Megjithatë, ka disa prova se sasi të mëdha uthull mund të shkaktojnë erozion të dhëmbëve.

Një studim rasti gjithashtu arriti në përfundimin se prishja e rëndë e dhëmbëve të një vajze 15-vjeçare u shkaktua nga konsumimi i 1 filxhan (237 ml) uthull molle të paholluar në ditë si një ndihmë për humbjen e peshës.

Përmbledhje: Acidi acetik në uthull mund të dobësojë smaltin e dhëmbëve dhe të çojë në humbjen e mineraleve dhe prishjen e dhëmbëve.

5. Djegiet e fytit

Uthulla e mollës ka potencialin të shkaktojë djegie të ezofagut (fytit).

Një rishikim i lëngjeve të dëmshme të gëlltitura aksidentalisht nga fëmijët zbuloi se acidi acetik nga uthulla ishte acidi më i zakonshëm që shkakton djegie në fyt.

Studiuesit rekomanduan që uthulla të konsiderohet një "substancë e fuqishme kaustike" dhe të mbahet në enë të papërshkueshme nga fëmijët.

Nuk ka raste të publikuara të djegieve të fytit nga vetë uthulla e mollës.

Megjithatë, një raport rasti zbuloi se një tabletë uthull molle shkaktoi djegie pasi u nguli në fytin e një gruaje. Gruaja tha se përjetoi dhimbje dhe vështirësi në gëlltitje për 6 muaj pas incidentit.

Sugjeruar për ju: Fermentimi i ushqimit: Përfitimet, siguria, lista e ushqimeve dhe më shumë

Përmbledhje: Acidi acetik në uthullën e mollës ka shkaktuar djegie të fytit tek fëmijët. Një grua pësoi djegie në fyt pasi një tabletë uthull molle iu fut në ezofag.

6. Djegiet e lëkurës

Për shkak të natyrës së saj të fortë acidike, uthulla e mollës gjithashtu mund të shkaktojë djegie kur aplikohet në lëkurë.

Në një rast, një vajzë 14-vjeçare zhvilloi erozione në hundë pasi aplikoi disa pika uthull molle për të hequr dy nishane, bazuar në një protokoll që kishte parë në internet.

Në një tjetër, një djalë 6-vjeçar me probleme të shumta shëndetësore pati djegie në këmbë pasi nëna e tij e trajtoi infeksionin e këmbës me uthull molle.

Ekzistojnë gjithashtu disa raporte anekdotike në internet për djegiet e shkaktuara nga aplikimi i uthullës së mollës në lëkurë.

Përmbledhje: Ka pasur raporte për djegie të lëkurës që kanë ndodhur si përgjigje ndaj përpjekjeve për të trajtuar nishanet dhe infeksionet me uthull molle.

7. Ndërveprimet e drogës

Disa ilaçe mund të ndërveprojnë me uthullën e mollës:

Përmbledhje: Disa medikamente, duke përfshirë insulinën, digoksinën dhe disa diuretikë, mund të ndërveprojnë me uthullën e mollës.

Si ta konsumoni uthullën e mollës në mënyrë të sigurt

Shumica e njerëzve mund të konsumojnë në mënyrë të sigurtë sasi të arsyeshme uthull molle duke ndjekur këto udhëzime të përgjithshme:

Sugjeruar për ju: Dieta ketogjenike: Një udhëzues i hollësishëm fillestar për keto

Përmbledhje: Për të konsumuar uthull molle në mënyrë të sigurtë, kufizoni marrjen tuaj ditore, holloni atë dhe shmangeni nëse keni kushte të caktuara.

Përmbledhje

Uthulla e mollës mund të ofrojë disa përfitime shëndetësore.

Megjithatë, për të qëndruar të sigurt dhe për të parandaluar efektet anësore, është e rëndësishme të monitoroni sasinë që konsumoni dhe të jeni të kujdesshëm me mënyrën se si e merrni.

Ndërsa një sasi e vogël uthull mund të jetë e mirë, më shumë nuk është më mirë dhe madje mund të jetë e dëmshme.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “7 efektet anësore të shumë uthullës së mollës”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt