Czy żywność, która „może zawierać mleko” jest wegańska?

Czy jako weganin możesz jeść jedzenie, które „może zawierać mleko”?

Czasami na etykietach żywności zobaczysz słowa „może zawierać mleko” lub „może zawierać śladowe ilości mleka”. Często zadawane jest pytanie, czy te produkty są odpowiednie dla wegan. I nie wszyscy weganie zgadzają się z odpowiedzią.

Oparte na dowodach
Ten artykuł jest oparty na dowodach naukowych, napisanych przez ekspertów i sprawdzonych przez ekspertów.
Przyglądamy się obu stronom sporu i staramy się być obiektywni, bezstronni i uczciwi.

Co oznacza „może zawierać mleko”?

Jeśli produkt ma etykietę „może zawierać mleko”, nie oznacza to, że producenci losowo dodają mleko, jeśli mają na to ochotę! Oznacza to, że produkt nie zawiera mleka w składnikach, ale jest wytwarzany w tym samym budynku, co inne produkty zawierające mleko.

Sugerowane dla Ciebie: Czy miód jest wegański?

Na przykład w fabryce produkującej ciastka te same maszyny mogą być używane do produkcji ciastek wegańskich i ciastek zawierających mleko. Maszyna może robić rano ciastka wegańskie, a po południu ciastka niewegańskie. Chociaż maszyny są czyszczone między pracami, nadal możliwe jest, że śladowe ilości mleka mogą znaleźć się w wegańskich herbatnikach.

Czy weganie mogą jeść żywność, która może zawierać mleko?

Większość wegan chętnie je żywność oznaczoną jako „może zawierać mleko”, o ile nie zawiera ona żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego w rzeczywistych składnikach. Każde mleko zawarte w tych produktach będzie tylko śladową ilością.

Chociaż nie ma prawnej definicji „weganizmu”, powinieneś zdefiniować weganizm jako „dążący do wykluczenia – na ile jest to możliwe i wykonalne – wszelkich form wyzysku i okrucieństwa wobec zwierząt“.

Sugerowane dla Ciebie: Czy możesz zostać weganinem w niepełnym wymiarze godzin?

Ponieważ tak często pojawiają się śladowe ilości mleka w żywności pochodzącej z fabryki, większość wegan akceptuje, że unikanie wszelkich śladów mleka jest po prostu niepraktyczne.

Wegańskie znaki towarowe i zanieczyszczenie krzyżowe

Żywność oznaczona jako ‘może zawierać mleko’ może używać znaku towarowego Vegan.

Aby móc zamieścić wegański znak towarowy, producenci żywności muszą dążyć do zminimalizowania zanieczyszczenia krzyżowego substancjami pochodzenia zwierzęcego na tyle, na ile jest to rozsądnie wykonalne. Czasami 100% gwarancji, że coś nigdy nie miało kontaktu z mlekiem, nie jest praktyczne. A to nie znaczy, że nie jest weganem.

Dlaczego używana jest etykieta „może zawierać mleko”?

Etykieta „może zawierać mleko” jest przeznaczona dla alergików, a nie wegan.

Sugerowane dla Ciebie: Czy czekolada jest wegańska? Czy weganie mogą jeść czekoladę?

Alergie na mleko mogą różnić się od łagodnych do ciężkich. Osoby z bardzo ciężkimi alergiami mogą cierpieć na poważne reakcje alergiczne po kontakcie z jedynie śladowymi ilościami mleka. Dla nich oznaczanie alergenów może uratować im życie.

Czy niektórzy weganie unikają jedzenia z napisem „może zawierać mleko” na etykietach?

TAk. Weganizm to bardzo szerokie spektrum i od każdej osoby zależy, co jest dla niej akceptowalne.

Na forach i grupach na Facebooku często można zobaczyć, jak weganie kłócą się o to, czy pewne rzeczy są odpowiednie dla wegan, czy nie. Rzadko jest dobra lub zła odpowiedź. To zależy od osobistych preferencji, jak daleko chcesz się posunąć, aby uniknąć produktów pochodzenia zwierzęcego.

Niektórzy bardzo surowi weganie unikają wszystkiego, co jest oznaczone jako „może zawierać mleko”. Ale jeśli jesteś nowy weganizm, prawdopodobnie nie jest to coś, o co powinieneś się jeszcze martwić.

Sugerowane dla Ciebie: Czy mleko matki jest wegańskie?

Najważniejsze!

Podsumowując, większość wegan wybiera produkty oznaczone jako „może zawierać mleko”. Każde mleko obecne w tych produktach będzie w niewielkich ilościach i nadal może być oznaczane jako wegańskie i nosić wegański znak towarowy.

Jeśli chcesz całkowicie uniknąć mleka, rób własne posiłki i przekąski ze świeżych składników i unikaj produktów paczkowanych. To powiedziawszy, wiele gotowych posiłków wegańskich jest przygotowywanych w dedykowanym środowisku wegańskim bez możliwości zanieczyszczenia krzyżowego.

Ostatnia aktualizacja 9 października 2021 i ostatnia recenzja przez eksperta 11 sierpnia 2021.
Dzielić

Więcej artykułów, które mogą Ci się spodobać

Osoby, które czytają “Czy żywność, która „może zawierać mleko” jest wegańska?”, uwielbiają też te artykuły:

Tematy

Przeglądaj wszystkie artykuły